Arslan'ın gözü dünya şampiyonluğunda

12.06.2015 - 13:34 | Son Güncellenme: 12.06.2015 - 13:34

Profesyonel boksta dünya şampiyonu olan Türk asıllı Alman boksör Fırat Arslan, ikinci kez dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra boks hayatına veda edeceğini açıkladı.

Yarı ağır sıklette Dünya Boks Birliği (WBA) Şampiyonu olan Fırat Arslan (44), yaptığı açıklamada, dünya şampiyonluğuna uzanan yaşam öyküsünü anlattı.

Ağabeyinin boks yaptığını ve ona olan hayranlığıyla geç yaşta boksa başladığını belirten Fırat, çevresindekilerin dalga geçmesine rağmen yılmadan çalıştığını kaydetti.

Fırat Arslan, boks hayatı boyunca amatörde 92 maçın 81'ini, profesyonelde ise 44 karşılaşmanın 39'unu kazandığını vurgulayarak, "Herkes kabiliyetimin olmadığını söyledi, belki de gerçekten yoktu ama çalıştım. 'Dünya şampiyonu olacağım' dedim ve oldum. İkinci kez şampiyonluk elde edebilmek için geçen yıl Kübalı Yoan Pablo Hernandez'le yaptığım maçı, puan olarak almış olmama rağmen hakem kararıyla bana vermediler. Bütün Alman TV ve gazeteleri aslında maçı benim aldığımı söyledi. Şimdi o maçın rövanşını almayı deneyeceğim ve şampiyon olduktan sonra boksu bırakacağım" diye konuştu. 

"Türk vatandaşı olmak istiyorum"
Tecrübeli boksör, Türk olarak doğduğunu belirterek, "Uluslararası şampiyonlara katılabilmek için Alman vatandaşlığına geçmek zorunda kaldım. Maalesef o sıralarda çifte vatandaşlık yoktu. Zamanında bana Alman ismi vermek istediler ama ben kabul etmedim. Alman ismi alsaydım belki kolay yoldan başarı merdivenleri çıkabilirdim ama yapmadım. Ben Türk'üm, kendimden ödün vermedim ve Fırat Arslan olarak unvanımı korudum. Türk vatandaşlığına girmeyi çok istiyorum. Çünkü o benim vatanım, ülkem ve kanımdır. İlerde Türkiye'ye dönmeyi düşünebilirim" ifadelerini kullandı. 

Kendi klasmanında en yaşlı sporcu ve dünya rekortmeni olduğunu dile getiren Fırat, profesyonel boks hayatını bırakıp, antrenör olarak gençleri yetiştirmek istediğini kaydetti. Fırat Arslan," Kendime bir boks okulu açıp, antrenör olarak benim gibi Dünya şampiyonları çıkarmak istiyorum" dedi.

"'Asrın müsabakası'nda Pacquiao'nun hakkı yendi" 
Deneyimli boksör Fırat Arslan, boks dünyasında "Asrın Müsabakası" yakıştırması yapılan Floyd Mayweather-Manny Pacquiao karşılaşmasının galibinin Pacquiao olması gerektiğini söyledi.

Pacquiao'nun ringte rakibine göre daha agresif olduğunu dile getiren Fırat Arslan, "Mayweather kendi evinde şaibeli bir şekilde maçı kazandı. Mayweather teknik olarak çok iyi bir boksör ama o maçta çok pasif kalmasına rağmen hakem maçı kendisine verdi. O maçın kazananı Pacquiao'ydu. Sporcu olarak hakemin kararına saygı duymaktan başka çare yok. Asrın müsabakasında Pacquiao'nun hakkı yendi, rövanş maçının yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Almanya'nın seçim yüzü Arslan
Türk olarak, Almanların oy kullanmaya davet edildiği seçim kampanyasının reklam yüzü olduğunu belirten Arslan, "Kampanyada tek yabancı olarak dikkatleri üzerime topladım. Kampanya için teklifte bulunanlar, başarılı sportmen biri olduğum ve Almanlar tarafından çok sevildiğim için, beni tercih ettiklerini söylediler. Bu da çok sevindirici, gurur verici bir olay" ifadelerini kullandı.

Boks dünyasında efsane isimlerin azalmasını da değerlendiren Arslan, yıllar önce ABD'de imkanları olmayan siyahilerin geçinmek için boks yaptığını, şimdi ise para kazanma yöntemlerinin artmasıyla kimsenin dövüşerek yaşamını sürdürmek istemediğini ve bokstan uzaklaştığını kaydetti.

Senin için hazırladığımız haberler