TFF, Süper Lig'de play-off etabının bu yıl oynanmayacağını açıkladı!

İsa Kethüda
28.09.2023 - 17:00 | Son Güncellenme: 28.09.2023 - 17:14

Son dakika haberleri. Türkiye Futbol Federasyonu, Trendyol Süper Lig'de play-off etabı oynatılmasının bu sezon için gündemde olmadığını duyurdu. Detaylar.

TFF, Süper Lig'de play-off etabının bu yıl oynanmayacağını açıkladı!

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Trendyol Süper Lig'de play-off etabı oynatılmasının bu sezon için gündemde olmadığını duyurdu.

Play-Off sistemi 2023-24 sezonunu kapsamıyor

Federasyon yetkililerinden yapılan açıklamada, Süper Lig için gündeme gelen play-off oynatılması konusunun, bu sezonu kapsamadığı dile getirildi.

Mehmet Büyükekşi'den play-off sistemi açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçtiğimiz günlerde katıldı bir TV programında play-off sistemi ile ilgili flaş açıklamalarda bulunmuştu.

İlgini Çekebilir
Ertuğrul Doğan: "Hatayspor yenilgisi Trabzonspor'a yakışmadı"
Habere Git

"Play-Off sistemini tek başımıza karar vermeyeceğiz"

Büyükekşi, "Bizim herhangi bir önyargımız yok. Türkiye'nin yayın geliri 90 milyon Dolar'a düşecek. Naklen yayında çok aşağıdayız. Hedefimiz marka değerini yükseltmek. Bu play-off'la mı olur, çalışmalar da bununla ilgili aslında. Seyir zevki yüksek, hem televizyonlarda hem de statlarda seyirci sayısını artırmamız lazım. Buna tek başımıza karar vermeyeceğiz. Çalıştığımız firmadan bu konuda rapor gelirse oturup değerlendireceğiz.

"Play-off sistemi gelirse derbilerin sayısı artabilir"

Futbol dünyasının şu anda en büyük sorunu ekonomi. Ben Gaziantepspor başkanıyken ligi 7'inci bitirdik, elimize 12,5 milyon Euro para geçti. Şu anda bir kulüp ligi 7'inci bitirse eline geçecek para büyük ihtimal 3.5 milyon Euro olacak. Çok kısa sürede naklen yayın geliri döviz bazında bu kadar azaldı. Ekonomik olarak bu geliri artırabilmek birinci öncelik.

Beraber karar vereceğiz. Bu konuda ne söylesem yanlış olur. 500 milyon Dolar'dan buraya geldik. Play-off sistemi gelirse derbilerin sayısı artabilir. Yıl sonuna kadar bu kararların belirlenmesi lazım. Netice çıktıktan sonra naklen yayın görüşmesi olacak" şeklinde konuşmuştu.

İlgini Çekebilir
Büyükekşi'den gündem sarsacak açıklamalar: "Başkan olma hedefim yok!"
Habere Git

Ertuğrul Doğan: "Play-Off sistemi yeni bir konu"

Play-Off sisteminin gündeme gelmesinin ardından Trabzonspor Kulübü Başkanı Ertuğrul Doğan da, konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

"Bu çok yeni bir konu. Kulübün gelirlerini artırabilmek için bu tür konuşmalar olmuştu. Ama başkanımız bunu ilk defa dillendirdi. Kendisi herhalde bizleri de çağıracaktır. Bu konuda daha detaylı konuşacağız. Artısını ve eksisini o zaman konuşabiliriz. Şu anda çok sıcak bir konu. Ne olduğunu tam anlamadan yorum yapmam yanlış olur. Öğrfendikten sonra yorumlarız"

Ahmet Nur Çebi: "Gelirse play-off kararını destekleriz"

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ise, "Play-off kararı bütün kulüplerin ortak alacağı bir karar olacaktır. Bu sezon olursa da hay hay. Destek veririz. Top oynamaktan, mücadele etmekten kaçmak gereksiz." diyerek play-off sisteminin Süper Lig'e gelmesi durumunda destekleyeceklerini belirtti.

TFF anket açmıştı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), geçtiğimiz günlerde Hypercube firması ile yaptığı iş birliği protokolü çerçevesinde format yapısını belirlemek için anket oluşturmuş ve planlanan anketleri de kulüp ve taraftarlara açmıştı. TFF, tüm taraftarlara açtığı ankette başta Trendyol Süper Lig olmak üzere tüm ogranizasyonlarının formatını yeniden belirlemeyi hedefliyor.

İlgini Çekebilir
Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye 'Yeni Arda Güler' çalımı
Habere Git

Play-Off sistemi nedir?

Play-Off sistemi ligi ilk dört sırada bitiren takımlar play-off müsabakalarına katılma hakkı kazanır. Ligi dördüncü sırada bitiren takım ile birinci sırada bitiren takım, üçüncü sırada bitiren takım ile ikinci sırada bitiren takım eşleşir. Maçlar, bir ve ikinci takımların sahasında tek maç eleme usulüne göre oynanır.

Bu maçları kazanan takımlar, ilk maç ligi daha alt sırada bitiren takımın sahasında olacak şekilde, çift kale maç eleme usulüne göre karşılaşırlar ve bu maçlar sonucunda kazanan takım ikinci finalist olarak play-off finaline yükselir.

Play-Off finali tarafsız sahada tek maç eleme usulüne göre oynanır. Kazanan Takım Süper Lig şampiyonu olur.

Play-Off sistemi Türkiye'de daha önce yapıldı

Hatırlanacağı üzere 2012-2013 sezonunda Türkiye Ligi'nde Play-Off sistemine bir defaya mahsus olmak üzere geçilmiştir. O sene Galatasaray, normal sezonu lider olarak tamamlamasına rağmen play-off sayesinde Fenerbahçe, Beşiktaş, ve Trabzonspor ile arasında ikişer maç daha oynamış, şampiyonluk son maça kalmış ve Galatasaray, 2012-13 sezonu şampiyonu olmuştur.

Senin için hazırladığımız haberler