AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Çin futbolunda deprem! Bir önceki şampiyon Jiangsu iflasa sürüklendi

İlk Yayınlanma : 28 Şub 2021 - 14:04 / Son Güncelleme : 28 Şub 2021 - 14:10

Dış haberler... Çin Süper Ligi ekiplerinden Jiangsu Suning, dramatik bir şekilde futbol sahnesinden silindi. Ekibin milyarder yönetici kadrosu, art arda gelen kötü haberlerden sonra kulüp faaliyetlerinin süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı. Bu haber, Çin futbolunda önlenemez kargaşalara neden oldu. İşte detaylar...

Çin futbolunda deprem! Bir önceki şampiyon Jiangsu iflasa sürüklendi

AJANSSPOR - DIŞ HABER

South China Morning Post gazetesinde çıkan bir habere göre, geçtiğimiz yılı şampiyon olarak tamamlayan Jiangsu FC’nin kapıları, bir daha açılmamak üzere kapatıldı. Kulübün milyarder sahibi Jindong ailesi; mali bunalımdan ötürü bu kararı aldıklarını duyurdu. Sadece erkek futbol takımı değil; bu sezon başarılı bir grafik çizen Jiangsu Suning Kadın Takımı’da iflastan payını aldı. Kulübün bütün organizasyonları, ani kararla sonlandırılmış oldu. Peki, geçtiğimiz yıl Çin Süper Ligi’nde zafere ulaşan Jiangsu Futbol Kulübü neden kapatıldı? İşte detaylar…

Çin şampiyonunun dramatik sonu: Jiangsu Suning kapatıldı!

Forbes dergisinin 2015 sayısına göre, Çin’in en zengin 4. kulübü olarak bilinen Jiangsu Suning, bu yıl beklenmedik bir şekilde kapılarını zincirlemek durumunda kaldı. Jiangsu’nun sahibi olan Jindong ailesi, Covid-19 sonrası ekonomik bunalımı gerekçelendirerek; risksiz işlere yöneleceklerini, bu nedenle Jiangsu’dan çekildiklerini açıkladı.

Çin futbolu çöküşte, “Jiangsu FC ilk değil…”

Çin futbolunda ilk kargaşa bu değil. Daha birkaç hafta önce Asya Şampiyonlar Ligi’ni kazanmış Shandong Luneng ekibi, “borç yükü” nedeniyle turnuvadan ihraç edilmişti. Suning Group’un yatırımı olan, Jiangsu Suning FC’de; aynı sonu daha beter biçimde yaşadı.

Teixeira ile anlaşamadılar

2016 yılında Ukrayna ekibi Shakhtar Donetsk ekibinden 50 milyon Euro karşılığında transfer edilen Alex Teixeira, Çin kulübüne sırtını döndü. Yıllık 12 milyon Euro alan oyuncunun maaşında indirime gitmesi talep edilince, anlaşmayı reddeden Teixeira, sözleşmesini yenilemeyerek kulüpten ayrıldı. Brezilyalı futbolcunun teknik direktör Cosmin Olaroiu ile beraber kulüpten ayrılması, Jiangsu için sonun başlangıcıydı!

Jiangsu FC nasıl kurtulabilir?

Jindong ailesi, nisan ayında başlayacak Asya Şampiyonlar Ligi öncesinde kulübün yeni yatırımcılara açık olduğunu da metinde ayriyeten belirtti. Nisan ayına kadar, Jiangsu FC’nin maliyetini üstlenip yeni yatırımcısı olmayı kabul eden biri çıkarsa, son şampiyon yoluna devam etmiş olacak. Eğer, nisan ayına kadar herhangi bir kişi çıkmazsa; Jiangsu Suning, feci bir şekilde futbol sahnesinden silinecek.