Beysu Konyaspor'da çifte hedef: Önce istikrar, sonra Avrupa!

18.09.2022 - 16:09 | Son Güncellenme: 18.09.2022 - 16:16

Basketbolda Süper Lig’e 6 yıl sonra geri dönen Beysu Konyaspor, ilk hedefi ligde istikrarlı biçimde kalıcı olmak, ardından da Avrupa Kupaları’nda boy göstermek olarak belirledi.

Abone Ol
Okuma süresi: 4dk

AJANSSPOR - HABER

Basketbol Federasyonu Ligler Direktörü Turgay Çataloluk’u Sportif Direktörlüğe getirerek çok önemli bir hamle yapan Beysu Konyaspor, Konya’yı ‘geleneksel basketbol şehri’ yapmak için kolları sıvadı.

Turgay Çataloluk: "Belli bir istikrara oturmuş değil"

İşte Basketbol Süper Ligi’nin yeni ekibi Konya’nın basketboluna idari anlamda ‘yön veren’ isimlerinin yeni sezona ve yeni oluşuma dair görüşleri:

 

Banvit’teki başarılı dönemin ardından TBF’de Ligler Direktörlüğü yaptınız. Sizi tekrar sahaya iten faktör neydi?

Turgay Çataloluk (SPORTİF DİREKTÖR)

“Banvit döneminin ardından Basketbol Federasyonu’nda bir yıl kadar çalıştım. Gerçekten de orada çok mutlu oldum. İşimle ilgili en ufak bir sıkıntı yaşamadan iyi bir dönem geçirdim. Hem profesyonel sporculuktan geldiğim için hem de devamında kulüp düzeyinde profesyonel yöneticilik yaptığım için biraz sahayı da, adrenalini de özlemiştim. Konyaspor’un da Süper Lig’e yükselmesi ve onların da beni bu organizasyonu yönetmek, destek olmak üzere davet etmeleri üzerine süreç de çok çabuk gelişti. Ve ben de Konyaspor ailesine katıldım. Konyaspor benim için zaten uzak bir camia ya da şehir değil. Ben oyunculuk dönemimde 4 yıl süreyle Konyaspor formasını giydim. Çok da güzel günlerimiz geçti. Ondan sonra da çeşitli yapılar oluştu. Konya’da zaten basketbol kültürü hem oyuncu hem de kulüp bazında geçmişten beri mevcuttu. Ancak belli bir istikrara oturmuş değil. 

Turgay Çataloluk: "Konya’nın çıkılması zor bir deplasman olacağını söyleyebilirim"

“Sporda, özellikle de basketbolda seyircinin etkisi yadsınamaz. Bence yüzde 20-30 pozitif etkisi var diye düşünüyorum. Özellikle de bizim gibi yeni kurulmuş, biraz zamana ihtiyacı olan takımlar için seyirci desteği çok önemli. Ben bunu sağlayacağımızı düşünüyorum. Onu sağladığımız andan itibaren de sakatlığımız olmadığı sürece bu mücadeleyi vereceğiz. Konya’nın çıkılması zor bir deplasman olacağını söyleyebilirim.”

Bu sezon Basketbol Süper Ligi’nde hedeflediğiniz yer neresi?

Bu sezon Basketbol Süper Ligi’nde hedeflediğiniz yer neresi?

Engin Gençoğlu (BAŞ ANTRENÖR):

“Gerçekçi olarak bakmak gerekirse hedefimiz ilk sezonumuzda ligde kalmak olacak. Ama işlerin gidişatına göre asıl gönlümüzde yatan da bir Avrupa kupası vizesi alabilecek bir yerde sezonu bitirmek. Çünkü futbolda gelen başarıdan sonra sportif anlamda herkesin, tüm Konya camiasının, taraftarların beklentisi çok büyüdü. Bu yüzden de evet, işimiz zor. Yani yeni kurulan, 12 yeni transfer yapmış bir ekibiz. Lige adapte olmamız, kendimizi kabul ettirmemiz lazım. Hem organizasyonumuz hem de oyunumuzla bunu yapabilmeliyiz. İnşallah önce kendimizi kabul ettirip, ligde devamlılığımızı sağlayacağımız bir yerde olmak, ondan sonra da yakalayacağımız derecede de Avrupa Kupası’na katılan bir takım olmak için çabalayacağız.”

