AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Avrupa kulüpleri 3 devi topa tuttu!

Ajansspor Editör
Eren Tuncay
İlk Yayınlanma : 29 May 2021 - 15:02 / Son Güncelleme : 29 May 2021 - 17:11

Kulüp Danışma Platformu (CAP) toplantısında Avrupa Süper Ligi organizasyonunda çekilmeyen Real Madrid, Barcelona ve Juventus'a ağır eleştiri geldi. İşte detaylar...

Avrupa kulüpleri 3 devi topa tuttu!

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Avrupa Ligler Birliği (European Leagues) tarafından 300’den fazla kulübün katılımı ile gerçekleştirilen Kulüp Danışma Platformu (CAP) toplantısı İspanya’nın başkenti Madrid’de La Liga’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çok sayıda gazetecinin de yerinde ve online olarak takip ettiği toplantıda izleyen sayısı zaman zaman 600’ü geçti. 

Avrupa Süper Ligi tartışıldı

Çok sayıda gazetecinin de yerinde ve online olarak takip ettiği toplantıda izleyen sayısı zaman zaman 600’ü geçti. AJANSSPOR’un da takip ettiği toplantıda düzenlenen oturumlarda Avrupa Süper Lig projesine gösterilen tepkiler ve sonuçları, profesyonel futbol organizasyonlarının sorunları ile profesyonel futbol kulüplerinin sürdürebilmesindeki mali ve mevzuat sorunları tartışıldı. Toplantının sonunda düzenlenen basın toplantısında ise gazeteciler özellikle Süper Lig ile ilgili çok sayıda soru yönelttiler.

'Real, Barcelona ve Juventus olmadan da olur'

Toplantının açılış konuşmasını yapan La Liga Başkanı, Avrupa Ligler Birliği ve UEFA İcra Kurulu üyesi Javier Tebas, özellikle hala projeden çekildiklerini açıklamayan Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Barcelona Başkanı Joan Laporta ile Juventus Başkanı Andrea Agnelli’ye ağır sözlerle yüklendi “Süper Lig ölmedi ideolojik olarak hala yaşıyor” diyen Tebas, Şampiyonlar Ligi’nin bu üç kulüp olmadan da cazibesini kaybetmeyeceğini ifade etti. 

Florentino Perez tepkilerin hedefi oldu

Konuşmasında “Proje futbola yapılmış çok ağır bir saldırı ve çok yanlış bir karardı. Perez futbolu kurtarmak istediklerini söylüyor. Bunu ondan kimse istemedi ama o kendi kendini kurtarıcı olduğuna inandırmış. Onlar kendilerini kurtarsınlar. Uzun uğraşlar sonrasında kurulan bu yapıyı yıkmalarına izin vermeyeceğiz” sözleriyle Real Madrid Başkanı'nı hedef alan Tebas, bundan sonra bu tip projelere karşı sert bir politika izleyeceklerinin de işaretlerini verdi.

 

Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatı da eleştirildi

UEFA’nın 2024 itibarıyla düzenlemeyi planladığı yeni Şampiyonlar Ligi konusunda hemfikir olmadığını da belirten La Liga Başkanı, 100 maç daha fazla oynamayı sağlayacak takımların 6 yerine 10 maç oynayacağı sistemin takvim sıkışıklığı nedeniyle en fazla 8 maçla sınırlandırılması gerektiğinin altını çizdi. 2024’e daha çok zaman olduğunu ve bu konuyu tartışmak için çok zaman olduğunu ve TV yayın haklarının da henüz satışa çıkarılmadığını söyleyen Javier Tebas, bu konuda her şeyin henüz söylenmediğinin altını çizdi.

 

Ceferin'den tüm futbol paydaşlarına davet

Toplantıya bir video mesajı ile katılan UEFA Başkanı Alexander Ceferin de kısa konuşmasında UEFA’da yeni bir yapılanma ve istişare süreci başlatacaklarını söyleyerek herkesin bu sürece katılıp fikrini söyleyebileceğini ve ortak geleceğe birlikte yürümek istediklerini belirtti.