AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Buz Adam, Formula 1'e veda ediyor

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 01 Eyl 2021 - 20:59 / Son Güncelleme : 02 Eyl 2021 - 17:08

'Buz Adam' lakablı 2007 dünya şampiyonu Kimi Raikkonen, 2021 sezonunun ardından Formula 1'den ayrılacağını ve emekli olacağını duyurdu.

Buz Adam, Formula 1'e veda ediyor

Orhan GÜLEK - AJANSSPOR

Formula 1'de taraftarları ve çevresince soğukkanlılığı ve sakinliğinden dolayı "Buz adam" (Iceman) lakabı takılan Kimi Raikkonen, F1'e veda ediyor.

Ferrari ile 2007 yılında şampiyonluk yaşayan 41 yaşındaki Fin pilot Kimi Raikkonen, 2021 sezonunun ardından Formula 1'e elveda diyecek.

Hollanda GP öncesinde yaptığı açıklamada sezon sonunda spordan ayrılacağını duyuran 'Buz Adam' lakaplı Raikkonen, şu ifadeleri kullandı:

"Keyif almak istediğim daha pek çok şey var"

"Buraya kadar. Bu benim Formula 1'deki son yılım olacak. Bu kararı geçen kış aldım. Elbette alması kolay bir karar değildi ama bu sezon sonunda yeni şeyler yapmanın vakti geldi. Sezon devam ediyor olsa bile aileme, mücadele ettiğim tüm takımlara, yarış kariyerimde yer alan herkese ve özellikle bunca zamandır beni destekleyen tüm taraftarlarıma teşekkür etmek istiyorum. Formula 1 benim için sona eriyor olabilir ama hayatta deneyimlemek ve yaparken keyif almak istediğim daha pek çok şey var. Bütün bunlarda görüşmek üzere. Saygılarımla, Kimi.”

Öte yandan Raikkonen emekli olduktan sonra ne yapacağı sorulduğunda ise şu ifadeleri kullandı:

"En büyük neden; Hayatın yarış ya da F1'in getirdiği iş yüzünden gitmemesi"

“Belli bir programa sahip olmak istemiyorum çünkü açıkçası başladığımdan beri F1'deki son 18, 19 yılda her zaman belli bir programım vardı. F1'e verdiğim bu iki yıllık arada bile ralli yaptım, yani her zaman belirli tarihlerde gelecek olan şeyler yani programlar vardı. Ben bunu istemiyorum. Başka bir şey yapmak istememin en büyük nedenlerinden biri bu, yani hayatın yarış ya da F1'in getirdiği iş yüzünden gitmemesi. Yani acele etmiyorum. Daha henüz ne yapacağımı düşünmedim bile. Açıkçası, bir süredir bu durum içerisinde olduğunuzu biliyorsunuz, bu yüzden farklı şeyler yapmak için fırsatlar var. Fakat şu an bunu düşünmekle dahi ilgilenmiyorum.” 

Kimi Raikkonen'in kariyeri

Formula 1 kariyerine 2001 yılında Sauber takımıyla başlayan Raikkonen,  2007-09 arasında Ferrari ile yarıştıktan sonra Formula 1'e ara verdi.
 
Dünyanın en önemli motor sporları organizasyonlarından biri olan Formula 1'e 2012 yılında dönen Fin pilot, 2014-2018 arası tekrardan Scuderia Ferrari ile  şampiyonluk mücadelesi vermişti. 2018 sezonunun ardından ise İtalyan takımdan ayrılarak Alfa Romeo Sauber'e geçti.

Raikkonen'in yerine Bottas

Raikkonen'in emekliliğiyle beraber Alfa Romeo'da 2022 için Mercedes'de tartışmaların odağından bulunan Valtteri Bottas konuşuluyor. Belçika GP'de ilk podyumunu kazanan George Russell'ın Mercedes'e geçmesi halinde boşa çıkacak olan Valtteri Bottas'ın Alfa Romeo ile anlaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.