AjanssporAjansspor uygulamasını indir

BM, haber alınamayan Peng Shuai'nin iyi olduğuna dair kanıt istedi

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 19 Kas 2021 - 14:59 / Son Güncelleme : 20 Kas 2021 - 14:26

BM, cinsel tacize uğradığı iddia edilen ve kendisinden bir süredir haber alınamayan Çinli tenisçi Peng Shuai'nin nerede ve nasıl olduğuna dair kanıt istedi.

Birleşmiş Milletler (BM), Çin'in eski başbakan yardımcısı Zhang Gaoli tarafından cinsel tacize uğradığını iddia ettiği sosyal medya paylaşımından beri kendisinden haber alınamayan Çinli tenisçi Peng Shuai'nin nerede ve nasıl olduğuna dair kanıt istedi.


"Şeffaflıkla soruşturulmasını istiyoruz"

BM İnsan Hakları Ofisi sözcüsü Liz Throssell, İsviçre'nin Cenevre kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Nerede olduğuna ve iyi olduğuna dair kanıta sahip olmak önemli. Cinsel saldırı iddialarının da tam şeffaflıkla soruşturulmasını istiyoruz." dedi.

Çin devlet kanalı CGTN, Peng Shuai'nin kaleminden olduğu iddiasıyla mektup yayımlamış ancak Kadınlar Tenis Birliğinin (WTA) Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Steve Simon, "Bu mektup, onun nerede olduğuna veya güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığına ilişkin endişelerimin daha da artmasına yol açtı." açıklamasını yapmıştı.

 

Çiftlerde 2013 Wimbledon ile 2014 Fransa Açık şampiyonluğu bulunan Peng, teklerde ise klasmanda 14. sıraya kadar yükselmiş ve 2014 ABD Açık'ta yarı final oynamıştı.

L'Equipe'ten özel kapak

Öte yandan, Fransız gazetesi L'Equipe de Çinli tenisçi için özel bir kapak çıkardı ve şu soruyu sordu: #WhereIsPengShuai?