• Diğerleri

Bundesliga'dan futbolculara 11 tatil tavsiyesi

Bundesliga yönetimi (DFL), futbolculara 11 maddelik tatil tavsiyesinde bulundu.
3 Temmuz 2020 12:30- Son Güncelleme - 3 Temmuz 2020 12:33
Google news abonelik

HÜSEYİN ÖZKÖK - AJANSSPOR ÖZEL

Bundesliga 1 ve 2’de 2019/20 sezonu 27-28 Haziran oynanan karşılaşmalarla sona erdi. Almanya Kupası finali oynayacak Leverkusen ve Bayernli oyuncular ile play-out oynayan Bremen ve Heidenheimlı futbolcular dışında kalanlar tatile çıktılar. 

Hazırladığı başarılı sağlık konseptiyle sezonu sorunsuz olarak tamamlayan DFL, her iki ligin oyuncularına tatilde alınması gereken önlemleri içeren bir öneri listesi gönderdi. Listede Almanya’daki pandemi sürecini yöneten Robert Koch Enstitüsü’nün tavsiyeleri de yer alıyor. 

DFL’nin de önerilerinin yer aldığı yazıda yönetim günlük hayattaki alışveriş işlerinin mümkünse başkaları tarafından yapılmasını da tavsiye ediyor. Futbolcuların tatile çıkması ile birlikte kendi ülkelerinde tatil yapacak yabancı oyuncularla ilgili olarak bazı problemli durumların ortaya çıkması da söz konusu.

Toplamda 60 değişik ülkeden futbolcunun faal olduğu Bundesliga’da Almanya Hükumeti tarafından riskli olarak tanımlanan ülkelere gidecek oyuncuların dönüşlerinde iki haftalık karantinaya girmeleri gerekecek. Bu ülkelerden dönüş yapacak oyuncuların bu nedenle hazırlık kampından 14 gün önce ülkeye giriş yapmaları kaçınılmaz gibi gözüküyor.

Hazırlık kamplarında da kısıtlama

DFL’nin kulüp ve oyunculara gönderdiği bir diğer yazı ise hazırlık kamplarını içeriyor. Tüm oyuncuların antrenmanlara başlamadan önce iki testinin negatif çıkması, kulüplerin hazırlık kamplarını riskli bölgeler haricinde yapmaları gerekiyor. 

Hazırlık maçları ise yalnızca ülkedeki amatör takımlarla yapılabilirken, amatör takım oyuncularının da maçlardan önce en azından iki kez negatif test edilmiş olmaları şart.

İşte DFL’nin futbolculara gönderdiği liste...

Yaz tatili için 11 Arkadaş

1- Tatilde kulübünün hijyen sorumlusunun talimatlarına uy.

2- Tatile çıkmadan önce hangi ülkelerde, tatil yörelerinde, otellerde hijyen kuralları uygulanıyor öğren.

3- Havaalanlarında ve tren istasyonlarında yabancı kişilerle en az 1,5 metrelik mesafeni koru veya maske tak. Ellerini düzenli olarak dezenfekte etmeyi ihmal etme.

4- Tatil yaptığın otelde yabancı kişilerle 1,5 metrelik mesafeni koru veya maske takmayı ihmal etme.

5- El sıkışmaktan sakın ve ellerini tatilde de sürekli dezenfekte et.

6- Havuz, sahil, fitnes salonu veya toplu olarak bulunulan diğer yerlerde yabancı kişilerle aranda en az 1,5 m mesafe olmasına dikkat et.

7- Sauna, buhar odası ve klorsuz havuzlarda tanımadığın kişilerle birlikte bulunma.

8- İçecekleri kendi şişelerinden iç ve büfeden yemek yemekten kaçın.

9- Otobüs, taksi gibi toplu taşıma araçlarında maske takmayı ihmal etme.

10- Tatilde sen veya ailenden kişiler Covid-19 semptomu gösterdiği takdirde hemen önlem alınabilmesi için durumu derhal takım doktoruna bildir.

11- Bu tavsiyeler senin yeni sezonda da senin enfeksiyondan korunmanı ve futbol oynamanı sağlayacaktır.

Borussia Dortmund - Schalke 04 (4-0) - Maç Özeti - Bundesliga 2019/20