Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, TFF'ye Seslendi: Yabancı Sınırı...

Akın Ungan
23.12.2022 - 08:14 | Son Güncellenme: 23.12.2022 - 08:36

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek TFF'ye seslenerek yabancı sınırlamasına karşı olduklarını açıkladı. Özbek, Icardi ve Ronaldo transferleri hakkında konuştu.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Beykoz Üniversitesinde gerçekleştirilen Türk Sporunda Galatasaray söyleşisine katıldı. Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmayı hedeflediğini açıklayan Özbek, Cristiano Ronaldo hakkında konuştu. Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) getirdiği yabancı sınırına karşı olduklarını duyuran Dursun Özbek, Avrupa'daki takımlara göre şartların daha da zorlaştırıldığını ifade etti.

"Icardi'nin bonservisi ile ilgili çalışmalar var"

Paris Saint Germain'den kiralanan yıldız Mauro Icardi'nin bonservisi hakkında konuşan Özbek, "Icardi dünya yıldızı, çok önemli, çok değerli bir futbolcu. Ligin bundan sonraki bölümüne de damga vuracak. Galatasaray'ın Icardi'nin bonservisi ile ilgili çalışmaları var ama aynı zamanda bütçeyi de düşünmek zorundayız. Sezon sonuna daha çok var, bugünden bir şey ifade etmek yanlış olur. Sezon sonu bunlar gündeme gelir, teknik ekibin vereceği raporlar ve o günkü finansal yapı da önemli" dedi.

"Kulüpler zor günler geçiriyor"

Özbek, "Kulüpler zor günler geçiriyor. Sadece finansal olarak değil. Finansal yapıyı düzeltmeden sürdürülebilir bir sportif başarı mümkün değil. Torunlarımıza, çocuklarımıza başarıya endeksli bir Galatasaray bırakmak istiyorsak ilk görevimiz finansal yapıyı düzeltmek. Galatasaray, Türkiye'nin en önemli spor kulübü. 500 yılı aşkın bir eğitim kurumundan neşet etmiş, gelenekleri olan, yazılı olmayan kaideleri bulunan bir kulüp" ifadelerini kullandı.

İlgini Çekebilir
Kupa kurasından derbi çıkabilir
Habere Git

"Spordan fon üretmek mümkün değil"

Sözlerine devam eden başkan, "Bu şekilde bir spor kulübü olarak Türkiye'ye olimpik sporları getiren bir kulüp Galatasaray. Galatasaray hiçbir zaman sportif faaliyetleri ikinci plana alamaz. Bunun için önce finansal yapıyı düzeltmek gerekiyor. Bunun için büyük çaba sarf ediyoruz. Galatasaray olarak esas faaliyetimiz olan spordan fon üretmek, yeteri derecede bütçeye sahip olmak mümkün değil. Altyapıdan sporcu üretelim, bunu satalım, buradan gelen parayla tesislerimizi yenileyelim, bunlar mümkün değil" şeklinde konuştu.

"Galatasaray bir dönüşüm içinde"

Dursun Özbek, "Galatasaray ve diğer kulüpleri yönetenler faaliyet dışı yatırımlarla, organizasyonlarla gerekli bütçeyi oluşturmak zorundalar. Daha önceki başkanlığımda Riva projesini başlattık ve kulübe yaklaşık 170 milyon dolar para girdi. Galatasaray finansalları itibarıyla en iyi durumdaki spor kulübü. Mecidiyeköy'deki binamızı rezidans şekline dönüştürdük. Ön talep toplamaya başladık. Muazzam bir talep var. Bunun tek sebebi binanın lokasyonu değil Galatasaray markasının büyüklüğü. Galatasaray bir dönüşüm içinde" açıklamasını yaptı.

"Benim şartlarımı rakiplerimin altına getirmeyin"

TFF'nin getirdiği yabancı sınırı hakkında konuşan Özbek, "Futbol global bir endüstri ve belli kısıtlamaların içine sığmıyor. İngiltere gibi yabancı transferinde belirli kıstaslar koyabilirsiniz ama sınır getirmeyin. Biz Avrupa'da mücadele ediyoruz. Avrupa'da mücadele ederken benim şartlarımı rakiplerimin altına getirmeyin" ifadelerini kullandı.

İlgini Çekebilir
Aslan kupada Gomis ile mis
Habere Git

"Kulüpler Birliği'ndekilerin de yüzde 80'i karşı"

Özbek, "Süper Lig'deki takımların bütçeleri aynı değil. Türk futbolcuların fiyatları da büyük takımlar devreye girince en tepe noktaya çıkıyor. Global futboldan oyuncu transfer etmeye kalksak çok cüzi futbolcuları ithal edip takımınızı yarıştırmanız mümkün. Yabancı sınırlamasına karşıyım. Kulüpler Birliği'ndekilerin de yüzde 80'inin karşı olduğunu görüyorum" dedi.

"Hedefimiz Şampiyonlar Ligi kupasını getirmek"

Dursun Özbek, bir öğrencinin Şampiyonlar Ligi ile ilgili sorduğu soruya şu şekilde cevap verdi: "Şampiyonlar Ligi kupası Türkiye'ye gelecekse bunun tek bir adresi var. Galatasaray, hep enlerin ve ilklerin takımı olmuştur. Hedefimiz bu kupayı getirmek. Bütün projelerin hedefinde o büyük kupaları buraya getirmek var"

"Ronaldo gibi futbolcuların maliyetlerinin öyle bir seviyesi var ki..."

Cristiano Ronaldo'nun Galatasaray'a transferi hakkında gelen soruyu yanıtlayan Özbek, "Ronaldo bugüne kadar gelmiş geçmiş en önemli futbolculardan biri. Bir dünya yıldızı. Hangi kulüp başkanı böyle bir futbolcuyu kadrosunda görmek istemez? Kulüplerin finansal yapıları itibarıyla bakınca Ronaldo gibi futbolcuların maliyetlerinin öyle bir seviyesi var ki Türkiye'deki kulüplerin karşılaması mümkün değil" diye konuştu.

"İstemiyorum demek de Ronaldo'yu yaralar"

Özbek açıklamasına şöyle devam etti: "Ronaldo'yu istemiyorum demek de son derece yanlış. Ronaldo bir dünya yıldızı, istemiyorum gibi net bir cevap vermek de Ronaldo'yu yaralar. Ronaldo'yu basın ve spor alemi Galatasaray'la eşleştirdi. Demek ki böyle bir yıldızın Türkiye'de gideceği tek kulüp Galatasaray"

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler