Cizre Belediyespor, Balkan Kupası Şampiyonu Oldu

21.09.2022 - 17:35 | Son Güncellenme: 21.09.2022 - 18:41

Voleybol Erkekler Balkan Kupası'nda Türkiye'yi temsil eden Cizre Belediyespor, Kosova ekibi KV Peja'yı 3-0 mağlup ederek şampiyon oldu. İşte detaylar.

Abone Ol
Okuma süresi: 4dk

Salonu olmadığı için 50 kilometre yol yaparak Şırnak'a gidip maçlarını oynayan Cizre Belediyespor, voleybolda bir mucizeyi gerçekleştirdi...


Voleybol Erkekler Balkan Kupası ikinci maçında Türkiye'yi temsil eden Cizre Belediyespor, Kosova'nın KV Peja takımını 3-0 yendi. Cizre Belediyespor, Balkan Kupası şampiyonu olarak Türkiye'yi, Challenge Kupası'nda temsil etmeye hak kazandı.


Şırnak Kapalı Spor Salonu'nda oynanan karşılaşmayı, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Rams Global Cizre Belediyespor Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çağlı, kurum müdürleri ve çok sayıda seyirci takip etti.

"Tarihte ilk defa bölgemizde Cizremiz, Avrupa kupası kazanıyoruz"

Müsabakanın ardından açıklama yapan Vali Bilgin, “Çok mutluyuz, taraftarımız çok mutlu. Şükür bölgemiz sporla, başarılarıyla anılıyor. Tarihte ilk defa bölgemizde Cizremiz, Avrupa kupası kazanıyoruz. Cizre olarak bunun öncüsü olduğumuz için de mutluyuz. Bundan sonra bu tip başarıları her alanda inşallah yakalayacağız. Artık ilimiz sporla, iyilikle, güzellikle anılacak” dedi.

"Takımla ilk defa balkan kupalarına katıldık"

Rams Global Cizre Belediyespor Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çağlı ise Cizre Belediyespor takımını geçen sene ilk 5 haftasından sonra devir aldıkların söyledi. İyi bir takım kurduklarını aktaran Çağlı, "Şehrimizle hep beraber bu takıma sahip çıktık. Takımla ilk defa balkan kupaların katıldık. Biz bunu hayal ediyorduk ve gerçek oldu. Şampiyon olduk, Balkan kupasını aldık. Çok mutluyuz, sevinçliyiz şehrimize, bölgemize, Türkiye’mize hayırlı olsun. Bundan sonra Norveç’e gidiyoruz. İnşallah orda da iyi başarılar yakalayıp ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye gideceğiz” ifadelerinde bulundu.

Cizre voleybolla yatıp, voleybolla kalkıyor

Öte yandan, Aydınlık sitesinden gazeteci Savaş Eskigülek, maçlarını şehir merkezindeki Şırnak Spor Salonu'nda oynamak zorunda kalan Cizre Belediyespor ile ilgili bir yazı kaleme almıştı. İşte Eskigülek'in o yazısı:

16 Mayıs 1990 tarihinde Türkiye’nin 73'üncü ili olan Şırnak’ın geçmişi, Evliya Çelebi’nin 17'nci yüzyılda yazdığı Seyahatname ve bazı tarihi rivayetlere göre Nuh Tufanı öncesine kadar dayanır.

Yazımın konusu olan Cizre ise M.Ö 4000 yılına dayanan geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeri. Habur sınır kapısı yoluyla yapılan ticaret sayesinde hızla gelişen ve nüfusu artan Cizre, günümüzde adeta voleybolla yatıp, voleybolla kalkıyor.

Geçen sezon 1'inci Lig’de şampiyon olan ve Türkiye’nin en üst voleybol ligi olan Efeler Ligi’ne yükselerek tarih yazan Cizre Belediyespor, transfer döneminde de adından söz ettirmeyi başardı. Kariyerleri başarılarla dolu Türk ve yabancı oyuncuları Şırnak’a getirdiler.

