• Diğerleri

Başakşehir elendi, Galatasaray'ın kasası doldu...

14 Ağustos 2019 03:22- Son Güncelleme - 14 Ağustos 2019 00:23
Google news abonelik
Başakşehir elendi, Galatasaray'ın kasası doldu...

Başakşehir, Şampiyonlar Ligi macerasına 3. ön eleme turunda Olympiacos'a elendi...

2018-19 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek olan tek Türk takımı Galatasaray oldu.

Başakşehir Şampiyonlar Ligi'nde gruplara katılmadı, Galatasaray ne kadar para kazanacak?

Başakşehir'in Şampiyonlar Ligi'ne katılamaması, yayın hakkı gelirleri açısından Galatasaray'ı yakından ilgilendiriyor. Başakşehir gruplara katılmaya hak kazanamadığı için Galatasaray bu gelirin yüzde doksanını tek başına kasasına koyacak.

Galatasaray geçtiğimiz sezon bu kalemden 8.5 milyon euro kazandı.

Diğer gelir kalemleri

Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalan 32 takımın tamamına 15 milyon 250 bin euro dağıtılıyor. Ayrıca takımların her galibiyeti için 2 milyon 700 bin euro, her beraberliği için ise 900 bin euro ödeme yapılıyor.

Bunun yanında UEFA, dağıtılan ödüllerin bir bölümünde değişikliğe gitti. Yeni düzenlemeye göre kulüplere ödenen Pazarlama Havuz gelirlerinin payı azaltılırken Takım Katsayısı Reytingi'ne göre yeni bir dağıtım modeli oluşturuldu. Bu modelde ise takımlar, son on yıldaki Avrupa puanlarına göre sıralanacak. İlk sıradaki takımın 32 pay, son sıradaki takımın 1 pay alacağı sistemde kulüplere her bir pay için 1 milyon 108 bin euro ödenecek. Geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi'ne katılan 32 takım arasında 26. sırada yer alan Galatasaray, sadece bu kalemden 7 milyon 756 bin euro gelir elde etti.

Öte yandan; Club Brugge, Dinamo Kiev'i eledi. LASK da Basel'i eledi ve katsayı parasından Galatasaray'a + 1.1 milyon Euro daha geldi. Olympiakos'un da Başakşehir elemesiyle Sarı Kırmızılılar 1.1 milyon Euro daha kazandı...

Medipol Başakşehir’in elenmesiyle Galatasaray yaklaşık 32 milyon Euro'yu garanti altına aldı.

Galatasaray gruplarda; 

Galibiyet için 2 milyon 700 bin Euro

Beraberlik için 900 bin Euro

Borussia Dortmund - Schalke 04 (4-0) - Maç Özeti - Bundesliga 2019/20