Beşiktaş Kulübünün idari ve mali genel kurulu sona erdi!

İsa Kethüda
02.12.2023 - 11:26 | Son Güncellenme: 02.12.2023 - 15:30

Beşiktaş Kulübünün olağan idari ve mali genel kurulu sona erdi. Siyah-Beyazlı takımın Başkanı Ahmet Nur Çebi, yönetim kurulu ve kongre üyeleri ile vedalaştı.

Beşiktaş Kulübünün idari ve mali genel kurulu sona erdi!

Beşiktaş Kulübünün olağan idari ve mali genel kurulu başladı. BJK Emlakjet Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen kongrenin genel kurul divan başkanlığına Serdar Keskin seçildi.

Kongrede yönetim kurulu adına yapılacak sunumun ardından raporların takdimine geçilecek. Sırasıyla faaliyet ve denetim raporlarının üyelere aktarılmasından sonra görüşmelere başladı.

Görüşmeler bölümünde yapılacak konuşmaların ardından 1 Ocak-31 Aralık 2022 ile 1 Ocak-31 Mayıs 2023 dönemleri idari ve mali bakımdan üyelerin oylarına sunuldu.

Üyelik giriş ücretine dev zam

Beşiktaş Kulübünde üyelik giriş ücreti 20 bin liraya, yıllık aidat ise 500 liraya yükseltildi.

Siyah-beyazlı kulübün BJK Emlakjet Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen olağan idari ve mali genel kurulunda üyelik giriş ücreti ile yıllık aidatın değiştirilmesine ilişkin önerge verildi.

Yapılan oylamanın ardından üyelik giriş ücreti 5 bin liradan 20 bin liraya, yıllık aidat ise 250'den 500 liraya çıkarıldı.

Oy çokluğuyla kabul edilen üyelik giriş ücreti ve yıllık aidat, 1 Haziran 2024'ten itibaren geçerli olacak.

İlgini Çekebilir
Antalyaspor'da İsrailli futbolcu kaleye geçti! Volkan Demirel kızdı!
Habere Git

Beşiktaş Başkan Adayı Hasan Arat, tezahüratlarla karşılandı

Olağan idari ve mali genel kurula Beşiktaş Başkan Adayı Hasan Arat da katıldı. Arat'ın salona girdiği anda siyah-beyazlı kongre üyeleri, alkış ve tezahüratlarda bulundu. Hasan Arat, salona girişinden sonra kongre üyelerini selamladı.

Beşiktaş Başkan Adayı Serdal Adalı, alkışlarla karşılandı

Olağan idari ve mali genel kurula Beşiktaş Başkan Adayı Serdal Adalı da katıldı. Adalı'nın salona girdiği anda siyah-beyazlı kongre üyeleri, alkış ve tezahüratlarda bulundu.

Serdal Adalı, salona girişinden sonra kongre üyelerini selamladı.

Serdal Adalı ile Hasan Arat, kucaklaşarak birlik mesajı verdi

Beşiktaş Kulübünün olağan idari ve mali genel kurulunda başkan adayları Hasan Arat ile Serdal Adalı bir araya geldi.

BJK Emlakjet Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen kongrede Arat ile Adalı, birlik mesajı verdi.

Serdal Adalı, Hasan Arat'ın bulunduğu tribüne giderek rakibiyle kucaklaştı. Adalı ile Arat'ın bir araya gelmesine, kongre üyeleri alkışlarla destek verdi.

İki başkan adayı, kongre üyelerini selamlayarak birbirlerine başarı diledi.

Ahmet Nur Çebi: "Beşiktaş'a aşığım"

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, olağan idari ve mali genel kurulunda açıklamalarda bulundu. Çebi, "Beşiktaşlı olduğunu söyleyen hiçbir Beşiktaşlının, Beşiktaşlılığını tartışmayalım ve saygı duyalım. Ben 6 yaşında ilkokula giderken önlüğümün altında Beşiktaş forması giyerdim. O günden beri ben Beşiktaş'a aşığım.