Efeler Ligi'nde play-off kovalıyorlar

Avrupa’nın en büyük beş liginden biri olan Efeler Ligi’ndeki ilk sezonunda inişli-çıkışlı bir grafik sergileyen Cizre Belediyespor, özellikle ligin ikinci yarısından itibaren lige ısındı. Önceleri düşme adayları arasında gösterilirken, şimdi ise gelecek sezon Avrupa Kupalarında ülkemizi temsil etme hakkını elde etmek için play-off oynamaya hazırlanıyorlar.

Cizre ekibi, halkının, başarılı kariyerlerini yakından takip ettiği oyuncuları yakından görmesi için antrenmanlarının çoğunu seyircilerine açık yapıyor. Çünkü ilçede Efeler Ligi şartlarını yerine getirecek salon yok ve takım maçlarını il merkezindeki Şırnak Spor Salonu’nda oynuyor.

Salgın sürecinde sokak aralarında mahalle maçları

Geçen sezon 1’inci Lig’deki maçlarını Cizre’deki bir lisenin salonunda tamamen dolu tribünlerle oynayan Cizre Belediyespor, ilçede özellikle gençlerin voleybola ilgisini çekmişti. Cizre halkı, o günlerde sokağa çıkma kısıtlamaları döneminde izin verilen saatlerde sokak aralarında iki duvar arasına file kurup, mahalle turnuvaları düzenleyecek kadar çok sevdi voleybolu.


Geçen sezon tarih yazan yeşil-kırmızılılar, Efeler Ligi’ne çıkınca maçlarını şehir merkezindeki Şırnak Spor Salonu’nda oynamak zorunda kaldı. Cizre ile il merkezinin arası gidiş-dönüş yaklaşık 100 kilometre mesafede.

Cizre halkı sabırsızlıkla beklediği 15 günün sonunda, en büyük zevki yaşadığı voleybol takımına destek vermek için 50 kilometrelik yol yapmak durumunda kalıyor. Ancak bu mesafe voleybol sevgisini engelleyemiyor.

Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çağlı ile Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Beşir Güzel’in son maç için 14 otobüs ile Şırnak’a taraftar götürmesi takdir edilecek bir durum. Kulüp taraftarına sahip çıkarken, halk da takımına destek oluyor.

Devlet Cizre'deki voleybol aşkına kayıtsız kalmadı

Devletimiz, Cizrelilerin voleybol sevgisiyle yollarda yıpranmasına daha fazla izin vermedi. Önümüzdeki günlerde Efeler Ligi’ne uygun bir spor salonunun temeli atılacak. İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlara rağmen gerekli ödenek ayrıldı. Yani Cizrelilerin spor salonuna kavuşmasına çok az kaldı.

İşte Hendek, işte voleybol...

Hatırlayın, kısa bir süre önce yollardaki barikat ve hendekleriyle gündemde olan Şırnak ve Cizre’de artık voleybol konuşuluyor. O zamanlarda terör örgütünün hendeklerle ulaşıma kapattığı yollardan şimdi çoğunluğu öğrenciler ve velilerden oluşan onlarca otobüsle yüzlerce vatandaşımız geçip voleybol maçına gidiyor. O dönemde 17 bin olan lisanslı sporcu sayısının günümüzde 50 bine yaklaşmış olduğunu biliyor musunuz? Sporun ve voleybolun varlığı, ilçeye daha fazla huzur, daha fazla kardeşlik ve daha fazla barış getirmiş durumda.

Kıymetli okurlarımız;

Voleybol, gittiği her yere ekonomi götürüyor, Galatasaray’ı, Fenerbahçe'yi, Arkas Spor’u, Halkbank Spor’u, Ziraat Bankkart’ı ve diğer takımları götürüyor. Yani voleybol, gittiği her yere ‘hayat’ götürüyor. Cizre Belediyespor da Avrupa Kupalarında yer alarak halkına yurt dışından takımları getirecek. Buna yürekten inanıyorum.

Cizre’de yaşanmasını istediğimiz her şeyi voleybol ile yaşatmaya çalışanlara selam olsun! Bugün de Cizre’de hayatın hendekten voleybola geçiş öyküsünden ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla...

Senin için hazırladığımız haberler