Okan Buruk'tan Transfer, Yunus Akgün ve Kerem Aktürkoğlu Açıklaması: "Görüşmeler Devam Ediyor"

İsa Kethüda
01.12.2022 - 11:43 | Son Güncellenme: 01.12.2022 - 11:54

Galatasaray haberleri... Süper Lig takımlarından Galatasaray'da Teknik Direktör Okan Buruk; transfer, Yunus Akgün ve Kerem Aktürkoğlu hakkında açıklamalar yaptı.

AJANSSPOR-HABER

Galatasaray'da Teknik Direktör Okan Buruk, antrenman öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Buruk; hazırlık kampından tut, transfer süreci, Yunus Akgün ve Kerem Aktürkoğlu ile ilgili de açıklamalarda bulundu. İşte Buruk'un açıklamaları.

Okan Buruk sakat oyuncular hakkında bilgi verdi

Buruk: "İvmeyle devame tmek isterdik ama tekrar lig başladıktan sonra çıkışı devam ettireceğiz, bu şansımız devam ediyor. Tek korkum özellikle milli takıma giden oyuncular. Tabii ki en büyük korkumuz sakatlıklardı. Maalesef 1-2 sakatlığımız oldu. Sergio'nun bilek dönmesi oldu. Dün Icardi'nin bir topuk pası verirken bir esnemesi oldu. Onunla ilgili bugün sonuç gelecek. Rashica'nın Boey ile bir çarpışmasından dolayı kalan bir ağrısı var ve devam ediyor. Bizde başlamadı. Emre'nin bir sakatlığı vardı, yine Ross'un sakatlığı olan bir şeydi. Hamza'nın bir sakatlığı vardı. Bu dönem en büyük korkum sakatlıklardı aslında. Maalesef şu anda onu yaşıyoruz ama lig başladıktan sonra milli takımdaki oyuncularda bize katıldıktan sonra daha net bir şekilde yine maçlarımıza en iyi şekilde hazırlanacağız. Bu süre içerisinde oynayacağımız hazırlık maçları da şans vermediğimiz, az şans verdiğimiz oyuncularımızın kendini gösterme açısından diğer oyuncuların yerini tamamlaması açısından bizim için önemli olacak. 5 tane maç düşünüyoruz, 4'ü güncellendi. 5. maçta olursa  onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu arayı en iyi şekilde değerlendireceğiz. Bu sene böyle bir sene ve buna adapte olmamız gerekiyor.

"Başakşehir maçında her şey bizim açımızdan mükemmeldi"

Devamlı çalışma yapıyoruz. Oyun anlamında pozisyona giren bir takımdık. Sonlandırma anlamında sıkıntılar yaşadık. Direkten dönen toplar neredeyse attığımız kadar. Birçok pozisyona giren, ofansif anlamda güçlü bir takımdık. Bunu sadece sonuca çeviremiyorduk. Son maçta bu oldu. Yüzdemiz çok fazlaydı aslında. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ama ne kadar çalışıyorsanız çalışın oyuncunun da kalitesi, bitirişi ve sonlandırması önem kazanıyor. Son 2 maçı kazanıp Başakşehir maçına kendine daha güvenen bir takım olarak sahaya çıktık ve olumlu etkilerini gördüğümüzü düşünüyorum. Başakşehir maçında her şey bizim açımızdan mükemmeldi ve önemli bir galibiyet oldu.

Transfer açıklaması

Transfer tabii ki hazırlık yapılıyor. Önümüze ne çıkacak bilmiyoruz. İlk transferlerimiz aslında kendi içimizdeki oyuncular. Bu hazırlık kampı, hazırlık maçları, belki tam olarak kendi potansiyelini ortaya çıkarmamış birçok oyuncumuz var. Kadromuz çok geniş. Az şans verdiğimiz oyuncular var çünkü tek maçlık bir süreç geçirdik. Kendini gösterememiş oyuncularımız var. Genç oyuncularımız var akademiden gelen. Belki transfere kalmadan hazırlık kampında oynayacak oyuncularla transfer yapma ilk hedefimiz. Daha sonra tabii ki transfer için hazırlıklarımız var. Şu anda transfer öncesi oynayacağımız hazırlık maçları, lig maçları ve Türkiye Kupası maçları bize daha net bir şekilde ortaya bir şeyler çıkaracak.

"Çok fazla transfer düşünmüyoruz"

İlk düşüncem transferden çok bu sürece en iyi şekilde hazırlanmayı ve doğru bir şekilde elimizdeki oyuncuları kullanmayı düşünüyorum. Transfer geldiğinde daha net kararlar vereceğiz ama kadromuzu tabii ki güçlendirmek için her zaman çalışmalar yapıyoruz. Biz transfer komitemizle birlikte, scoutlarımızla birlikte en iyi şekilde hazırlanacağız. Ondan sonra transferlerle ilgili kararlar vereceğiz. Ama kadro genişliğinden dolayı çok fazla transfer düşünmüyoruz. İlk düşüncemiz elimdeki oyuncuları en iyi şekilde değerlendirmek.

