Bengisu Avcı, Avrupa'da ilk madalyayı kazandı!

Aleyna Gürgen
04.02.2024 - 13:20 | Son Güncellenme: 04.02.2024 - 13:37

Ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, Romanya'daki Avrupa Buz Yüzme Şampiyonası'nda üçüncü oldu ve bu branşta Avrupa'daki ilk madalyayı kazandı.

Bengisu Avcı, Avrupa'da ilk madalyayı kazandı!

Ultra maraton yüzücüsü Bengisu Aydın, Romanya'da üçüncü oldu. Avcı, 27 ülkeden sporcuların katıldığı Avrupa Buz Yüzme Şampiyonası'nda ülkemize ilk kez madalya getiren isim olma başarısı gösterdi. 

"Bu branşta ilk Avrupa madalyasını almış olduk"

Avrupa Buz Yüzme Şampiyonası'nda 50 metre kelebek ve 50 metre kurbağalama kategorilerinde yarışan Bengisu Avcı kazandığı madalya hakkında şunları söyledi: "Yaş grubu madalyalarından sonra final yüzmeye hak kazandım ve Avrupa üçüncülüğünü ülkeme getirdim. İlk defa bu branşta Avrupa madalyası almış olduk. Çok emek verdim, kışın denizde fırtına, yağmur olsa da yine de antrenman yaptım."

İlgini Çekebilir
Spor İstanbul Yüzme Yarışları’nda meydan okudular!
Habere Git

"Normal antrenmanları 25, bu branşta 3-4 derece"

İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi'ni yüzerek en hızlı geçen Türk kadını olan ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, Romanya'da hava sıcaklığının 1 ile 3 derece arasında olduğunu, havuzun sıcaklığının ise 4 derece olduğunu aktardı. Avcı açıklamalarında şunları söyledi: "Yüzerken ellerimiz acıyor, çenemiz sızlıyor. Soğuğa alışmak için çok çalışmak gerekiyor, normal antrenman havuzları 25 derece olurken bu branşta aynı performansı 3-4 derecelerde göstermemiz gerekiyor. Mental ve fiziken hazır olmazsanız çok tehlikeli. Bu ay ayrıca Yeni Zelanda 'Cook Strait' parkuru ve mart ayında Talinn'de düzenlenecek Dünya Buz Şampiyonası'na da katılacağım. Yoğun bir sezon bekliyor. Yarışma kuralları normal yüzmeden farklı, su çok soğuk olduğundan atlamak yerine su içerisinden başlıyoruz. Takla dönüş veya su altından gidemiyoruz, ellerimiz ıslak, buz tutmaması için tahta merdivenler var ve detaylı sağlık kontrollerinden geçiriliyoruz."

 

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler