Erman Toroğlu'nun başı dertte! Irkçılık davası

10.01.2021 - 17:04 | Son Güncellenme: 10.01.2021 - 18:01

Roman örgütleri, Gaziantep FK'nın teknik direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken ırkçı ifadeler kullandığı A Spor yorumcusu Erman Toroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Erman Toroğlu'nun başı dertte! Irkçılık davası

AJANSSPOR - HABER

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu sosyal medya hesabı üzerinden ırkçı ifadeler kullandığı gerekçesiyle A Spor yorumcusu Erman Toroğlu'na tepki gösterdi. Purçu, "Toplumu ayrımcılığa, bölücülüğe ve ırkçılığa sevk eden bu tarz insanların, halka hitap edilen programlara çıkarılması kabul edilemez ! Çıkaranlar da en az konuşan kadar sorumludur ! Her türlü ırkçılığa, bölücülüğe, ayrımcılığa lanet olsun" dedi.

Purçu ayrıca, Roman sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde, AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle ile çok sayıda milletvekilinin katılımıyla suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Sinan Karaca, Cumhuriyet gazetesine açıklamasında çok kısa zaman önce Şampiyonlar Ligi maçında Pierre Webo'ya yapılan ırkçılığı bütün Türkiye'nin kınadığını hatırlattı. Karaca şunları söyledi: "Bizler de bu çirkin saldırıyı kınamıştık. Biz ayrımcılığın her türlüsüne karşıyız. Bu da bizi derinden yaralamıştır. Yıllardır yaptığımız çalışmaların şu an hiçe sayıldığını görmek bizi gerçekten çok üzdü. Aslında Erman Toroğlu bu söylemi aslında çok doğal ve içinden gelen haliyle dile getirdi. Daha sonra yaptığı hatadan geri döneyim derken daha büyük hata yaptı, 'çingene demeyelim dilenci diyelim' dedi. Bizleri daha da aşağılayan bir duruma düşürdü."

Toroğlu ne demişti?

Gaziantep FK'nin teknik direktörü Marius Sumudica'nın yeni kontrat için yaptığı açıklamaları eleştiren Erman Toroğlu, "O teknik adam var ya tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle çingenelik olur mu ya, çingenelik..." demişti.  Sunucunun 'Böyle konuşmayalım' uyarısını dikkate almayan Toroğlu, "Affedersin, çingenelik bu. Ne diyeyim abi, ne taraftan tutsam o tarafa kötü gidiyor. Ne bileyim abi, ne diyeyim, dilenci mi diyeyim ya, dilenci diyeyim" ifadelerini kullanmıştı. Programın devamında Toroğlu, "Romanlardan özür dilerim de, çok severim onları ayrıca da... Ben benzetmeyi başka yerden yaptım" cümlesini kullanmıştı.

https://ajansspor.com/haber/erman-toroglundan-canli-yayinda-skandal-benzetme-490120

Senin için hazırladığımız haberler