AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ekonomi bakanı görevden ayrılacak mı?

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 20 Kas 2021 - 00:59 / Son Güncelleme : 20 Kas 2021 - 01:04

Ekonomi bakanı istifa mı etti ve görevden ayrılacak mı sorusu gündemde sıklıkla araştırılmaya başlandı. Peki yeni ekonomi bakanı kim olacak? İşte detaylar...

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, istifa mı etti ve yerine kim gelecek gibi araştırmalar artmaya başladı. Sosyal medyada gündeme gelen konu hakkında tüm detaylar haberimzde yer alıyor...

Gözler, gece 00.00 yayımlanacak Resmi Gazete sayısına çevrildi. Lütfi Elvan’ın görevden alınacağı iddiası sonrası Resmi Gazete’ye ulaşmak isteyenler kötü sürprizle karşılaştı. Resmi Gazete’de aşırı yoğunluktan çöktü.

 

Sosyal medyanında ilk sıralarına yerleşen Lütfi Elvan istifası veya görevden alınacağı meselesi gündemi daha da hareketlendirdi. 

Lütfi Elvan istifa etti mi veya görevden alındı mı diye merak edip Resmi Gazete internet sitesine girenler “Hizmet kullanılamıyor” uyarısı ile karşılaştı.

Lütfi Elvan kimdir?

Lütfi Elvan (12 Mart 1962; Ermenek, Karaman), Türk mühendis, ekonomist, siyasetçi ve mevcut Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı.

Türkiye Kalkınma Bakanı görevini 2016-2018 yılları arasında sürdüren Elvan, 2015–2016 yılları arasında Türkiye başbakan yardımcılığı, 2013–2015 yılları arasında ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini üstlenmiştir. İlk defa 2007 Türkiye genel seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Karaman milletvekili olarak meclise girmiştir.

AK Parti'den milletvekili seçilmeden önce Elvan, 2002 ve 2007 yılları arasında Müsteşar Yardımcılığı, 1996 ve 2002 yılları arasında Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü’nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı görevini sürdürmüştür.

Lütfi Elvan 12 Mart 1962 tarihinde Karaman'ın Ermenek ilçesinde A. Nuri ve Samiye çiftinin üçüncü çocuğu olarak doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Konya'da tamamladı. 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden mezun oldu. Ardından, Birleşik Krallık'ta bulunan Leeds Üniversitesi'nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisansını 1989 yılında tamamladı. Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Delaware Üniversitesi'nde Ekonomi alanında ikinci yüksek lisansını 1995 yılında tamamladı.