AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Dursun Özbek'ten Mustafa Cengiz'e yanıt: 'Bilmiyor.'

İlk Yayınlanma : 25 May 2018 - 09:00 / Son Güncelleme : 25 May 2018 - 09:00

Galatasaray yarın yapılacak olağan genel kurulun sonucunu merakla bekliyor. Kritik kongre öncesi tekrar göreve soyunan, iddialı bir ekiple yola çıkan Dursun Özbek, Milliyet’in sorularını yanıtladı.

Takım şampiyon olana kadar sessiz kaldınız. Kalan süre kampanyanız için yeterli oldu mu?

“2017-2018 sezonu Galatasaray için çok önemli bir sezondu. Şampiyon olmamız gerekiyordu. Yeni bir takım kurmuştuk. Şampiyonluğun Galatasaray’a maddi ve manevi olarak neleri getireceğini çok iyi biliyorduk. Bunun için sezon bitene kadar tartışmalara sebep olacak hiçbir polemiğin içinde olmak istemedim. Hocamız konsantrasyon demişti. Biz bunun bozulmasını istemedik.”

Faydası olmaz

Peki 4 adaylı bu seçimde yükselen tansiyon için ne diyeceksiniz?

“Galatasaray’daki iklime baktığımız zaman hiçbir seçim döneminde görünmeyecek şekilde kötü bir iklim var. İnsanlar ne yapacaklarını anlatmak yerine yarışa giren başkan adaylarının veya yönetim kurullarının yaptıkları ile daha fazla ilgililer. Bu seçimin amacı daha iyi bir Galatasaray yaratmak olmalı. Gelecek nesillere taşımak üzerine bir yarış olmalı. Burada acaba yarıştaki adayları nasıl ekarte ederiz, nasıl belden aşağı vururuz diye planlar yapılıyor. Bunun Galatasaray’a hiç faydası olduğunu düşünmüyorum.”

Demeçlerin gittikçe sertleştiğini görüyoruz. Biz alışık değiliz. Peki siz?

“Galatasaray camiasının alışık olmadığı tanımlamalar ve ifadeler kullanılıyor. Ne yazık ki taraftarımızla bizi karşı karşıya getirmek istiyorlar. Buna gerek yok. Bu tarz sadece Galatasaray’a zarar verir. Galatasaray’ın dününü değil, geleceğini konuşmak istiyoruz. Gelecek Galatasaray. Niye bunu söylüyorum? Rakamlar bunu gösteriyor. İçeride 91 milyon lirası olan adamın 11 bin lira ile suçlanması ayıp. Buna cevap vermem. Bunun konuşulması bile ayıp.

Felaket tellalları

Hacizle ilgili, transferlerin ucuz yapılması ile ilgili şeyler söylendi. Ben yine söylüyorum. Geleceği konuşmak istiyorum. Bugünkü transfer kuruyla yaklaşık 50 milyon liraya Amrabat’ı alanlardan hangi transfer aklını alabilirim. Ben bunları konuşmak istiyorum.

Galatasaray’ın içinde ve dışındaki felaket tellallarına rağmen, algı operasyonlarına rağmen, gizlenemeyecek bir gerçek var. O da rakamlar. Galatasaray borç-alacak ilişkisi diğer rakiplerine göre en az olan kulüptür. Galatasaray’ın borç alacak farkı yaklaşık 1.1 milyar TL. Ödenemez bir borç değildir. Sözleşme aşamasında olan henüz gelmemiş gelirleri vardır. Riva ve Florya gibi. Bu projeden 1.5 milyar gelecek.”

O tweeti niye attın!

Sayın Özbek, şampiyonluğa en çok ne zaman inandınız?

“Sezon başı tabii. Senin bir tweetin vardı: ‘Buraya not düşüyorum. Bu takım şampiyon olacak’ diye. Niye yazdın onu sen? Çünkü o gün Galatasaray’ın şampiyon olacağı belliydi. Kurulan takım yapılan nokta transferler camianın azmi bunu sana yazdırdı. Kafandan uydurup yazmış olamazsın. Ben de aynı düşünce içinde güzel ve uygun bir yatırım yaptım. Bazı oyuncuların takımdan ayrılması gerekiyordu. 4-5 yıl beraber oynamanın getirdiği sıkıntılar vardı. Takımın yeniden yapılandırılması gerekiyordu. Şampiyon olacak bir takım kurulmalıydı. Çok zorlu iki sezon geçirdik. 2015’te başkan olduktan sonra işimiz kolay değildi.