"Bugün, dünden kalan bir kuruş borcu ödenmemiş yoktur"

4 yıl içerisinde pandemi, depremi süreci geldi. Yorulduk. Helali hoş olsun, Beşiktaş ayakta. Bugün, dünden kalan bir kuruş borcu ödenmemiş yoktur. Bizden alacağı olan bankaların dışında bizim bir borcumuz yoktur. Gelen arkadaşlar böyle bir sorunla karşılaşmayacaklar" dedi.

"Kimse Beşiktaş başkanına elini kaldıramaz"

Berşiktaş başkanına kimse elini kaldıramaz diyen Çebi, "Kimse Beşiktaş başkanına elini kaldıramaz. Böyle bir şey olsaydı gereğini yapardım. Tekrar söylüyorum, 'O tribün ve bu tribün' dedi. Ama beş dakika daha bekleyip Beşiktaş taraftarını tahrik etmeyebilirdi ve belki de Lugano maçı sonucuna sebebiyet vermeyebilirdi. İyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. Ben onunla geldiğinden beri mücadele eden tek kulüp başkanıyım" şeklinde konuştu. 

Çebi'den Galatasaray'a transfer çalımı sözleri

Transfer çalımlarına değinen Çebi, "Transfer çalımı Temmuz'da, Ağustos'ta sevgili dostlar. Lütfen hafızanızı bir yoklayın. Gedson, Ghezzal ve Rosier transferleri Galatasaray'ın elinden alınarak bir gecede Türkiye'ye getirilmiştir. Bunları da hatırlamamızda fayda var. Alex Teixeira ve Miralem Pijanic'i taraftar istedi getirdik. Josef Souza ve Wout Weghorst transferi. Wout Weghorst transferi 3 milyon Euro 4 ay içinde gidecek futbolcudan alınmış bir bedel Beşiktaş'ın kasasına konmuştur. Herkesin alkışlayacağı Aboubakar'ı getirdik biz aynı gece. Dolayısıyla başarılı olduğumuz tarafları konuşalım başarısızlıkları da konuşalım. Hep başarısızlık yok. Bu oyuncuların piyasadaki değerlerine bir bakın ve doğru hamleler olduğunu kabul edin eğer rakamlar çok yukarıdaysa" dedi.

Çebi ve yönetimi, idari ve mali yönden ibra edildi

Beşiktaş Kulübünde Ahmet Nur Çebi başkanlığındaki yönetim kurulunun 1 Ocak-29 Mayıs 2022 ve 29 Mayıs-31 Aralık 2022 dönemleri faaliyetleri oy çokluğuyla ibra edildi.

Siyah-beyazlı kulübün olağan idari ve mali genel kurulu, BJK Emlakjet Spor Kompleksi'nde devam ediyor.

Faaliyet ve denetim raporlarının okunmasının ardından 1 Ocak-29 Mayıs 2022 ve 29 Mayıs-31 Aralık 2022 dönemleri için yönetim kurulunun idari ve mali açıdan ibrası, üyelerin oylarına sunuldu.

Yapılan oylamalarda yönetim kurulu, her iki dönem için idari ve mali açıdan oy çokluğuyla ibra edildi.

"Elimden geldiği kadar vazifemi yapmaya çalıştım"

Çebi, göreve geldikleri dönemle ilgili bilgiler aktararak, şunları söyledi:

"Geldiğimizde banka yapılandırması nedeniyle gelirler bankalara temlikliydi. Birçok sıkıntımız vardı. Elektrikten suya ve ödenmemiş maaşlar vardı. Elimden geldiği kadar vazifemi yapmaya çalıştım. Çok zor dönemlerdi. Özellikle eylül ayı sonunda UEFA'ya verilmesi gereken yazı, ekim sonuna ertelenmişti. Temiz kağıdı vermek için göreve geldikten sonra 5 günümüz vardı. O parayı tedarik ettik ve sorunu aştık. Pandemi zor bir dönemdi. Hiçbir yere gidemiyorsunuz, ilişki kuramıyorsunuz, alacaklılar alacaklarını istiyor. Para vermeye gelince pandemi mazereti nedeniyle kimse ortada yoktu. Bu süre içinde de icra davalarını kapıda göğüslediğimiz bir süreç yaşadık. Beşiktaş'ın borcu 'namustur' dedik ve kapıya gelen herkesle göğüs göğüse mücadele ettim. Bırakmam Seni kampanyasıyla camia, enerjiyi bana verdi. Bu camia büyük ve kutsal bir camia."

