Galatasaray Kulübü'nün Mali Kongresi Devam Ediyor

İsa Kethüda
25.03.2023 - 11:17 | Son Güncellenme: 25.03.2023 - 16:40

Süper Lig takımlarından Galatasaray Kulübü'nün yıllık olağan mali genel kurul toplantısı Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. İşte detaylar...

AJANSSPOR-HABER

Galatasaray Kulübü'nün yıllık olağan mali genel kurul toplantısı yapıldı. Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ve GSTV'den canlı yayımlanan kongrenin genel kurul divan başkanlığına Eşref Alaçayır seçildi.

Burak Elmas ve Dursun Özbek dönemleri oylamaya sunulacak

Kongrede, kulüp yönetim kurulu adına yapılacak sunumun ardından raporların takdimine geçilecek. Sırasıyla faaliyet ve denetim raporlarının katılımcılara aktarılmasının ardından görüşmelere başlanacak.

Görüşmeler bölümünde yapılacak konuşmaların tamamlanmasıyla eski başkan Burak Elmas ile mevcut başkan Dursun Özbek dönemlerinin mali ve idari bakımdan ayrı ayrı ibrası üyelerin oyuna sunulacak.

Yetki talebi görüşülecek

Toplantıda, yeni kurulan Galatasaray Florya Emlak AŞ'nin kulübün iştiraki olarak Galatasaray Dijital Satış ve Pazarlama AŞ'den devralınması ile kulübün Kadıköy'deki taşınmazının değerlendirilmesi hususlarında yönetim kurulunun yetki talebi de görüşülecek.

İlgini Çekebilir
G.Saray yıldız oyuncu için 15 milyon Euro istiyor!
Habere Git

Genel kurul, disiplin cezası alan üyelerin başvurularının görüşülüp karara bağlanmasının ardından kulüp ile iştiraklerinin 2023 yılı bütçesinin oylanmasıyla sona erecek.    

Dursun Özbek: "Kabadayılık geçen numaralara gelmem!"

Galatasaray Kulübü'nün yıllık olağan mali genel kurul toplantısında konuşan Dursun Özbek, "Küçük ayak oyunlarına, içinde kabadayılık geçen numaralara gelmem!

"Doğru ve adaletli olan her zaman kazanır"

TFF'ye tavsiyem şu; bizim doğruları söylememizden korkmayın kardeşim çünkü doğru ve adaletli olan her zaman kazanır. Türk futboluna herkes için adaleti doğruları söyleyerek getireceğiz.

İlgini Çekebilir
A Milli Takım'ın, EURO 2024 heyecanı başlıyor! Rakip Ermenistan...
Habere Git

"Mayıs ayları bizimdir"

Okan Buruk'a, teknik ekibimize ve futbolcularımıza güveniyoruz. Galatasaray'ı tanıyan herkes bilir ki, mayıs ayları bizimdir. Cumhuriyet'in 100. yılında şampiyonluğa yürüyeceğiz.

"Görüyoruz ki, her şeyi planlamışlar"

Çok dikkatli olmamız konular var. Kulübümüz ve futbol takımının başarılı gidişatı bazılarının tadını kaçırmış durumda. Görüyoruz ki, her şeyi planlamışlar. Ama geçen sene ligi 13. sırada bitiren takımın bu sene bu başarıyı elde edebileceğini hesaplamamışlar.

"PFDK'nın verdiği, veremediği cezalarla ilgili kısa zamanda konuşacağım"

Bu akşam milli maç oynayacağız. Söyleyecek çok şey var. Çok doluyum, çok şey söylemek istiyorum ama akşam önemli bir rakiple milli maç oynayacağız. Dolayısıyla şu an için sessiz kalacağım ama PFDK'nın verdiği, veremediği cezalarla ilgili kısa zamanda konuşacağım" dedi. 

