Coronavirüs belirtileri nelerdir 2020

Coronavirüs salgını yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da olğanüstü hal ilan edilen Coronavirüs ölümleri de Çin'de artıyor. Peki, Coronavirüs belirtileri nelerdir? Coronavirüs hakkında detaylar haberimizde...
1 Şubat 2020 01:14- Son Güncelleme - 1 Şubat 2020 01:14
Google news abonelik
Coronavirüs belirtileri nelerdir 2020

Coronavirüs belirtileri nelerdir? Coronavirüs korunma yolları nedir? Vatandaşlar tarafından en sık merak edilen sorulardan biri olmaya devam ediyor. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 187 kişinin ölümüne sebep olan ateşli hastalık ülkemizde de büyük panik yarattı. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı Türkiye'de rastlanmadığını, vatandaşların rahat ama tedbirli olmalarını söyledi.

CORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Coronavirüs infeksiyonları genellikle soğuk algınlığı tablosuna, kuru öksürük, halsizlik ve ateşe neden olur. Ancak bazı kişilerde özellikle yaşlılarda, kanser ya da bağışıklığı baskılayan hastalıkları olanlar, kronik akciğer hastalıkları bulunanlarda bu tablo daha da ağır seyrediyor. Yeni Coronavirus nedeniyle yaşamını yitirenlerin çoğunda altta yatan hastalıkların varlığı bildirilmektedir. Bu hastalarda viral akciğer infeksiyonuna yani viral pnömoniye bağlı olarak solunum sıkıntısı, solunum yetmezliği ortaya çıkabiliyor ve hasta kaybedilebiliyor.

CORONAVİRÜSÜNDEN KORUNMA YOLLARI

Hem Coronavirus gibi viral infeksiyonlar, hem de diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmada el hijyeni son derece önemlidir. Eller her zaman temiz tutulmalıdır. Eğer kalabalık ortamlarda bulunuluyorsa, mutlaka bir yere dokunuluyordur. Bu nedenle eller iyice temizlenmeden, ağıza, buruna ya da gözlere dokunulmamalıdır. Ellerin tüm yüzeyleri su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. El hijyeninde alkol bazlı el antiseptiklerinden de faydalanmak mümkündür.

Öksürürken ya da aksırırken ağız ve burun elle değil tek kullanımlık bir kağıt mendille kapatılmalıdır. Mendil bulunamıyorsa, kolun iç tarafı ile ağız ve burun kapatılarak çıkacak damlacıkların havaya yayılması ve başkalarına hastalık bulaşması engellenebilir. Maske kullanımı solunum yolu infeksiyonlarının önlenmesinde önemlidir. Hasta olan kişilerin maske kullanması bu hastalığın başkalarına bulaşma olasılığını azaltır. Ayrıca bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, bol sıvı almak, mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı alanlarda bulunmamak, düzenli uyku hastalıklardan korunmak için alınacak önlemlerdendir.


Yeni Coronavirüs infeksiyonunun bulunduğu bölgeden gelenler ateş, kuru öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtiler ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Başkalarına bulaşmayı engellemek için sağlık kuruluşuna ulaşana kadar ağız ve burun mutlaka bir maske veya kumaşla kapatılmalı, eller her zaman temiz tutulmalıdır.