AjanssporAjansspor uygulamasını indir

En iyi VPN'ler hangisi? VPN ile instagrama giriş yap

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 08 Eki 2021 - 22:02 / Son Güncelleme : 08 Eki 2021 - 22:07

Instagram'ın tekrar çökmesinden sonra VPN uygulamaları merak edilmeye başlandı. En hızlı VPN, en güvenli VPN hangisi gibi aramalar sürüyor. VPN ile instagrama nasıl giriş yaplır? İşte tüm detaylar...

En iyi VPN'ler hangisi? VPN ile instagrama giriş yap

VPN, "Sanal Özel Ağ" anlamına gelir ve genel ağlar kullanılırken korumalı bir şebeke bağlantısı oluşturmaya olanak verir. Instagram'ın çökmesinden sonra VPN arayışları sürüyor. İşte en güvenilir VPN uygulamaları...

VPN NEDİR?

VPN, IP adresinizi VPN ana bilgisayarı tarafından yönetilen özel olarak yapılandırılmış bir uzak sunucu üzerinden yeniden yönlendirerek maskeler. Yani siz internette VPN ile gezinirken VPN sunucusu verilerinizin kaynağı olur. Bu, İnternet Servis Sağlayıcınızın (ISP) ve üçüncü kişilerin ziyaret ettiğiniz web sitelerini veya gönderdiğiniz ve aldığınız verileri göremediği anlamına gelir. VPN, bütün verilerinizi "anlaşılamaz" hâle getiren bir filtreymiş gibi çalışır. Herhangi biri bu verileri ele geçirse bile kullanamaz.

VPN'ninize bir veya birden çok işlem yapmak için güvenebilmeniz gerekir. VPN uygulaması da güvenlik açıklarına karşı korumalı olmalıdır. Kapsamlı bir VPN çözümünden beklenen özellikler şunlardır:

IP adresinizin şifrelenmesi: VPN'nin ana görevi IP adresinizi İSS'nizden ve diğer üçüncü kişilerden gizlemektir. Bu durum, siz ve VPN sağlayıcısı dışında kimsenin görme riski olmadan çevrimiçi bilgi göndermenizi ve almanızı sağlar.
Protokollerin şifrelenmesi: VPN'nin arkanızda internet geçmişiniz, arama geçmişiniz ve çerezler gibi izler bırakmanızı da engellemesi gerekir. Çerezlerin şifrelenmesi özellikle önemlidir çünkü üçüncü kişilerin kişisel verileriniz, finansal bilgileriniz ve internet sitelerindeki diğer içerikleriniz gibi gizli bilgilerinize erişimlerini engeller.
Kill Switch: VPN bağlantınız aniden kesintiye uğrarsa güvenli bağlantınız da kesintiye uğrar. İyi bir VPN, böyle ani kesintileri tespit edebilir ve daha önceden seçilen programları sonlandırarak verilerin çalınma riskini azaltır.
İki faktörlü kimlik doğrulama: Güçlü bir VPN, çeşitli kimlik doğrulama yöntemlerini kullanarak oturum açmak isteyen herkesi kontrol eder. Örneğin, sizden şifre girmeniz istenebilir ve sonra da cep telefonunuza bir kod gönderilir. Bu işlem, istenmeyen üçüncü kişilerin güvenli bağlantınıza erişim sağlamasını zorlaştırır.

VPN'LER GÜVENİLİR Mİ?

 

VPN'ler internette gezinirken yaptıklarınızı şifreler ve bu şifre sadece bir anahtarla açılabilir. Bu anahtarı sadece bilgisayarınız ve VPN programınız bilir, böylece İSS'niz nerede gezindiğinizi izleyemez. Farklı VPN'ler farklı şifreleme süreçleri kullanır ama genellikle üç adımda işlev gösterirler:

1. İnternete bağlandığınızda VPN programınızı açın. VPN, internetle sizin aranızda güvenli bir tünel görevi görür. İSS'niz ve başka üçüncü kişiler bu tüneli tespit edemez.

2. Cihazınız artık VPN'nin yerel ağındadır ve IP adresiniz VPN sunucusunun vereceği başka bir IP adresiyle değiştirilebilir.

3. Artık internette istediğiniz gibi gezinebilirsiniz çünkü VPN, bütün kişisel verilerinizi korur.

VPN'lerin kapsamlı antivirüs yazılımları gibi çalışmadıklarını bilmek gerekir. IP adresinizi korur ve internet geçmişinizi şifreler ancak VPN bağlantısı, bilgisayarınıza dışarıdan sızılmasına karşı koruma sağlamaz. Bunu sağlamak için kesinlikle Kaspersky Internet Security gibi bir antivirüs yazılımı kullanmalısınız. Çünkü VPN, tek başın sizi Truva Atlarından, virüslerden, botlardan veya diğer kötü amaçlı yazılımlardan korumaz.

Kötü amaçlı yazılımlar bir kez cihazınıza girerse, VPN çalıştırsanız da çalıştırmasanız da bilgilerinizi çalabilir veya onlara zarar verebilirler. Bu yüzden, maksimum güvenlik sağlamak için VPN'yi kapsamlı bir antivirüs programıyla birlikte kullanmanız önemlidir.

EN GÜVENİLİR VE EN HIZLI VPNLER HANGİSİ? INSTAGRAMA HANGİ VPN GİRİYOR? VPN KUR

ExpressVPN: Güçlü güvenlik araçlarına sahip, hızlı ve sınırsızca yayın izlemek için bir numaralı VPN, 30 gün para iade garantisi!
CyberGhost: Yayın izleme, torrent kullanma ve oyun oynama aktiviteleri için optimize sunuculara sahip ve 45 gün ücretsiz kullanma imkanı sunuyor.
Hotspot Shield: 10GB aylık verinin yanı sıra torrent kullanımı serbest ama Netflix kısıtlamalarını aşamıyor.
ProtonVPN: Kotasız sunucuları ve üzerinde epey çalışıldığı belli olan masaüstü ve mobil uygulamaları var ama sunucu konumu yalnızca 3 tane.
Tunnelbear: Servers in over 20 countries, but only 500MB monthly data allowance.
Hide.me: Her ay 10GB ücretsiz veri kullanma hakkı tanıyor ancak yalnızca 1 cihazın bağlanmasına izin veriyor ve yayın platformlarının engellerini aşamıyor.
Windscribe: 10GB ücretsiz veri ile internete girmek ve biraz torrent kullanmak için işe yarayan bu kayıt tutmayan VPN (no-logs VPN) Netflix veya Hulu’ya erişim sağlayamıyor.