Burak Elmas: "Bu görev, bizim için asla bir iktidar mücadelesi olmadı"

Eski Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas ise, görev sürelerinde kulübün borçluluk oranını son yılların en düşük seviyesine getirmeyi başardıklarını söyledi.

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen yıllık olağan mali genel kurul toplantısında konuşan Elmas, görev sürelerinde Galatasaray'ın menfaatlerini en önde tuttuklarını belirterek, "Bu görev, bizim için asla bir iktidar mücadelesi olmadı. Bu, Galatasaray'a vereceğimiz hizmet yarışıydı. Göreve geldikten sonra önceliğimiz, Galatasaray'ın sürdürülebilir olmayan finansal yapısını düzeltmek ve bu düzeltmeyi yapmak için zor kararları alma cesaretini gösterebilmek üzerine kuruluydu. Bunun için önemli projeleri hayata geçirmeye çalıştık. Bunları yaparken, camiamızın üyelerinden gelen geri dönüşleri dikkatle dinledik. Bunların yanında Galatasaray'ın ancak tüm kurumlarıyla beraber güçlü olabileceği bilinciyle hareket ettik." diye konuştu.

"İleriye dönük finansal yapısını ciddi şekilde koruyacak kararlar aldık"

Burak Elmas, zor bir dönemde göreve geldiklerini anlatarak, "Henüz pandemi sürecinden yeni çıkan, sezon başı kombine gelirlerinden yoksun, naklen yayınları avro bazında erimekte olan bir spor ekonomisi, denk bütçe verme mecburiyeti gerektiren ve borçlanma yasağı getiren Bankalar Birliği anlaşması, federasyonun getirmiş olduğu futboldaki yabancı sporcu transferi limiti gibi birçok gerçeklikle göreve başladık. Tüm bu gerçeklik içerisinde kulübümüzün ileriye dönük finansal yapısını ciddi şekilde koruyacak kararlar aldık." ifadelerini kullandı.

"Genç sporcular transfer etmek istedik"

Galatasaray Kulübünde kurumsallaşmaya büyük önem verdiklerini aktaran Elmas, "Bütün bu çalışmalarımız sonucunda kulübümüzün net borçluluk oranını son yılların en düşük seviyesine getirmeyi başardık. En büyük maliyetimiz olan futbolcu ücretlerine de ciddi şekilde eğildik. Futbolcu maliyetlerinde ciddi anlamda kontrollü bir şekilde gitmeye çalıştık. Yeni yaptığımız kontratları bir milyon avro seviyesinin altında maaşlarla yaparak, genç sporcular transfer etmek istedik." değerlendirmesinde bulundu.

"Galatasaray Adamızı dönemimizde tahliye etmeyi başardık"

Burak Elmas, kulübün gayrimenkulleriyle ilgili önemli adımlar attıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Uzun yıllardır işgal altında olan Galatasaray Adamızın merhum başkanımız Mustafa Cengiz döneminde başlatılan hukuk mücadelesini yakından takip ederek çok kısa sürede davaları kazandık. Galatasaray Adamızı dönemimizde tahliye etmeyi başardık. Florya projesinde ihale çıkılmıştı ama daha sonra iptal edilmişti. Burada Emlak Konut'a ait olan arazinin Galatasaray'a kazandırılma projesi vardı. Bu proje yönetimlerde devamlılığın güzel bir örneği oldu.

Bu, sevgili Erden Timur ile beraber defalarca konuştuğumuz, kendisinin de fikri olan ve daha sonra da Sayın Başkanımız Dursun Özbek'in tecrübe, bilgi ve birikiminden yararlandığımız çok önemli bir projeydi. Bu projede çok önemli adamlar atıldı. Bugün Sayın Başkan ve ekibinin, Galatasaray tarihin en önemli projelerinden olan bu projeyi sonuçlandırmasından dolayı çok mutluyum. Kendilerine de göstermiş oldukları büyük başarı için teşekkür ve tebrik ediyorum."