UEFA’dan men cezası almışız. Buna bağlı olarak stattaki taraftar sayısında azalma olmuş. Gelirlerimiz çok düşmüştü. Oyuncularda travma vardı. Galatasaray’ın en zor yıllarıydı. Oyuncuların, taraftarın, camianın demotive olduğu bir dönemde biz Galatasaray’ı yeniden küllerinden doğuracak bir ekip yarattık. 10’a yakın transfer yaptık. Bunların 8’i sürekli olarak oynadı.

Siz dünya futbolunu takip ediyorsunuz. Böyle bir isabet oranı var mı? Uzaklara değil rakiplerimize bakalım. Kulübede oturan oyuncu transfer etmedik. Hepsi sahadaydı. Sezon başlarken bu takımın şampiyon olacağından hiç endişem yoktu. Tek eksiğimiz Fatih Terim’di. O’nu de ilk yarı sonunda getirdik ve şampiyon olduk. Yapılan yatırımın karşılığını aldık. Bu kadroyu kurarken de çok eleştiri vardı. Çok para harcadık gibi. Taraftar da bu takıma inandı. Onun için ilk günden itibaren stadı doldurdular. Bu transfer yapılmasa, bu takım kurulmasa bu stat dolar mıydı?”

En önemli transfer Terim

Geride bıraktığımız sezon en önemli transferiniz hangisiydi?

“Bu sene en önemli transfer Fatih Terim. Bu takım şampiyon olsun diye kuruldu. Şampiyonluk uzun bir maraton. Uzun maratonda bazı aksaklıklar olabilir. Yönetimlerin görevleri bu tür anlarda müdahale etmektir. Biz de oyuncular, camia, taraftar arasında bu güvensizliği hissettiğimiz anda Sayın Tudor’la yollarımızı ayırdık. Hem camianın, hem taraftarımızın hem yönetimimizin 2 yıl önce düşündüğü Fatih Terim’i göreve getirdik. Getirirken de tek söylediğim cümle vardı. ‘Hocam ihtiyaç var’.”

Sayın Mustafa Cengiz’in bazı açıklamaları beni üzüyor. 65 milyon euro limitini bilmiyor. Sayın Cengiz ‘Şark kurnazlığı yapıyorlar. Aslında maaşlar 72 milyona çıkmış’ diye beyanat veriyor. UEFA’nın mektubu ortada. 65 milyon limiti 2015-2016, 2016-2017 sezonları içindi. 2017-2018 için böyle bir sınırlama yok. UEFA’nın mektubunu açın okuyun. Elbette bu sınırlama yok diye açılmak olmazdı. Bizim öteden beri gelen hedeflerimiz arasında bu rakamı 60 milyon euronun altına çekmek var zaten.”

‘Takviyeler gerekiyor’

Şampiyonlar Ligi için bu takım yeterli mi?

“Yıpranmış ve değişmesi gereken bir kadro aldım. Bu kadroyu bir günde değiştirmek mümkün değildi. İlk etap bu seneydi. Planlamamıza göre diğer yıllarda da takviyeler yapılarak bu takım geliştirilecektir. Birkaç eksiği ile biz ideal kadroyu kurduk. Asamoah’ı da almak istiyorduk. Hatta menajeri Pastorella ile mutabık kalmıştık. Kalmış olsam Şubat’ın 10’unda imzayı atacaktı.

Şampiyonlar Ligi en üst seviyedeki bir lig. Yarışacağımız rakiplerin bütçeleri baktığınız zaman onlarla baş edebilecek kadronun takviye edilmesi gerekiyor. UEFA’nın kararını bekliyorum ben. Bu da enterasan bir konu. Bugünkü yönetim UEFA’ya gitti, geldi. Hâlâ ortada imza yok. Niye karar resmi olarak açıklanmıyor? Belli olan tek şey Galatasaray Spor Kulübü’nün lisans alacağı.”

G.Saray 5.0

Projelerini ‘Galatasaray 5.0’ adı altında duyuran Dursun Özbek, bunların; Sportif Başarıda Sürdürülebilirlik, İletişim, Yeni Nesil Sponsorluk ve Pazarlama, Gayrimenkulde Gelecek ve Bugün, Dijital Evrim olduğunu ifade etti.