Diego Armando Maradona hayatını mı kaybetti? Neden öldü ve ölüm sebebi nedir?

Son dakika gelen Arjantin haberlerine göre ünlü eski futbolcu ve teknik direktör Diego Armando Maradona hayatını kaybetti. Sosyal medyada bir an trend olan haber sonrası vatandaşlar araştırmalar yapmaya başladılar. Diego Armando Maradona öldü mü ve neden öldü gibi araştırmalar sürüyor. Peki Diego Armando Maradona ne zaman öldü ve hastalığı neydi? Bazı kullanıcılar ise Diego Armando Maradona'nın ölüm haberi gerçek mi diye araştırmalar yapıyorlar.. İşte tüm detaylar...
25 Kasım 2020 19:20- Son Güncelleme - 25 Kasım 2020 19:20
Google news abonelik

Arjantin'in önde gelen gazetelerinden Clarin, Diego Maradona 60 yaşında kalp krizi sonrası hayatını kaybetti. İşte tüm detaylar...

Ole'nin haberine göre ise Maradona'nın ölüm sebebi geçirdiği beyin ameliyatının ardından Tigre'deki evinde tedavi sürecini geçirirken, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. 

Diego Maradona kimdir?

Diego Armando Maradona 30 Ekim 1960 yılında Buenos Aires'de dünya geldi. Arjantinli teknik direktör ve eski futbolcudur. Birçok uzman, futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, şimdiki futbolcular ve futbol taraftarlarınca tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak görülmektedir. Ayrıca Pelé ile beraber FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülü almıştır.

Transferde iki kez en yüksek ücret rekoru kıran tek futbolcudur. Barcelona'ya 5 milyon £ karşılığında transfer olup rekor kırdıktan sonra Napoli'ye 6,9 milyon £'a transfer olarak yeni rekor kırmıştır. Maradona profesyonel futbol kariyeri boyunca Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell's Old Boys takımlarında oynamıştır. Kulüp seviyesinde en ünlü olduğu Napoli takımında çok sayıda övgü almıştır. Arjantin adına 91 millî maça çıkmış ve 34 gol atmıştır.

Dört FIFA Dünya Kupası turnuvasında oynamıştır ve Arjantin adına kaptanlık yaptığı 1986 Dünya Kupası'nda, Batı Almanya'yı finalde 3-2 yenip kupaya uzanmışlardır. O maçtan sonra Altın Top ödülü almıştır. Aynı turnuvada çeyrek finalde İngiltere'ye iki gol atarak 2-1'lik galibiyeti sağlamıştır ve iki gol de tarihe geçmiştir. İlk golü eliyle atmıştır ve ceza verilmemiştir, o gole "Tanrı'nın eli" denmiştir. İkinci golü ise topu 60 metre sürerken beş oyuncuyu geçerek atmıştır. Bu gol 2002 yılında FIFA.com tarafından "Yüzyılın Golü" seçilmiştir.

Maradona, sporun en tartışmalı ve haber değeri taşıyan figürlerinden biri olarak kabul edilir. İtalya'da 1991 yılında başarısız geçen bir kokain testinden sonra 15 ay boyunca futboldan uzaklaştırılmıştır. ABD'de efedrin testinin pozitif çıkması sonucu 1994 FIFA Dünya Kupası'nı evinde izlemek zorunda kalmıştır. 2005 yılında önemli miktarda kilo vermiş ve kokain bağımlılığının üstesinden gelmiştir. Açık sözlülüğüyle, basın ve spor yöneticileriyle anlaşmazlıklarıyla çokça gündeme gelmiştir. Teknik direktörlük tecrübesinin çok az olmasına rağmen Kasım 2008 tarihinde Arjantin teknik direktörlüğüne getirilmiş ve 15 ay sonra 2010 FIFA Dünya Kupası'nda istifa etmiştir.

Geçirdiği beyin ameliyatının ardından Tigre'deki evinde tedavi sürecini geçiren Maradona, -Arjantin medyasının haberine göre- 24 Kasım 2020'de kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.