Avrupa'dan 1 takımımız düşüyor!

Avrupa kupalarındaki temsilcilerimiz Başakşehir ve Sivasspor'un Şamiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde kayıp yaşamasıyla birlikte Türkiye'nin düşüşü devam etti. Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi Türk takımları için hayal mi oluyor? Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi şampiyon olma ihtimali bulunan takımları hangi riskler bekliyor? İşte detaylar...
30 Ekim 2020 13:14- Son Güncelleme - 30 Ekim 2020 13:24
Google news abonelik

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Şampiyonlar Ligi'nde Başakşehir, Avrupa Ligi'nde de Sivasspor'un gruplarında ikinci karşılaşmaları da puansız geçmeleriyle UEFA ülke sıralamasında Türkiye adeta serbest düşüşe geçti.

2016-17 puanları silinecek

Geçtiğimiz hafta oynanan karşılaşmaların ardından İskoçya'ya geçilerek bu sezon (2022/23 sezonunu ilgilendiriyor) 13. basamağa inen Türkiye, bu yerini sezon sonuna kadar büyük ihtimalle koruyacak.

Midtjylland'ın yüksek puan toplaması düşük ihtimal

Çünkü hemen bir alt sıramızda yer alan Danimarka şu anda tek takımla mücadelesini sürdürüyor. Şampiyonlar Ligi'nde yer alan Midtjylland'ın Liverpool, Atalanta ve Ajax'ın bulunduğu Grup D'de yüksek sayıda puan toplaması düşük bir ihtimal.

18. sıraya gerileme durumu var

18. sıraya gerileme durumu var

Ancak; gelecek sezonun başında 2016/17 sezonuna ait 9.700 puanı silinecek Türkiye'nin 2021/22 sezonuna bakıldığında dün itibarıyla 16. sıraya indiğini görüyoruz. Hemen peşimizde ise şu an itibarıyla Danimarka ve Yunanistan çok az puan farkıyla yer alıyorlar. Eğer takımlarımız gelecek sezon da Avrupa'da başarısız olursa 18. sıraya gerilememiz söz konusu olacak.

Geçen hafta yazdığımız gibi;

16-17. basamakta olursak; takım sayımız 5'ten 4'e inecek ve Şampiyonlar Ligi'ne artık tek takımla 2. ön elemeden itibaren katılmamız gerekecek. Avrupa Ligi ise Türkiye için bundan sonra hayal olacak.

Çünkü Avrupa Ligi'nin kalitesini arttırmak isteyen UEFA, 16. sıradan itibaren Avrupa Ligi'ne katılım hakkını tamamıyla ortadan kaldırdı. Bu nedenle hem kupa galibi, hem de lig ikincisi ve üçüncüsü Konferans Ligi 2. ön eleme turundan itibaren Avrupa macerasına çıkacaklar.

Tehlike daha da büyüyecek

Tehlike daha da büyüyecek

18. basamağa inildiğinde ise Süper Lig şampiyonuna bu defa 1. ön eleme turu yolu gözüküyor. Bu da Şampiyonlar Ligi gruplarına kalabilmek için 4 tur geçmenin zorunlu olduğu anlamına geliyor.

Öyle görünüyor ki, Cumhuriyet'in 100. yılını kutlayacağımız 2023/24 sezonunda Avrupa'ya 1 eksik takım ve Avrupa Ligi'nden dahi küme düşmüş olarak gidebileceğiz.