"Oyuncularımızın saha dışındaki uyumu çok iyi"

Tabii 12 yeni oyuncu ile kimya oluşturmak zor bir iş. Biraz şans da gerekiyor. Bu kimyayı oluşturmak adına ne gibi bir yol izleyeceksiniz?

“Bizim şu andaki en büyük hedefimiz, öncelikli hedefimiz kimyayı en iyi ve en kısa şekilde oluşturabilmek. Bence basketbol ikinci sırada geliyor. En önemli şey uyum. Takım içinde uyumu sağlayabilmek için de en çok ihtiyaç duyduğumuz şey zaman. Bu zaman dilimini belirleyip, sahada istediğimiz verimi almaya çalışıyoruz şu anda. 12 yeni oyuncu, yeni bir şehir, yeni bir takım, yeni bir coach, yeni bir sistem, yerlisi yabancısıyla bunu sağlamak, adapte olmak kolay değil. Bunun için çok iyi çalışıyoruz. Ama saha içindeki uyumla sistemin içimdeki uyum aynı şeyler değil tabii. Oyuncularımızın saha dışındaki uyumu çok iyi. Şehire, birbirlerine çok çabuk ısındıklarını söyleyebilirim. Ama saha içindeki basketbolda uyumu sağlamak için zamana ihtiyacımız var. Bunu da yavaş yavaş hayata geçiriyoruz. Ve lige kadar da sahadaki uyum sürecini de en iyi şekilde değerlendirip lige hazır gireceğimize inanıyorum.”

"Asla pes etmeyen bir yapıyı sahaya yansıtacağız"

Fatih (Özgöçken) Başkan’ın bizi her ziyaretinde her toplantıda söylediği bir şey var: ‘Tabii ki sahada kazanmak da var, kaybetmek de var. Siz mücadele edin, gerisi gelir. Konyaspor’un sporcusu bu şehre çok iyi mücadele ettiğini, sahada her şeyini verdiğini kanıtlamalı.’ Tabii ki bu bizim için çok önemli bir şey. Biz karakteristik olarak da savaşçı, mücadele eden, asla pes etmeyen bir yapıyı sahaya yansıtacağız. Sahasında kaybetmeyen takım olmak en önemli hedeflerimizden biri.”

“Yüzde 100 mobil ve hızlı basketbol oynayan bir takım izleyeceğiz"

“Yüzde 100 mobil ve hızlı basketbol oynayan bir takım izleyeceğiz. Yaptığımız transferi de o yönde gerçekleştirdik. Tek bir pozisyonda oynayan bir oyuncu transferi politikası izlemedik. Büyük çoğunluğu iki pozisyonu birden oynayabilen, akan bir takım yaratma düşüncesindeydik. Rotasyonu kendi içimizde biraz daha derin tutmaya çalıştık. Yarı sahayı çabuk geçip tempolu basketbolla sonuca gitmeyi hedefliyoruz.”

"Hepimiz için Basketbol Süper Ligi yeni bir heyecan"

Yaşar Berber (GENEL MENAJER):

“20-30 senedir bünyesinde çalıştığım Konyaspor’un bugün basketbolda gelmiş olduğu nokta beni çok heyecanlandırıyor. Bir dönem bu takımın kaptanlığını da yapmış olan biri olarak yeni Sportif Direktörümüz Turgay Çataloluk’la çalışmaktan da çok memnunum. Birikimi ve bilgisiyle bu oluşuma çok değer katacağına gönülden inanıyorum. Kendisi çok deneyimli, işini çok iyi yapan çok değerli bir basketbol adamı. Konyaspor’da şu andaki yapı çok iyi bir oluşum. Hepimiz için Basketbol Süper Ligi yeni bir heyecan.

Senin için hazırladığımız haberler