Bubonik Veba hastalığı tekrar mı çıktı?

Koronavürüsün başladığı Çin'de yine bir salgın ortaya çıktı. Yapılan haberlere göre Çin'de bu sefer Bubonik Veba salgını başladığı söylendi. Hıyarcıklı veba salgını nasıl bir hastalık, bubonik veba hastalığı nedir, tedavisi var mı, hastalar nasıl oluyor, virüs mü yoksa başka hastalık mı gibi araştırmalar sürüyor. Peki belirtileri nedir ve nasıl belli olur? Ölümcül hastalık mı? İşte tüm detaylar...
8 Ağustos 2020 20:55- Son Güncelleme - 8 Ağustos 2020 20:57
Google news abonelik

ABD'nin Colorado eyaletinde bir sincabın bubonik (hıyarcıklı) veba testi pozitif çıktı. CNN'de yer alan habere göre, 11 Temmuz'da test sonucu pozitif çıkan sincap Colorado'nun Morrison bölgesinde görülen ilk vaka olarak kaydedildi. Koronavürüsün başladığı Çin'de yine bir salgın ortaya çıktı. Yapılan haberlere göre Çin'de bu sefer Bubonik Veba salgını başladığı söylendi.

 Hıyarcıklı veba salgını nasıl bir hastalık, bubonik veba hastalığı nedir, tedavisi var mı, hastalar nasıl oluyor, virüs mü yoksa başka hastalık mı gibi araştırmalar sürüyor. Peki belirtileri nedir ve nasıl belli olur? Ölümcül hastalık mı? İşte tüm detaylar...

Tedavi edilmezse ölümcül olan vebaya, Yersinia pestis isimli çoğunlukla kemirgenlerde yaşayan hayvansal bir bakteri neden oluyor. Hıyarcıklı veba, hastalığın en insanlara bulaşabilen en yaygın türü olarak kaydedildi.

Veba, dağ sıçanı gibi memelilerde bulunan ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen Yersinia pestis bakterisinin neden olduğu bir hastalık.Hıyarcıklı veba ise hastalığın en yaygın şekli ve enfekte bir pirenin ısırmasından kaynaklanıyor.Kara vebaya neden olan üç formdan biri olan bubonik veba, vücuda girdikten sonra 2-8 günlük kuluçka süresini takiben lenf bezlerinin şişmesi, ağrıması, yüksek ateş, titreme ve öksürükle kendini gösteriyor.Kara veba veya kara ölüm olarak da bilinen bubonik veba, ilk belirtiler ortaya çıktığında derhal antibiyotik ile tedavi edilmezse yüzde 90 oranında ölümle sonuçlanıyor.