AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Avustralyalı Caleb Ewan, atalarının mezarını ziyaret etti

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 15 Nis 2022 - 21:20 / Son Güncelleme : 15 Nis 2022 - 21:26

Bu yıl 57'ncisi düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 6. etabını kazanan Avustralyalı Caleb Ewan, Çanakkale'de atalarının mezarlarını ziyaret etti.

AJANSSPOR - HABER

Çanakkale'de 1915 yılındaki Anzak Çıkarması'nın durdurulduğu 57. Alay Şehitliği'nde sona eren Eceabat etabını kazanan ve yarıştan hemen sonra atalarının Gelibolu'da karaya çıkış yaptığı alanları gezerek mezarlara çiçek koyan Avustralyalı yıldız bisikletçi, özel açıklamalarda bulundu.

Ekstra bir motivasyon oldu

Turdaki ikinci etabını kazanan Avustralyalı sporcu Kaden Alexander Groves ve bazı Avustralyalı bisikletçiler de etap sonrası bölgeyi ziyaret etti. Avustralya'nın Çanakkale Konsolosu Lucas Robson'un da eşlik ettiği ziyarette AA muhabirine konuşan Ewan, "Bir gün burayı ziyaret etme şansımın olacağını hiç tahmin etmedim. Gelibolu etabı sonrası burayı ziyaret etme şansımın olduğunu duyunca geldim. "Ewan, "(Anzaklar) bölgedeki turu kazanmak için ekstra bir motivasyon oldu. Burayı ziyaret etmekten dolayı çok mutluyum." şeklinde konuştu.

"Çok iyi karşılandık"

Kazandığı etabı Çanakkale'de hayatını kaybeden Avustralya askerlere adadığını ifade den Ewan, "Kazandığım bu turu burada hayatını kaybedenlere armağan ediyorum." dedi.Günümüzde Avustralya, Yeni Zelanda va Türkiye arasında ilişkilerin çok iyi olduğunu ifade eden Ewan, "Ülkelerimiz arasında artık barış var. Buraya gelmekten dolayı çok mutluyum ve çok iyi karşılandık." dedi.

 

 

Anzak Günü yıl dönümü olarak anılıyor

 

Anzak, Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin ilk harflerinin kısaltılmasından oluşuyor. Anzaklar 1915'te Çanakkale'de, daha sonra da Orta Doğu ve Avrupa'da müttefikleri adına savaştı. Anzak Günü ise Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin 25 Nisan 1915'te Gelibolu'da karaya çıkışının yıl dönümü olarak anılıyor.