AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Cavendish’den Türkiye’de 8. zafer!

İlk Yayınlanma : 12 Nis 2021 - 17:28 / Son Güncelleme : 12 Nis 2021 - 17:33

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda Konya-Konya etabının ikinci ayağını Quick Step takımından İngiliz Mark Cavendish kazandı. İşte detaylar…

Cavendish’den Türkiye’de 8. zafer!

AJANSPOR-HABER

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Turkish Airlines sponsorluğunda koşulan 144.9 kilometrelik Konya-Konya etabının ikinci ayağı tamamlandı. Yarışı Quick Step takımından Mark Cavendish 3 saat 17 saniye 30 salise ile kazandı. 

Ünlü İngiliz sprinter böylece Türkiye’deki 8. zaferine de imza atmış oldu. Etabın ikinciliğini Alpecin takımından Jasper Philipsen, üçüncülüğü de Israel Up Nation takımından Andre Greipel elde etti.

Yarışın başında kaza

Mevlana kapısından verilen (Nötr) startla mücadele başlarken henüz ilk kilometrelerde meydana gelen kaza nedeniyle gerçek startın verilmesi gecikmeli olarak gerçekleşti. Bardiani takımından Umberto Marengo, Caja Rural takımından Josu Azpilikueta Etxeberia ve Novo Nordisk takımından David Riba Lozano kazaya karışan isimlerdi. 

Kleijn yeşil mayoyla başladı

Etaba Genel Ferdi Klasman birincisi olarak başlayan Rally Cyling takımından Arvid De Kleijn Salcano sponsorluğundaki Yeşil Mayoyu (Aynı zamanda sprint birincisi olarak da giymeye hak kazanmıştı), Abloc takımından Ivar Slik Turkish Airlines sponsorluğundaki Kırmızı Mayoyu, Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı sponsorluğundaki (TGA) Türkiye Güzellikleri adı altındaki Beyaz Mayoyu Bingoal Pauwels Sauces takımından Sean Debie giyerek başladı

Vitaly Buts'tan büyük hamle

Etabın kaçış grubunda yer alan Salcano Sakarya takımından Vitaly Buts 24.1, 68.6 kilometrelerde gerçekleşen Türk Hava Yolları’nın sponsorluğundaki tırmanış prim kapısını geçerek 9 puana ulaşırken 300 Euro’nun sahibi oldu ve 9 puanla sıralamada birinciliğe ulaştı. 

Buts kırmızı mayoyu giyecek

Böylelikle Buts yarınki Beyşehir -Alanya etabında şimdiden Kırmızı Mayoyu giymeye hak kazandı. Bu arada öndeki kaçış grubu da arayı 1 dakika 40 saniye kadar açtı. Dünkü etaba oranla bugün havanın daha soğuk olması bisikletçileri olumsuz etkilemeye devam etti.

Sprint primi Zakharov'un

Etabın 108.5’inci kilometresinde gerçekleşen Salcano sponsorluğundaki sprint primini ise Astana takımından Artyom Zakharov alırken 150 Euro’nun da sahibi oldu. İkinciliği Nippo-Provence takımından Szymon Tracz (100 Euro), üçüncülüğü de Salcano Sakarya’dan Vitaly Buts (80 Euro) elde etti. Böylece Buts, bu etapta 380 Euro’yu almaya hak kazandı.