Ali Koç'un zorlu kararı! Önünde iki seçenek var...

6 Nisan 2019 08:44- Son Güncelleme - 6 Nisan 2019 11:44
Google news abonelik

Fenerbahçe, 4 Nisan Perşembe saat 19:07’de başladığı “Fener Ol” kampanyasıyla birlikte kulübün borç yükünü hafifletmeyi planlıyor. Ancak dernek adına toplanan paraların kulübe nasıl aktarılacağı henüz kesinleşmiş değil. Ali Koç’un önünde iki seçenek bulunuyor.

FENERBAHÇE Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği adına toplanacak yardımların, Fenerbahçe Futbol A.Ş’ye aktarılmasının bazı hukuki zorlukları olduğunu belirterek, “Biz bir yolunu bulup bu parayı şirkete sokacağız” açıklaması yapmıştı. 

Hukukçular bu yolla toplanan bağışların derneklerden, profesyonel futbol şirketine aktarmasının 2 yolu olduğunu belirtiyor. 

Birinci yol derneğin şirketten alacaklı olması ve bu alacağının tahsili için paranın ödenmesi.

İkinci yol ise bedelli sermaye artışıyla paranın şirket kasasına geçmesi.

1.3 MiLYON TL BORÇ VAR

1.3 MiLYON TL BORÇ VAR

Futbol A.Ş.’nin 30 Kasım 2018 tarihli Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği son bilançoda, şirketin dernekten yüklü bir alacağı bulunduğu gözleniyor. 

Alacak kaleminde bulunan 1 milyar 315 milyon 276 bin Türk Lirası, F.Bahçe Derneği’nin toplayacağı bağışların şirkete borç ödemesi şeklinde rahatlıkla aktarabileceğini gösteriyor. 

Futbol A.Ş.’den amatör sporları fonlamak için aktarılan ve derneğin hanesine borç olarak yazılan bu paraların tahsili kaynak girişi için yasal zemin oluşturuyor.

BEDELLi iÇiN ZAMAN DAR

BEDELLi iÇiN ZAMAN DAR

Paranın ‘Bedelli sermaye artışıyla’ şirketin kasasına aktarılması yöntemi ise kısa vadede çok mümkün görünmüyor. 

F.Bahçe 31 Mayıs’ta UEFA ile yapılacak görüşmeye kadar bu kaynağı şirket hanesine kaydetmek durumunda. 

SPK’ya yapılacak bedelli sermaye artışı ise mevzuat nedeniyle bu kadar kısa sürede tamamlanacak gibi değil. 

Ancak bu yöntemin bir avantajı daha var. O da halka açık yüzde 32’lik hisselere sahip yatırımcıdan da bedelli sermaye artışı yoluyla şirkete para girdisi sağlanabilir. (Akşam)