"Takıma ve kadroma güvendiğimi söyledim"

Zor bir fikstürdü. Yeni bir takım için bu kadar çok deplasman maçı, derbiler ve üst üste oynanan maçlar... Tabii ki zor bir fikstürdü. Ama bunun artı yanı özellikle yukarıdaki grupla puan olarak başabaş gitmek. Bu araya liderin 2 puan gerisinde gitmek bu kadar zor bir fikstürle önemliydi. Kendi sahamızda oynadığımız maçlar bizim için avantaj. Bunun içinde çıkıp yüzde yüzünüzü vermeniz gerekiyor. Her maç aynı. Son haftalarda bunu daha net yaptık. Takımın kendine olan güveni ortaya çıktı. Bundan sonraki hedefimiz fikstüre en iyi şekilde hazırlanmak ama üst üste de maçlar başlayacak. Yine zor bir dönem bizi bekliyor. Takıma ve kadroma güvendiğimi söyledim. Yoğun bir tempoda da en iyisini yapacağız. Maç oynanmadan da hiçbir maç kazanılmıyor.

"Oyun olarak iyi yerde bıraktık"

Son maçlarda oyunumuz ortaya çıktı, skor olarak da bunu gösterdik. Her zaman gelişmeye devam etmek gerekiyor durmadan. İlk defa böyle bir tecrübe yaşıyoruz. Burada da en doğru şekilde takımımızı yukarıya çıkarmak. Oyun olarak iyi yerde bıraktık ve aynı yerden devam etmek istiyoruz.

"Kerem ve Yunus'la görüşmeler devam ediyor"

Sözleşme sordunuz. Kerem'in, Yunus'un maddi anlamda iyileştirmeleri onlarla ilgili görüşmeler devam ediyor. Onların da özellikle Türk oyuncuların bizim için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Oyuncularımızı hem maddi hem de manevi anlamda hem de fiziksel anlamda mutlu etmeye çalışıyoruz. Onlar da Galatasaray'a ait oyuncular, Galatasaray için her şeyi yapabilecek oyuncular. Biz bütün oyuncularımızı en iyi şekilde kazanmak istiyoruz.

"Oyuncularımıza gelen teklif yok"

Az süre almış oyuncuları bu hazırlık döneminde oynatacağız. Direkt olarak benim bildiğim teklif gelmedi. Çok fazla şey yazılıyor. O geliyor, bu gidiyor... Çok fazla şey yazılıyor ama şu an bize gelen net bir teklif yok hiçbir oyuncumuzla ilgili. Transfer dönemi başladıktan sonra bize de teklif gelebilir, bizden de gidebilir. Oyuncumuzla ilgili bir teklif yok.

"Kerem ve Yunus'a çok güveniyoruz"

Kerem ve Yunus, Türkiye'de en çok süre alan Türk oyuncularımız. Onlar bizim için çok değerli. Sezon başından beri söylüyoruz. İyi oynayabilirler, kötü oynayabilirler, takımın bir oturma süreci vardı. Sadece zaman zaman Kerem ve Yunus üzerinden değerlendirmeler de yapıldı. Takımın da bir oturma süreci vardı. Bu süre içerisinde gerçek performansını veremeyen oyuncular oldu ama Kerem belli maçlarda çıkışını ortaya koydu. Yusuf ligin başında çok etkiliydi son haftalarda daha az süre alsa da ne kadar önemli ve kaliteli milli oyuncu bir kere ikisi de. Galatasaray için çok değerliler. Kerem ve Yunus'a çok güveniyoruz. Yunus'la ilgili birçok haber çıkıyor ama o bizim için önemli ve değerli. Hazırlık maçları onun için iyi olacak. Yanında oynayan oyuncular da önemli. Ben teknik adam olarak Yunus'a çok güveniyorum. Hazırlık kampına da çok motive geldi.

"Taraftarını stada çeken bir Galatasaray var"

Galatasaray geçen sene uzun zamandır yaşamadığı en kötü sezonlardan birini geçirdi. Yeni bir hoca, başkan, teknik ekip, yeni bir oluşum ve oyuncu grubu... Bu sürecin sancılı geçeceği bir şekilde eleştirin olacağını hepimiz biliyoruz. Eleştiri olacak tabii ki. Sokakta insanlar ne düşünüyor. İnsanlar size karşı davranışı nasıl. Bize hep destek verdiler. Maçlardaki seyirci sayılarına baktığınız zaman taraftarını stada çeken bir Galatasaray var. Bunu da son 3 maçta skor olarak da ortaya çıkardı. Bu şekilde devam etmek istiyoruz" dedi. 

Senin için hazırladığımız haberler