"600-700 milyon lira bir tasarruf ettirdik"

Bankalar Birliği ile yapılan yapılandırmaya da değinen Çebi, "Yapılandırma süreciyle uğraştık. Cumhurbaşkanına gittik ve tüm kulüplerin önünün açılması talimatı verildi. Yolumuza devam etme şansı bulduk. O dönemde 40 milyon avroyu ilk yapılandırmada liraya çevirdik ve kulübümüze 600-700 milyon lira bir tasarruf ettirdik. Pandemi döneminde Sergen hocayla beraber 3 kupa aldık. Bu zor dönemde getirilen kupaların da önemi ve değeri vardır. O kupaları getiren Beşiktaş taraftarıdır. Taraftar, camia, genel kurul bir bütündür. Bir birinden ayırt edemezsiniz. Camiamızın her bireyi Beşiktaş'ı oluşturuyorlar." ifadelerini kullandı.

"Bugün dünden bir kuruş kalan borcu ödenmemiş yoktur"

Yeni yönetimin borçla karşılaşmayacağını anlatan Başkan Çebi, "Bugün dünden bir kuruş kalan borcu ödenmemiş yoktur. Bankalar dışında borcumuz yoktur. Arkadaşlar geldiğinde böyle bir sorunla karşılaşmayacaklar. Bunu kendim için gurur vesilesi olarak görmek istiyorum. Rahmi Koç, Beko ve Tüpraş ile her zaman yanımızda oldu. Kendisiyle olan dostluğum çerçevesinde kendisiyle görüşerek işi sonuçlandırdık. Bu süreç içinde birinci yıl zaten kulübün alacağı hakkıydı. İkinci ve üçüncü yılların parası Beşiktaş'a finansal açıdan kar sağladığı için erken tahsil edilmiştir, kullanılmak için değil. Para kasada, gelen arkadaşlar ihtiyaçları olursa kullanacaktır. 400 milyon borçla başladığım görevi kasada artı 180-200 milyon parayla devrediyorum." diye konuştu.

"Orman'ın hesaplarının incelenmesi talep edilmişti"

Eski başkan Fikret Orman'ın döneminin incelenmesi için yapılan denetleme raporuna da değinen Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Orman'ın hesaplarının incelenmesi talep edilmişti. 2019'da '10 seneyi incelettireceğim.' dedim. Tarafsız bir kuruma görev verdik. O süreç tamamlandıktan sonra evraklar ilgili mercilere verilmiştir. Bunu hesap görmek için yapmadım. Bunu camia benden istedi. Bunu yapmasaydım kendimi vicdanen doğru bir yerde görmeyecektim. Bu işlem, şahsi bir işlem değildir. Yasal bir sorumluluğu yerine getirdim, kötü de bir şey yapmadım. Gelecek başkanlardan da istirham ediyorum, lütfen geldiğinizde bir evvelki dönemi bağımsız bir kuruluşa denetlettirin. Bunun hesabını sorun, takipçisi olun. 'Şahsi hesaplarımı başkanlık görevim bittikten sonra yapacağım.' dedim. Kimse şahsi hesabını Beşiktaş üzerinden görmesin. Bu birlik ve beraberliği bozuyor. Fulya'daki benzinlik davası maalesef kulübe açılmış olan 9 milyon dolarlık dava hem kulübe hem Orman'a açılmıştır. Dava bitmeden ilgili kişiyle kira sözleşmesi yapmak teknik olarak mümkün değildir."