Genel kurulda Burak Elmas yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev yapan Bikem Kanık da dönemleriyle ilgili mali konular hakkında bir sunum yaptı.

İki dönem tek seferde oylanacak

Kongrede, kulüpte 2022 yılında görev yapan eski başkan Burak Elmas ile mevcut başkan Dursun Özbek dönemleri tek seferde oylanacak.

Kulüp tüzüğüne göre iki dönemin mali ve idari bakımdan ayrı ayrı ibrası üyelerin oyuna sunulması gerekirken, eski divan kurulu başkanı Eşref Hamamcıoğlu'nun önerisi üzerine iki dönemin tek seferde oylanması genel kurulda oy çokluğuyla kabul edildi.

"Sezon başında planladığımız hedeflere doğru ilerliyoruz"

Futbol takımının lider konumunda olduğunu söyleyen Özbek, "Sezon başında planladığımız hedeflere doğru ilerliyoruz. Bu kadro geçmiş dönemlere de çok yakın maliyetle yakın kurulmuş bir kadrodur. Biz haziran 2022 transfer döneminde 43 milyon Euro bonservis bedeli harcadık. Ödemesi 4-5 yıla yayılmış bir şekilde. Yaklaşık 15 milyon Euro oyuncu sattık. Bu dönemde 28 milyon Euro bonservis ücreti vererek yeni takım kurduk. Kurduğumuz kadro Avrupa’da mücadele etmek üzere seçilmiş, çok önemli bir takım. Bunu da ortaya koyduğu performansla izliyoruz. Maaş bütçesi 32 milyon Euro. Aynı geçmişte olduğu gibi. Amacımız elimizdeki imkanlarla futbol takımımızın kadronun kalitesini ve potansiyelini arttırmaktı. Bu da başardığımıza inanıyorum. Kısıtlı bir imkanla faaliyet gösteriyoruz. Galatasaray’ın 1 TL’sini bile boşa gitmemesi için bizim sorumluluğumuz var. Okan hocamıza, ekibine ve futbolcularımıza güvenimiz tam. Galatasaray’ı tanıyan herkes çok iyi biliyor, mayıs ayları bizimdir. Tüm taraftarlarımızla birlikte, Cumhuriyetimizin 100. yılında şampiyonluğa yürüyeceğiz" diye konuştu.

"Kadın Basketbol Takımımız, Eurocup’ta finale çıktı"

Kadın Futbol Takımı’nın da normal sezonu lider bitirdiğini ifade eden Dursun Özbek, "Onların da şampiyon olacağına inancım tam. Başarılar diliyorum. Kadın Basketbol Takımımız, Eurocup’ta finale çıktı. Tüm ekibe, oyuncularımıza teşekkür ediyorum. Finalde kazanacağına ve kupayı yine ülkemize getireceğine inanıyorum. Daha önce yaptık yine yaparız. Bütün amatör branşlarda başarı için Galatasaray’a yakışır mücadele gösteriyorlar" dedi.

"Galatasaray’ın borç sarmalarından kurtulması gerekiyor"

Kulübün finansal anlamda zor dönemden geçtiğini söyleyen sarı-kırmızılıların başkanı, "Galatasaray’ın geleceği için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Seçilirken vaatlerden en önemlisi Banklar Birliği anlaşmasından çıkmaktı. Galatasaray’ın borç sarmalarından kurtulması gerekiyor. Üretme kabiliyetini hızlı bir şekilde geliştirmemiz gerekiyor. Bunun bir tek yolu var. Faaliyet dışı projeleri üretip, gelirleri arttırarak yapmamız gerekiyor. Bunların dışında uygulamaya çalıştığımız dijital projeler var. Finansal anlamada Bankalar Birliği anlaşması önümüzdeki en büyük engel duruyor. Yapıldığında gerekli olan bir anlaşmaydı. Bugün yaptığımız işler için çıkmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Mecidiyeköy projesinden şu anda yapılan tahsilat 654 milyon TL"

