AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Doping örtülmeye çalışıldı... Büyük gerginlik

İlk Yayınlanma : 04 May 2021 - 15:03 / Son Güncelleme : 04 May 2021 - 15:24

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) ile Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) arasındaki Chris Froome davası bitmek bilmiyor. İşte detaylar...

Doping örtülmeye çalışıldı... Büyük gerginlik

AJANSSPOR - HABER

UCI WorldTeam organizasyonunda Team Israel için yarışan Chris Froome'un, 4 yıl doping kullanmasına karşın lisansı iptal edilmedi. Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) ise salbutamol kullandığı tespit edilen Froome davasında sorumluluğun sadece kendilerine ait olmadığını beyan etti. UCI'ın bu çıkışı, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nı (WADA) harekete geçirdi. WADA, kan değerlerinde yüzde 19'un üzerinde salbutamol tespit edilen Froome'un men edilmesini talep ediyor.

"Sorumluluk UCI'ye yükleniyor..."

Fransız siyasetçi ve UCI Başkanı David Lappartient, İngiliz BBC'ye Chris Froome davasının perde arkasını anlattı. WADA'nın o dönemki başkanı Sir Craig Reedie'yi topa tutan Lappartient, "Son kararın bütün yükümlülüğü UCI'ye yükleniyor veya öyle görünüyor. İkimizde bu davanın kimler tarafından kapatıldığını biliyoruz." dedi. 

 

Froome'un avukatları, "Her şey yasal..."

4 kez Tour de France'ı kazanan Chris Froome, 2017 yılında salbutamol kullandığı gerekçesiyle yargılamıştı. 36 yaşındaki Kenya'lı bisikletçinin avukatları, Froome'un tamamen aklandığını belirterek; "Froome yanlış bir şey yapmadı. Ve herhangi bir suçtan ötürü hüküm giymedi. Her şey yasalara uygun. Bu süreç gizli kalacak." ifadelerini kullandı. 

Ne olmuştu?

2017'de Vuelta a Espana yarışında Chris Froome'un ve diğer bisikletçilerin idrarı test edilmiş, yapılan araştırmalar sonucunda Froome'da olması gerekenden daha fazla salbutamol olduğu belirlenmişti. Froome, doping iddialarını yalanyarak, astım rahatsızlığı nedeniyle her zaman kullandığı salbutamolün miktarını artırmak zorunda olduğunu söylemişti. 

Ünlü bisikletçinin bu açıklamasından sonra Froome'un o dönemki takımı Team Sky, Froome'u takımdan uzaklaştırabileceklerini belirtmiş ve 8 aylık dava süreci başlamıştı. WADA, 8 aylık sürecin ardından "ihlal olmadığına" dair son kararını UCI'ya bildirmişti. UCI ise, WADA'nın kararını baz alarak Froome'un lisansını iptal etmemiş, tekrar pedal çevirmesinin önünü açmıştı.

WADA'nın eski başkanı Sir Reedie, Froome kararının "hayal kırıklığı" olduğunu söyleyip; Lappartient'e, "UCI'nin bu davayı kapatmaktan başka çaresi kalmadı. WADA bu süreçte hiçbir şekilde yer almadı ve davanın işleyişinde etkili değildi." dedi.