"Beşiktaş'ta kalmak istemeyene ben zorla 'kal' diyemem"

Çebi, altyapıdan çıkan oyuncuların başka takımlara transfer olması konusundan da bahsederek, "Genç futbolcularımızı bizim dönemimizde çıkardık ve bonservis gelirleriyle gelir sağladık. 40 milyon avro diyenler var, inşallah yaparlar. Bu genç kardeşlerimizin kalmaları için inanmayacağınız kadar mücadele ettim. Kimisi 'Ailemden dolayı huzursuz yaşıyorum, önümü açın.' dedi. Bir tanesinin babasıyla görüşmek istediğim de 'bu konu babamı ilgilendirmiyor.' dedi. Onlar bizim futbolcularımız ama ben de sizin başkanınızım. Bize değer vermeyene ben hiç vermem. Bu çocukları biz yetiştirdik ama Beşiktaş'ta kalmak istemeyene ben zorla 'kal' diyemem." şeklinde konuştu.

"TFF başkanının iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile yaşadığı süreci kongre üyelerine anlatan Çebi şunları aktardı:

"Ben TFF başkanının avukatı değilim. TFF başkanıyla mücadele eden, Beşiktaş'ın hakkını aramaya çalışan biriyim. Olanı, olmayanı söylemek zorundayım. Kimse el kaldırmadı, bunu propaganda haline getirmek Beşiktaş'ı incitir. Öyle bir şey olsaydı ben gerekeni yapardım. Bir parmak sallama yoktu. Tribünleri işaret etti. 5 dakika daha bekleyip içeri girebilirdi. Beşiktaş taraftarını tahrik etmeyebilirdi. Lugano maçının sonucuna sebebiyet vermeyebilirdi. TFF başkanının iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. Geldiğinden beri onunla mücadele eden tek kulüp başkanıyım. MHK bütün hakemleri gönderdi, çabamın sonucuydu. Sonra geri geldiler. Gitmesi ve gelmemeleri gerektiğini de söyleyen bendim. Hakem kurulunun baştan aşağı sıfırlanması gerekeni de söyleyen bendim. Bundan hiç taviz vermedim. Bir gün öyle bir gün böyle konuşmadım. Diğer kulüpler önce şöyle, sonra böyle davrandı. Sonra çıkıp itiraf ettiler, 'Çebi haklıydı biz hata ettik.' dediler. Bunu dedirtmek de benim için onur ve gurur kaynağıydı."

Hasan Arat'ın yönetim kurulu listesinde yer alan Hüseyin Yücel'in Beşiktaş'a kira ödemediği yönündeki konuya da değinen Çebi, "1,5 sene evvel belediye buranın kendisine ait olduğunu ve bu sebeple buradan çıkılması gerektiğini ifade etti. O süreç içinde ilgili kurumla yaptığımız görüşmelerde kirayla ilgili, 'Başkan çift taraflı oluyor, öbür taraf da ecrimisil istiyorlar. Çözelim konuyu Beşiktaş'a alalım, değerini tespit ederiz.' dedi. Meclisten geçmesi gereken bir eğitim alanının eklenmesini uygun gördük belediyeyle. Sonuçta bu işlemler bana göre tamamlanmıştır. Dün ecrimisili yatırdık. 29 yıllığın tahsis edilmiş bir yeri en iyi şekilde Beşiktaş değerlendirir, ilgili arkadaşın da geriye dönük bu parayı ödeyeceğinden imtina etmeyeceğini düşünüyorum, çıkarır o parayı aslan gibi öder, ödemezse de alırız." ifadelerini kullandı.

"Gelen yönetime sahip çıkalım, birlik beraberlik içinde olalım"

Yeni seçilecek başkanın arkasında durulması gerektiğini söyleyen Çebi, "Sonunda kadar arkasında duracağıma söz veriyorum. Yarın kim seçilirse seçilsin görev süresi içinde hiçbir şekilde bir başkan adayı çıkmasın. Seçime 2-3 ay kala herkes görevini yapacaktır. Muhalefet etmek, nezaket kuralları içinde eleştirmek, arkasına iftira takmamak şiarımız olmak zorunda. Genel kurulun sorgulayıcı olması gerektiğini düşünüyorum. Ne olur gelen yönetime sahip çıkalım, birlik beraberlik içinde olalım." değerlendirmesinde bulundu.

