57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Başlıyor

09.04.2022 - 15:10 | Son Güncellenme: 09.04.2022 - 15:34

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor. Dünyanın ilk ve tek Kıtalararası Etaplı Bisiklet Yarışı Tour of Türkiye’de 25 takım ve 175 sporcu yarışacak.

Abone Ol
Okuma süresi: 4dk

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenecek 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, yarın Bodrum – Kuşadası etabıyla başlıyor.

8 günde 1303 km

Dünyanın en önemli bisiklet takımlarından bazılarına ve dünyaca ünlü bisikletçilere ev sahipliği yapacak 8 etaplı organizasyonda, bisikletçiler Bodrum’dan İstanbul’a 8 günde 1303 kilometre mesafe kat edecek. TRT Spor Yıldız ve Eurosport’tan canlı yayınlanacak, bant yayınlar ve özel içeriklerle yaklaşık 700 milyon haneye ulaşacak organizasyonu, 100’e yakın yerli-yabancı medya mensubu da yerinde takip edecek.

Basın toplantısı düzenlendi

Ülkemizin en önemli spor tanıtım markalarından biri olan Tour of Türkiye’nin basın toplantısı ise T.C Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü - Vali Bilal Şentürk, Muğla Valisi Orhan Tavlı, ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun katılımıyla Bodrum’da gerçekleştirildi.

"Organizasyonumuzun başarıyla geçmesini diliyorum"

T.C. Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü – Vali Bilal Şentürk, basın toplantısında şu şekilde konuştu:
“Uluslararası alanda çok büyük bir organizasyon olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 57.sini yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Ülkemizin her bölgesinin kendine has güzellikleri mevcut."

"Doğasıyla, tarihiyle, geçmişiyle, doğal çeşitlilikleriyle çok özel bir yerdeyiz. Bu organizasyon, iki kıtayı birleştiren İstanbul'da sona erecek. Sayın Cumhurbaşkanımız, iki kıtayı 2 noktadan birleştirdi. TUR’umuz da hem 1915 Çanakkale Köprüsü'nden hem 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden hem de Avrasya Tüneli'nden geçecek. Tüm sporcular ve misafirlerimiz için çok farklı ve güzel bir tur olacak"

"Çok önemli bir organizasyona imza atacağız"

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu olarak çok önemli bir organizasyona imza atacaklarını söyleyen Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ise basın toplantısında şu açıklamaları yaptı:

“Hem katılımcı takımların düzeyini artıran hem de yenilenen etapları ile tüm dünyanın gözlerinin Türkiye’ye dönmesini sağlayacak organizasyonumuza desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na ve Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a şükranlarımızı sunuyoruz."

"57. yılında ‘Tarihe, Doğaya Saygı’ temasıyla gerçekleştireceğimiz organizasyonumuz için uluslararası tanıtımlarda ‘Tour of Türkiye’ markasını kullanacağız. Bu sayede uluslararası tanıtım gücümüzü artıracağız. Yerli ve yabancı medya kuruluşlarının yarışımıza olan ilgisinden dolayı da çok mutlu ve gururluyuz. Tüm bu kuruluşlara teşekkür ediyoruz."

Hatıra Ormanı için ağaç dikildi

Basın toplantısının ardından Bodrum’da “57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Hatıra Ormanı” için ağaç dikme töreni de gerçekleştirildi. Bisikletin fosil yakıt kullanılmayan, çevreci ve küresel ısınmanın önlenmesine çözüm olarak kısa mesafelerde alternatif ulaşım aracı olmasından hareketle Güvercinlik – Meşelik bölgesinde oluşturulan hatıra ormanına, bisikletçilerin kat edecekleri mesafe kadar tohum topu bırakılacak.

Fidan dikme törenine Muğla Valisi Orhan Tavlı, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Ahmet Aras da katıldı. Ayrıca basın toplantısı sonrasında Orman Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bisiklet Federasyonu iş birliğinde hazırlanan “Filizlenme” konulu fotoğraf sergisinin açılışı da yapıldı.

En önemli takımlardan bazıları parkurda

8 gün boyunca çok üst düzey rekabete sahne olacak 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun takım listesi ve etap programı şu şekilde olacak:

WorldTour takımları: Bora – Hansgrohe (Almanya), Israel – Premier Tech (İsrail), Astana Qazaqastan Team (Kazakistan), Lotto Soudal (Belçika), Team BikeExchange-Jayco (Avustralya) Team DSM (Hollanda).

Pro takımlar: Alpecin – Fenix (Belçika), Team Arkea – Samsic (Fransa), UNO X Pro Cycling Team (Norveç), Drone Hopper – Androni Giocattali (İtalya), Bardiani CSF Faizane (İtalya), Caja Rural – Seguros RGA (İspanya), EOLO – Kometa Cycling Team (İtalya), Euskatel – Euskadi (İspanya), Equipo Kern Pharma (İspanya), Human Powered Health (Amerika Birleşik Devletleri), Burgos BH (İspanya), Team Novo Nordisk (Amerika Birleşik Devletleri).

Kıta takımları: Bike Aid (Almanya), Wildlife Generation Pro Cycling (Amerika Birleşik Devletleri), Sakarya BB Pro Team (Türkiye), Spor Toto Cycling Team (Türkiye), Saris Rouvy Sauerland Team (Almanya), China Glory Continental Team (Çin), Global 6 Cycling Team (Yeni Zelanda).

10 Nisan: Bodrum -  Kuşadası (207 km)
11 Nisan: Selçuk (Efes) - Alaçatı (158 km)
12 Nisan: Çeşme – İzmir (Karşıyaka) (123 km)
13 Nisan: İzmir (Konak) - Manisa (Spil) (147 km)
14 Nisan: Manisa - Ayvalık (192 km)
15 Nisan: Edremit (Akçay) – Eceabat (57.Alay Şehitliği) (205 km)
16 Nisan: Gelibolu - Tekirdağ (135 km)
17 Nisan: İstanbul - İstanbul (136 km)

Senin için hazırladığımız haberler