Beşiktaş çok sert! "TFF kirli düzene biat etti"

13 Şubat 2020 20:11- Son Güncelleme - 13 Şubat 2020 20:11
Google news abonelik
Beşiktaş çok sert! "TFF kirli düzene biat etti"

TFF Süper Lig'in 19. haftasında Göztepe, sahasında Beşiktaş’ı konuk etmişti. Sarı kırmızılılar, mücadeleden 1-0'lık üstünlükle ayrılırken Beşiktaş, TFF'ye maç ile ilgili itirazda bulunmuş ve maçın kural hatası nedeniyle tekrarını talep etmişti. Buna göre TFF, mücadelede bir kural hatası olmadığına kanaat getirdi.

Bu gelişmeler üzerine, Beşiktaş Kulübü bir açıklama bulundu:

''Süper Lig Cemil Usta Sezonu'nun 19. haftasında Göztepe A.Ş. ile oynadığımız ve tüm kamuoyunun kural hatası olduğu konusunda hemfikir olduğu maçın ardından, bu konu ile ilgili itirazımızı Türkiye Futbol Federasyonu’na yapmıştık.

TFF Yönetim Kurulu ve MHK anlam veremediğimiz şekilde bu konu ile ilgili karar alma sürecini uzatmış ve futboldan popülarite anlamında nemalanan TFF yöneticileri kendi çıkarlarını düşünmüş, yeniden bu kirli düzenin kurallarına biat etmiştir.

Futbolu yönettiğini sananların bu kararı, ligimizin son zamanlardaki değer kaybının ve sporseverlerin stadyumlardan uzaklaşmasının en belirgin örneklerinden biridir.

Türk futbolu karanlık bir uçuruma doğru sürüklenmeye devam etmektedir. Federasyon ve Merkez Hakem Kurulu, kuralları bilmeyen hakemini korumuş, futbolumuzu kirleten bu düzenin devamı için Beşiktaş camiasını karşısına almayı tercih etmiştir. Bu karar diğer hakemlere de oyunu #KuralınaGöre yönetmeseniz de olur mesajını vermiştir.

Merkez Hakem Kurulu, kural hatası yapan hakemini bir hafta aranın ardından Gençlerbirliği – Trabzonspor karşılaşmasına atamış ve söz konusu hakem o karşılaşmada da skandal kararlarına devam etmiştir. Kurulun, sebep olduğu bu skandallara dair bir açıklaması var mıdır?

Futbolumuza kağıt üzerinde yön veren iki büyük kurum, tüm çıplaklığıyla açık olan bir olay hakkında ortak kanıya varmakta zorlanmış ve konuyu IFAB’a taşıma gereksinimi duymuştur. Maçta kural hatası olmadığı sonucuna varan TFF, bu kararı neye göre vermiştir? Elli hakem ve gözlemciden oluştuğu söylenen kontrol uygulamasına kural hatası ile ilgili görüş sorulmuş mudur? TFF, IFAB’dan gelen tavsiye kararı ile MHK'nin kendilerine ilettiği kararı kamuoyuna açıklayacak kadar cesaretli midir?

Futbol tüm dünyada gelişimini hızla sürdürürken, ülkemizdeki ahbap-çavuş ilişkilerinin yarattığı futboldaki adaletsizlikten utanç duyuyoruz. Ne yazık ki ülkemizde futbolu yönettiğini sananlar hataları örtbas etmeyi hatalardan ders çıkarmaya tercih etmektedirler.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü, bu oyunun bir parçası olmayacak ve oyunu bembeyaz çizgiler ile çizilmiş sahada, #KuralınaGöre oynatmayı beceremeyenleri korumaya devam edenlere karşı daima dik duracaktır. Beşiktaş; yönetimiyle, sporcusuyla ve taraftarıyla bir bütün halinde elde edeceği başarılarla önünün kesilemeyeceğini herkese gösterecektir.''

Türkiye Futbol Federasyonu, 3 kulübün yaptığı itirazları değerlendirerek karar vardı. TFF; Göztepe-Beşiktaş, Gençlerbirliği-Gaziantep ve Konyaspor-Beşiktaş maçlarında kural hatası olmadığına hükmetmişti.

TFF'ye başvuru yapıldı

Siyah-beyazlılar yaptıkları açıklamanın ardından Türkiye Futbol Federasyonu'na da başvuruda bulundu.Kartal, raporlar ve gerekçeli karar talep etti.

Başvuruda bulunan : Beşiktaş Futbol Yatırımları San. ve Tic. AŞ

Vekili : Av. Ebru Gültekin

Konu : Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) tarafından verilen tavsiye karar ve raporların tarafımıza iletilmesi veya tarafımızca incelenmesine karar verilmesine ilişkin talebimizin sunulmasıdır.

Açıklamalar :

26.01.2020 tarihinde Müvekkil Kulüp ile Göztepe A.Ş arasında İzmir, Gürsel Aksel Stadyumu'nda oynanan, Süper Lig Cemil Usta Sezonu 19. hafta müsabakasının 45. dakikasında IFAB 19/20 sezonu "Oyun Kuralları"nın ihlal edilmiş olmasından bahisle tarafımızca 28.01.2020 tarihinde, TFF Futbol Müsabaha Talimatının 30. maddesine uygun olarak yapılan itirazımız, TFF Yönetim Kurulu'nun 13.02.2020 tarihli toplantısında reddedilmiş olup bu karardan TFF'nin resmi internet sitesinde gerçekleşen duyuru vasıtasıyla haberdar olmuştur.

Söz konusu yönetim kurulu kararına karşı Müvekkil Kulüp tarafından, TFF Talimatlarına uygun olarak TFF Tahkim Kurulu nezdinden itiraz edilecektir.

İtirazımızın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için Müvekkil Kulübün, itiraza konu süreçte Sayın Başkanlığınıza sunulan;

  • IFAB tavsiye görüşleri ile raporuna ve
  • MHK tavsiye karar ile raporuna

Vakıf olması ve bu raporlar ile görüşleri sağlıklı bir şekilde incelemesi önem arz etmektedir.

Tuncay Şanlı'nın Premier Lig'de attığı en güzel goller