AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Belhanda'ya çok haksızlık yapıldı"

İlk Yayınlanma : 10 Nis 2021 - 12:10 / Son Güncelleme : 10 Nis 2021 - 12:20

Galatasaray eski yöneticilerinden Ural Aküzüm, Radyospor'a konuk oldu. Aküzüm; Galatasaray, 1959 öncesi şampiyonluklar ve Younes Belhanda hakkında değerlendirmeler yaptı. İşte detaylar...

"Belhanda'ya çok haksızlık yapıldı"

Nazım TÜRKNAS / Volkan YILMAZ - AJANSSPOR

Radyospor'da Üçleme programına konuk olan Galatasaray eski ve kıdemli yöneticilerinden Ural Aküzüm açıklamalarda bulundu.

Uzun süredir yönetimde olan Abdürrahim Albayrak'ın neden başkanlığa aday olmadığı sorusunu Aküzüm "Ben 3 yıl Abdürrahim Albayrak'la beraber çalıştım, 3'ünde de şampiyon oldu. Hatta benim bildiğim 6-7 dönem çalıştı ve sadece 1'inde şampiyon olamadı. Çok başarılı bir yönetici kendisi. Başkan adayı olmama sebebi tamamen kendi kişisel tercihi diye düşünüyorum. Herhangi bir dış etken söz konusu değil bence." şeklinde cevaplandırdı.

"Galatasaray şampiyonluğu bırakmaz"

Bu sezon çok talihsiz puanlar kaybedildiğini dile getiren Ural Aküzüm, yine de şampiyonluk şansının güçlü olduğunu şu cümlelerle ifade etti: "Bu sezon bir çok maçta çok şanssız mağlubiyetler veya beraberlikler aldık ama yine de son haftalara doğru 2-3 puan fark kalırsa, yani potaya yakın olursa, Galatasaray orada o şampiyonluğu kesinlikle bırakmaz."

"Belhanda'nın katkısı çok büyük"

Belhanda'nın gönderilme şekliyle ilgili de açıklamalar yapan Ural Aküzüm, kendisinin de yönetici olduğu dönemlere de vurgu yaparak, "2018 ve 2019 yıllarında yaşanan şampiyonluklarda Belhanda'nın çok büyük bir katkısı olmuştu bize. Hem etnik yönü hem de teknik yönü çok güçlü bir isimdi. Üst düzey bir oyuncudur Belhanda. Bence ona çok haksızlık yapıldı bu dönemde." ifadelerine yer verdi.

"Mohamed'in bonservisi derhal alınmalı"

Galatasaray'ın bir süredir kiraladığı oyuncuların bonservisinin alınamaması konusuna da değinen Ural Aküzüm, bu sezonki kiralık oyuncular hakkında, "Bu sezonki kadroya bakıldığında maalesef Onyekuru'yu almak çok zor. Çünkü kulübü ağzını açtığı zaman 10 milyon Euro'nun altında başlamaz pazarlığa. Ama Mostafa Mohamed'in bonservisi derhal alınmalı çünkü hem oyuncu kaliteli, hem de Arap kültüründen gelmesi, etnik olarak da uygun." dedi.

"Fatih Terim'le çekişeceksen..."

Son zamanlarda yönetim ile Fatih Terim arasında yaşanan sıkıntıların gündeme gelmesine de değinen Ural Aküzüm, bu konuyu şu cümlelerle yorumladı: "Fatih Terim, Galatasaray tarihinde çok önemli bir isim. Hatta Galatasaray başarılarının 3'te 1'inde Fatih Terim vardır. O yüzden Fatih Terim'le çekişeceksen, ya o yönetime gelmeyeceksin ya da Fatih Terim'i getirmeyeceksin. Abdürrahim Albayrak, Fatih hocayla çalışma kodlarını çok iyi bilen bir isim. Her sene şampiyon olacağız diye bir şey de yok. Daha sakin kalmak gerekir bence."

"1959 öncesi çocukça bir istek"

Gündemden düşmeyen 1959 yılından önceki şampiyonluklar konusunda fikri sorulan Aküzüm, "59 öncesi şampiyonluklar, çocukça bir istek. Ne hukuken, ne tarihen, ne de mantıken böyle bir karar alınamaz. Ben çok saçma ve yanlış buluyorum. 20 yıldır neredeydiniz de bugün düştü aklınıza kardeşim? Saçmalıktan başka bir şey değil. Hadi diyelim kabul edilsin, Fenerbahçe'nin 100 şampiyonluğu olsun, Galatasaray'ın 0 şampiyonluğu olsun. Ne olacak ki bu saatten sonra? Neye yarayacak yani? Gerek yok böyle şeylere." yorumunu yaptı.