Çocukluğundan itibaren Beşiktaşlı olduğunu söyleyen siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Beşiktaşlı olduğunu söyleyen hiçbir Beşiktaşlının, Beşiktaşlılığını sorgulamayalım. 5 yaşında Karabük'e geldim. İşçi bir kasabada büyüdüm. 6 yaşında ilkokula önlüğümün altında Beşiktaş formasıyla gittim. O günden beri Beşiktaş'a aşığım." diye konuştu.

Çebi ayrıca deprem döneminde bölgeye ilk giden olduğunu söyleyerek, "Beşiktaş'ın oyuncakları sahaya attığı organizasyon dünyada 7 ödül almıştır." dedi.

“Beşiktaş’a ve Beşiktaşlılara hakkımı helal ediyorum”

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş'a olan sevgisinin hiç bir zaman son bulmayacağını söyleyerek, “Beşiktaş’a ve Beşiktaşlılara hakkımı helal ediyorum” dedi.

Beşiktaş'ta olağan idari ve mali genel kurul toplantısı, Akatlar Spor Kompleksi'nde gerçekleşti. Toplantı sonunda veda konuşması gerçekleştiren Başkan Ahmet Nur Çebi, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Beşiktaş’a başkanlık yapmış olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bugün önemli bir mali kongre geçirdik. Kurul başkanlarına ve yöneticilerine saygılarımı sunuyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Acı tatlı günlerimiz oldu. Ne olursa olsun birbirimizi hep sevdik. Ben bu sevgiyle buradan gitmek istiyorum. Hepinizden helallik istiyorum. Ben de Beşiktaş’a ve Beşiktaşlılara hakkımı helal ediyorum. Trol hesaplar ile bana, aileme ve Beşiktaş’a küfür edenlere hakkımı helal etmiyorum. Elimden geleni yapmaya çalıştım. Keşke daha fazlasını yapabilseydim. Bizimkisi siyah-beyaz bir aşk hikayesi. Hiçbir zaman bitmeyecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Hasan Arat: "Bu yönetimi geçmiş yönetimin devamıdır"

Beşiktaş Kulübü Başkan Adayı Hasan Arat, bugünkü ibra oylamasının kendileri için önemi olmadığını söyledi.

Arat, kongre salonunda basın mensuplarıyla bir süre sohbet etti. İbra oylamasıyla ilgili değerlendirme yapan Arat, şunları söyledi:

"Bu yönetimi geçmiş yönetimin devamıdır. Bugün ibradaki tutumları bunu ispatladı. Bugün bizim için ibra konusu önemli değildi. İbra oylamasında herhangi bir şekilde el kaldırmadık. Bizim mesaimiz yarın sabah başlayacak. Bizim bu yönetimle, geçmişle işimiz yok. Bugün üç kişi çıkarıp bizim yöneticilerimizin aleyhine konuşturdular. Burası mali genel kurul, burada aleyhimize konuşmalar yaptırdılar. Biz dün akşam bir disiplin kararı aldık ve bu konuşanlara müdahalede bulunmadık. Bizim hazırlığımız tamamen yarına yönelik."

Beşiktaş’ın borcu 6 milyar 780 milyon 665 bin 917 TL

Beşiktaş’ın 31 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla toplam borcunun 6 milyar 780 milyon 665 bin 917 TL olduğu açıklandı.

Beşiktaş'ta olağan idari ve mali genel kurul toplantısı, Akatlar Spor Kompleksi'nde gerçekleşiyor. Beşiktaş’ta Denetim Kurulu Üyesi Kerem Akbaş, siyah-beyazlı kulübün 31 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla toplam borcunun 6 milyar 780 milyon 665 bin 917 TL olduğunu açıklandı.

Ahmet Nur Çebi, kongre üyeleriyle vedalaştı

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, yönetim kurulu ve kongre üyeleri ile vedalaştı.

Beşiktaş'ta olağan idari ve mali genel kurul toplantısı, Akatlar Spor Kompleksi'nde gerçekleşti. Mevcut Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, toplantının sona ermesinin ardından Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyeleri, divan kurulu üyeleri, denetim kurulu üyeleri ve kongre üyeleri ile tek tek kucaklaşarak vedalaştı.

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler