Çiçek Adası nerede ve nasıl gidilir?

Balıkesir’in Ayvalık ve Gömeç ilçesi açıklarında bulunan 265 bin metrekarelik Çiçek Adası, satışa çıkınca gündeme oturdu. Vatandaşlar Çiçek Adası hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Peki Çiçek Adası kimin, fiyatı ne kadar, yerinde ne var? Bu ve benzeri soruların cevapları haberimizde yer alıyor. Çiçek Adasına nasıl gidilir ve yerine nerede gibi araştırmalarda sürüyor. Çiçek Adasını kim aldı ve yeni sahibi kim oldu, ne zaman satılacak ve neden satılıyor gibi soruların cevabı haberimizde...
26 Eylül 2020 19:17- Son Güncelleme - 26 Eylül 2020 19:17
Google news abonelik

Balıkesir’in Ayvalık ve Gömeç ilçesi açıklarında bulunan 265 bin metrekarelik Çiçek Adası, satışa çıkınca gündeme oturdu. Vatandaşlar Çiçek Adası hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Peki Çiçek Adası kimin, fiyatı ne kadar, yerinde ne var? Çiçek Adasını kim aldı ve yeni sahibi kim oldu, ne zaman satılacak ve neden satılıyor gibi soruların cevabı haberimizde...

Sözcü'nün haberine göre, Ayvalık ve Gömeç ilçe sınırında bulunan, karaya 230 metre mesafede, 265 bin metre kare alana sahip Çiçek Adası İçinde taban oturumu 450 metrekare 3 adet bina yer alıyor.  Ada, Ayvalık’a 12 kilometre, Çanakkale – İzmir Yoluna ise 3 buçuk kilometre mesafede. 4 adet tatlı su kuyusunun da bulunduğu adada çok sayıda zeytin ağacı da bulunuyor. En yüksek noktası 22 metre olan ada bu günlerde milyoner alıcılarını bekliyor.

Hangi çiçekler var?

Üzerinde 2 bin zeytin, 3 bin çam ve muhtelif meyve ağaçları bulunan, 267 bin metrekare yüzölçümüne sahip olan Çiçek Adası, birden fazla ailenin özel mülkü olarak biliniyor. Ana karadan 600 metre açıkta bulunan Çiçek Adası´nda `Koyun gözü´ cinsi nergis çiçekleri olduğu belirtiliyor. Sarı ve beyaz renkli nergis, Çiçek Adası´nın olduğu kadar Ayvalık´ın da sembolü. Her yıl 3 aylık bir dönemde yetişen nergisler, sadece Ayvalık´ta değil Bergama´ya kadar olan bölgede büyük bir ilgi görüyor. Adadan toplanan nergisler Ayvalık’ta satışa sunuluyor.

Çiçek Adası'nın hissedarlardan Şerif Ali Hatırlı, geçtiğimiz yıl "Bu ada mübadele zamanında Selanik'teki mallarımız karşılığında bizlere verilmiş. Şu an 18 hissedarı var. Henüz satış konusunda tam bir karar verilmedi" açıklamasında bulunmuştu.

 

Çiçek Adası nerede?

Üzerinde 2 bin ağaç zeytin, 3 bin adet çam ve muhtelif meyve ağacı bulunan Çiçek Adası'nda, su kaynağı, iskele ve eski yapı yer alıyor. Elektrik sistemi de olan adanın en yüksek noktası 22 metre. 1'inci derece doğal sit alanı olan Çiçek Adası, tapuda kalanı 268 bin metrekare olarak kayıtlarda yer alırken, kullanım alanı ise 300 bin metrekarenin üzerinde. Çiçek Adası Ayvalık'a 8 kilometre, Keremköy'e ise yaklaşık 500 metre uzaklıkta. 

 

En Güzel 5 Free Kick Golü | Bundesliga - 2019/20 (01-25. Hafta Arası)