Mecidiyeköy projesinde 180 tane rezidans ve 7 adet de ticari alan olduğunu söyleyen Başkan Dursun Özbek, “103 tanesinin satışını tamamladık. Şu anda yapılan tahsilat 654 milyon TL. 56 tane de satışı açık daire var. Tümünü sattığımız 1 milyar 353 milyon TL gibi tahsilata ulaşmış olacağız. 7 ticari alan da yaklaşık 350-400 milyon TL para bekliyoruz. Mecidiyeköy projesi motor proje. Biz hayat veriyor. Bu projeye destek istiyor. Bunların satışını da bir an önce bitirmemiz lazım” açıklamasında bulundu.

"Florya projesi, Galatasaray’ın en önemli projelerinden biri"

Florya projesinin 2016 yılından başlanan bir proje olduğunu aktaran Özbek, "Biz buradaki projeler geliştirmek için bize ait olmayan, Emlak Konut’un 40 dönümlük arazisini satın aldık. Galatasaray en önemli projelerinden bir tanesi. Bu projede 97 bin metrekare satılabilecek bir alan var. Bu projeyi yapacağız. Aynen o seçimde döneminde ne söz verdiysek yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Kaynaklanan fon ve para, Galatasaray’ın önümüzdeki 25-30 senesini yönetmek için yönetim kurullarını büyük kolaylık sağlayacaktır" diye konuştu.

"Kemerburgaz arazisi, futbolun yeni durağı olacak"

Kemerburgaz projesi, Florya projesi ve Mecidiyeköy projesinin birbirine bağlı olduğunu belirten Özbek, "Kemerburgaz arazisi, futbolun yeni durağı olacak. Galatasaray’ın şu an kullandığı tesisler, Galatasaray’a yakışmıyor. Yaklaşık 6 tane futbol sahası, idari binalar ve modern yerleşke planlıyoruz. En kısa sürede A takımı, Florya’dan buraya taşımak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Dursun Özbek, konuşmasında ayrıca Büyükçekmece projesi, Galatasaray Adası, Beyoğlu'nda bulunan müze, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’nun yanında yapacakları kompleks hakkında bilgiler verdi.

Erden Timur: "30 milyon Euro'luk oyuncuyu 15 milyon Euro'ya aldık"

Galatasaray Başkanvekili Erden Timur da açıklamalarda bulundu. Timur, "Nicolo Zaniolo, biz almadan 6 gün önce 29+4 milyon Euro'ya satılmıştı. Transfer bozuldu. Biz 5 yıl vadeyle yarı fiyatına, 15 milyon Euro'ya aldık. Zaniolo'nun sözleşmesi seneye bitecekti, takımıyla kavgalı ayrıldı. Bu yüzden 30 milyon Euro'luk oyuncuyu 15 milyon Euro'ya aldık.

"Chelsea, 3 dakika ile yetiştiremedi Hakim Ziyech'i"

Nasıl aldık diye şey yaparsak, biz şöyle bakıyorduk, transferin son gününde; "Ya oyuncunun son anda vazgeçtiği ya da kulübün son anda vazgeçtiği". Öyle durumlarda travmatik bir şey oluyor. Oyuncu kulübe, kulüp oyuncuya küsüyor. 2 tane oyuncu bulduk. Bir tanesi kulübünde kaldı. 3 dakika farkla kulübü yetiştiremedi bu da Hakim Ziyech'ti. Chelsea, 3 dakika ile yetiştiremedi, kaldı. Diğeri de Zaniolo'ydu" dedi.

Burak Elmas ve Dursun Özbek ibra edildi

Galatasaray'da 2022 yılında görev yapan Burak Elmas ve Dursun Özbek yönetimlerinin faaliyetleri mali ve idari yönden oy birliğiyle ibra edildi.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
İzlemeden Geçmeyin
Senin için hazırladığımız haberler