Dünya starlarına selam, 3 puanlara devam.

20.09.2015 - 23:40 | Son Güncellenme: 20.09.2015 - 23:40

Spor Toto Süper Lig'in 5. Hafta karşılaşmasında iç sahada Bursaspor’u konuk eden Fenerbahçe dünya starlarıyla önemli bir galibiyet ve stratejik bir 3 puanı daha almayı başardı.

Spor Toto Süper Lig'in 5. Hafta karşılaşmasında iç sahada Bursaspor’u konuk eden Fenerbahçe dünya starlarıyla önemli bir galibiyet ve stratejik bir 3 puanı daha almayı başardı.

Konuk ekip Bursaspor ise, ligdeki kötü gidişatını bu maçta da devam ettirdi.

Konuk Bursaspor açısından;

Lige arzuladıkları gibi başlayamayan ve devamındaki haftalarda kötü sonuçlar alan konuk ekip Bursaspor, kendileri için sancılı bir deplasman sayılan ve zorluk derecesi yüksek olan bu kritik maçta karşılaşmaya rakibinden yediği baskı sonucu iyi başlayamadı. Fenerbahçe’nin ilk dakikalardan itibaren üzerlerinde uyguladıkları baskı ve tempolu total futbolu karşısında tüm oyun planları bozuldu. İlk yarım saat geçilirken tek gol yemelerine rağmen kalelerinde iki net gol pozisyonları daha gördüler. İlk yarıda bitime beş dakika kalana kadar rakibine mahkum bir oyun kurgusu sergileyen ve ritmini tutturamayan Bursaspor takımı kalan beş dakikada biraz toparlanır gibi oldu ancak sonuca etki edebilecek üretkenliği sağlayamadılar.

İkinci yarıya skorunda verdiği dezavantajla biraz daha dengeli olup futbol oynaya çalıştılar. Yaklaşık yirmi dakika gibi bir süreçte biraz ileriye çıkıp ofansif bir görünüme bürünerek aradıkları golü buldular. Dakikalar 63’ü gösterirken sol kanattan gelişen birazda faulle karışık Bursaspor atağında Dzsudzsak topu Josue ile buluşturdu. Josue’nun ortasına kale sahası içinde bulunan Necid, Kadlec'in arkasına sarkarak topu ağlara gönderip skoru eşitledi. Bundan sonraki dakikalarda konuk ekip Fenerbahçe’nin kompakt futbolu karşısında yine zorlandı ve kalelerinde ciddi anlamda rakibe pozisyonlar verdiler. Özellikle savunmalarında sergiledikleri sert nitelikli futbol, iki net penaltıya sebebiyet verdi. İlk pozisyon 56. dakikasında Fenerbahçeli Lazar Markovic’in, Bursaspor ceza sahası içerisinde Aziz Behic’in faulüyle yerde kalması, ikincisi ise 90. dakikada Uygar Mert Zeybek’in bu sefer Serdar Aziz'in müdahalesiyle Bursaspor ceza sahası içinde yerde kalmasıydı ki her iki pozisyonda net penaltıydı ancak maçın orta hakemi Barış Şimşek’in devam kararları Bursaspor’u farklı yenilmekten kurtardı.

Fenerbahçe’ye gelince;

Takım olarak maça baskılı ve kazanmaya istekli başladılar. Özellikle ilk yarım saat gerek kanat varyasyonlarıyla ve gerekse kaleyi karşıdan gören kolektif hücum organizasyonlarıyla rakip takım savunmasını baskı altına alıp çok bunalttılar. Orta alanda Meireles, Ozan ve Mehmet Topal gibi ileriye çabuk kat edebilen ve oyunu tutan futbolcularıyla Fenerbahçe standartlarına uygun atak ve üretken bir oyun kurgusunu sahaya çok iyi yansıttılar. Rakibe önde basarak çok iyi alan daralttılar. Oyunu yaklaşık 35-40 metre mesafede oynadılar. Kanatlarda Nani ve Markovic’in hızlı ve top teknikleri yüksek kaliteli futbollarıyla Bursaspor savunmasının dengelerini bozup rakibin zorlanmasında önemli roller oynadılar. Diğer taraftan top kayıplarında derhal kolektif takım baskısıyla rakipten topları alıp çok iyi karşı ataklar geliştirdiler. Öne geçtikleri gol dakikasından sonra çok yüksek tempoda oynayarak rakibi ciddi anlamda bunalttılar. Özellikle savunmadan attıkları derin ve yüksek toplarla kanatlarda geniş alanlar bulup net pozisyonlara girdiler. Meireles ve Ozan Tufan’ın kaçırdıkları net gol girişimleri bu olguya net örneklerdi.

İkinci yarıda yaklaşık yirmi dakika kadar biraz hız kesince; faulle karışık beklenmedik sürpriz bir golü kalelerinde gördüler. Golden sonra tekrar baskılı oyununa dönen Fenerbahçe takımı aradığı galibiyet golünü Nani’den sonra ikinci bir dünya starı olan Van Persie ile bulup skorda tekrar öne geçtiler.  Maçın 77. dakikasında Markovic'in yerine oyuna giren Van Persie sadece 2 dakika sonra galibiyeti getiren golü kaydetti. Mehmet Topal'ın ara pasıyla soldan çizgiye kadar inen Hasan Ali müthiş bir 'feyk' ile Sercan'ı ekarte ederek ceza alanındaki Van Persie'ye sunduğu harika gol ikramını Hollandalı yıldız geri çevirmedi ve sahnede perdeyi kapatan golü ağlarla buluşturdu: 2-1 

Sonuçta Fenerbahçe takımı arzulanan standartlarına ulaşmak için her geçen maç üstüne koyarak 3’er puanları toplamaya devam ediyor. Zaman zaman kötü oynadığı maçlarda Fenerbahçe takımı belki eleştiriliyor ancak kötü oynarken de 3 puanları almasını biliyor. Önemli olan kötü oynarken de kazanmak, iyi oynadıklarında ise zaten kimse bir şey demiyor. Önemli olanda kazanmak; Fenerbahçe de işte bunu yapıyor. Alınan bu önemli galibiyet ve 3 puan için Fenerbahçe takımını kutluyorum.    

Senin için hazırladığımız haberler