• Diğerleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs ile ilgili olarak ulusa sesleniş konuşmasında bulundu.
25 Mart 2020 21:11- Son Güncelleme - 25 Mart 2020 21:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs ile ilgili olarak ulusa sesleniş konuşması yaptı. 

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Corona virüs neredeyse etkisi altına almıştır. Türkiye corona virüs ile mücadelede en erken tedbir alan ülkedir

Çin'deki vatandaşlarımız karantina altına alınmıştır ve 14 gün sonuna hepsi sağlıklı bir şekilde eve gitmiştir.

Yurt dışından gelen vatandaşların tamamı sağlık kontrolünden geçirilmiştir. İlk hastamız 10 Mart'ta tespit edilmiştir. Bunu izleyen günlerde okulların tatil edilmesi gelmiştir. 

En düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkardık. İstihdamı korumak amacı ile kısa çalışma ödeneği şartlarını kolaylaştırdık. 100 milyar liralık destek pakedini devreye aldık. Önümüzdeki günlerde de önemli adımları atmaya devam edeceğiz.

53 bin vatandaşımızı evlerinde izliyoruz. 797 kişi tamamen taburcu oldu. 1872 kişinin tedavisine devam ediliyor. Tedavi altındaki 44 kişiyi maalesef kaybettik.

Özellikle yaşlılarımızın kesinlikle ve kesinlikle dışarı çıkmadan hayatlarını evde sürdürmeleri şarttır. Kendimize gönüllü karantina uygulamalıyız. Mecbur kalmadıkça evden çıkmamalıyız. Türkiye bu sürece son 17 yılda en yaygın ve güçlü sağlık sigortasını hayata geçirmiş şekilde girmiştir.

Gelişmiş üretim gücüyle sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu birçok malzemede kendi kendimize yeterliyiz. 69 ülke Türkiye'den yardım talep etti. 17 ülkeye gereken malzemeler gönderildi.  Her türlü senaryoya hazırlığımız var. 2,3 hafta içinde hastalığın yayılmasını kırarak en az hasarla çıkacağız. Vatandaşlarımızdan destek sabır ve anlayış bekliyoruz.

Hiçbir düşman milletimizin birliğinden beraberliğinden dirayetinden üstün değildir.

Son Turda Büyük Drama! (MotoGP 2019 - Avustralya Grand Prix)