Artvin'de Açık Su yarışları sona erdi

26.08.2015 - 13:58 | Son Güncellenme: 26.08.2015 - 13:59

Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde bulunan Borçka Baraj Gölünde 'Türkiye Şampiyonası Açık Su Yüzme Yarışları' yapıldı.

Hayati Akbaş
Artvin Belediyesi, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Yüzme Federasyonunun birlikte düzenlediği ‘Türkiye Şampiyonası Açık Su Yüzme Yarışları’ sona erdi.

Artvin Belediyesi Marina Sosyal Tesisleri Borçka Baraj gölünde 25 yaş altı ve 26 yaş üzeri iki kategoride yapılan yüzme yarışlarına toplam 50 yüzücü katıldı. Her kategoride bay, bayan olmak üzere farklı yaş gruplarına göre şekillenen TYF-Artvin Belediyesi Marina Açık Su Yüzme Yarışında 15 yaşından 70 yaşına kadar profesyonel yüzücüler 1500 ve 3000 metrede birinci olmak için kulaç attı.

Yarışmaları Artvin Valisi Kemal Cirit, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Artvin İl AFAD Müdürü Mehmet Salih Avcı,  Yüzme Federasyonu Teknik Kurul Başkanı Prof. Dr. Bahtiyar Özçaldıran, Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Dr. Nevzat Mutlutürk ve vatandaşlar izledi.

Artvin Valisi Kemal Cirit il olarak çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek organizasyonda emeği geçen Türkiye Yüzme Federasyonu ve Artvin Belediyesi yetkili ve görevlilerine teşekkür etti.

Artvin’in marka değer üretmek üzere yolculuğuna devam eden butik bir kent olduğunu dile getiren Cirit “Bu butik kentin geleceğinde, kültür, turizm, eğitim, spor olacak diyorsak, doğa sporların da en güzel örneğini bugün burada gösterdik. 

Buradan sporcu kardeşlerimize teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu sporcularımızı yetiştiren antrenör ve çalıştırıcılarına, onlara destek olan federasyon başkanlığımıza ve ailelerine, Artvin’in tanıtımına ve kendi gelişimlerini bir adım daha ileriye taşıyarak Türk sporuna katkı sundukları için Artvin valisi olarak teşekkür ediyorum” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin 4 bir yanından Artvin’de ki bu yarışlara katılan sporcu ve ailelerine teşekkür etti. 

Kocatepe “Gerçekten ciddi fedakârlıklar yaptığınızı biliyorum. Çok güzel bir gün geçirdik.  Umut ediyoruz ki gittiğiniz her yerde sizlerde Artvin’in fahri hemşerisi oldunuz. Artvin’in güzelliklerini anlatacak insanlarsınız. Kafkasör’ümüzle, doğamızla barajlarımızla, Cehennem Kanyonumuzla, tarihibirçok eserimizle Artvin’imiz sizin gibi güzel kalpli insanlarca keşfedilmeyi bekliyordu. Artık keşfediliyor” dedi.

Artvin’in güzelliklerinden, hazinelerinden bir tanesinde sular ve barajlar olduğunu dile getiren Başkan Kocatepe “ Üzerinde bulunduğumuz Borçka baraj gölü yüzme dâhil 13 kilometrelik yola sahip. Hepimiz biliyoruz ki bu sular üzerinde çok şeyler yapılabilir. Yüzmesinden durgunsu kanosuna, sukayağından dalışına, yelkenine kısacası su üzerinde yapılabilecek her şey bu doğa cennetinde yapılabilir” dedi.

Bu yıl bu etkinliğin ikini yaptıklarını kaydeden Başkan Kocatepe açık suyun yüzmenin maratonu olduğunu ifade ederek tarihin bugün burada yarışan sporcuları yazacağını söyledi.

Kocatepe bu şehrin turizminin temellerini spor turizmiyle attıklarını vurgulayarak “Bu kentte her ay bir Türkiye şampiyonası, iki ayda birde uluslararası organizasyon yapılır. İşte böyle bu kenti ülkemizin doğa turizminin merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. İnşallah bunu önümüzde ki yıl uluslar arası platforma taşırız" diye konuştu..

Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Mutlutürk ise “Amacımız yüzmeyi ülkemizde yangınlaştırmak, tanıtmak performans anlamda iyi bir noktaya getirmek. Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri olan Artvin’de bu yarışı yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Olanakları, tesisleri yüzme için uygun ortamı gördükten sonra burada her sene organizasyonların yapılmasına öncülük olacağız” dedi.  

1980-1984 yaş kategorisinde birinci olan Celal Altunbaş ilk defa baraj gölünde yüzdüğünü, derinlik ve rakımdan dolayı yorulduklarını söyledi. Zor bir parkur olduğunu kaydeden Atubaş 1500 metreyi 26 dakika 50 saniyede yüzdüğünü vurgulayarak“ Her yıl yapılırsa biz katılacağız. İnşallah bu yarışlar bundan sonrada uluslara arası bir organizasyon haline gelerek devam eder” dedi.  

Yarışmaların sonlanmasıyla dereceye giren sporculara protokol üyelerince madalya ve hediyeleri verilirken Nevzat Mutlutürk’ta Artvin belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye yüzme sporuna verdiği destekten ötürü plaket takdim etti.  

Yarışmada 28 hakem görev alırken yüzücülerin can güvenliği içinde 4 motorlu tekne 4 adet de kano hazır bulundu.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler