• Diğerleri

Berat Kandili namazı nasıl kılınır? Berat Kandili namazı kaç rekattır?

Tüm İslam alemince bugün Berat Kandili idrak ediliyor. Berat Kandili’nde yapılması gereken ibadetler ise internette aratılmaya başlandı. Peki bu İslam alemi için özel bir gece olan Berat Kandili’nde kaç rekat namaz kılınmalıdır? İşte berat namazına dair detaylar...
7 Nisan 2020 22:01- Son Güncelleme - 7 Nisan 2020 22:01
Berat Kandili namazı nasıl kılınır? Berat Kandili namazı kaç rekattır?

Berat Kandili için heyecanlı bekleyiş son buldu. Bu mübarek geceyi ibadet ve taatle geçirmenin çok sevabı ve feyzi bulunuyor.. Berat Kandili'ni çeşitli ibadetlerle geçirmek isteyen tüm vatandaşlar Berat Kandili namazı nasıl kılınır? Berat Gecesi namazı kaç rekattır? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. 100 rekatlık Berat kandili namazı hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz. İşte tüm detaylar..  

BERAT KANDİLİ NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Berat gecesinde kılınacak namaza Salat-ül-hayr [Hayır Namazı] denir. Bu namaz 100 (yüz) rekâttır. Her rekâtta Fatiha sûresinden sonra on defa İhlâs sûresi okunarak kılınır.

BERAT KANDİLİ NAMAZI NASIL NİYET EDİLİR?

100 rekatlık Berat Kandili namazı kılan kimse o sene ölürse şehitlik mertebesine nâil olur. Berat Kandili namazına şöyle niyet edilir;

“Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle”

NAMAZIN KILINIŞI

Berat Kandili namazı akşam namazından sabah vaktine kadar ara verilerek kılanabilir. Namazın kılınışı şöyledir;

– 2 rekatta bir selam vererek kılınır.

– Her rekatta Fatiha Suresi'nden sonra 10 tane İhlas Suresi okunur.

– İlk rekatlarda Fatiha'dan önce Sübhaneke okunur.

– Fatiha'da Besmele çekilir, İhlas surelerinde ve Sübhanake'de Besmele çekilmez.

– Namazın tamamını peşpeşe kılmak gerekmez. Ara verilebilir, abdest tazelenip tekrar devam edilebilir.

– Bu namaz gece tamamlanamazsa, kerahet vakitlerine dikkat etmek koşuluyla ertesi günün ikindi namazı vaktine kadar yetiştirebilir.

Arsenal'in 2019-2020 sezonu transferleri