Eski futbolcunun gözü yöneticilikte: "Parayla satın alamayacağın şey..."

21 Şubat 2020 14:08- Son Güncelleme - 21 Şubat 2020 11:29
Google news abonelik

Futbolculuk döneminde Beşiktaş, Trabzonspor ve Çaykur Rizespor gibi köklü camialarda forma giyen eski defans oyuncusu Kürşat Duymuş, futbolun gündemini Ajansspor’a değerlendirdi. Beşiktaş – Trabzonspor maçını yorumlayan Duymuş, Türk futboluna yönetici olarak hizmet etmek istediğini belirtti ve çok çarpıcı mesajlar verdi. Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Kürşat Duymuş’un değerlendirmeleri şu şekilde:

Kürşat Duymuş'tan Beşiktaş - Trabzonspor yorumu: ”Beşiktaş için dönüm maçı”

Hüseyin Çimşir’in gelişiyle çok şey değişmedi. Yapının temelini Ünal Karaman attı. Çimşir kaldığı yerden devam ettirdi. Beşiktaş’ın dönüm maçı olacak. Trabzonspor açısından zor geçeceğini düşünüyorum. Beşiktaş’ın içeride kaybedeceğini düşünmüyorum.

Kürşat Duymuş: ”Sergen Hoca’nın kıvrak zekası fark yaratır”

Kürşat Duymuş: ”Sergen Hoca’nın kıvrak zekası fark yaratır”

Trabzonspor kadro açısından daha avantajlı. Ama üretim anlamında ise Sergen Yalçın hem kıvrak zekası, hem de Çimşir’e bakınca daha deneyimli bir teknik adam. Sergen Hoca’nın kadro açısından dezavantajı olsa da fikirleriyle, kıvrak zekasıyla fark yaratacaktır.

“Kadro olarak Trabzonspor bence daha önde”

“Kadro olarak Trabzonspor bence daha önde”

Beşiktaş’ın pozisyonu ortada. Başakşehir ya da Galatasaray’ın puanında değil. Kaybederse yarıştan kopacak. O açıdan ciddi konsantre olacaklar. Camia olarak böyle düşüneceklerdir. Kadro olarak ise Trabzonspor önde.

Kürşat Duymuş: “Beşiktaş savunması Sörloth’u kitleyecektir”

Savunma hattında birebir eşleşme olmayabilir. Vida, Sörloth’a daha yakın oynayacaktır. Sörloth formda bir oyuncu. Vida o kadar formda değil. Bu maç diğer maçlardan farklı bir maç olacak. Sörloth çok göze batıyor. Defans oyuncuları konsantre olacak. Sörloth etkili olamayabilir. Ona önlem alınmazsa zaten büyük sıkıntı yaşarlar.

“Hakemler iç sahadaki takıma daha toleranslı davranıyor”

“Hakemler iç sahadaki takıma daha toleranslı davranıyor”

Hakemler üzerinde baskı oluyor. Ev sahibi takıma karşı özel bir baskı hissediyorlar. Hakemler, takımların puan durumuna göre hareket ediyorlar. Genel anlamda böyle bir durum söz konusu. Puana daha çok ihtiyacı olan takıma tolerans gösteriyorlar diye düşünüyorum.

Türk futbolunda çıkış yapan stoperler ve Milli Takım yorumu

Türk futbolunda çıkış yapan stoperler ve Milli Takım yorumu

Merih Demiral müthiş bir oyuncu. Herkesin bildiği gibi ekstra bir oyuncu. İtalyan defans oyuncularına benziyor. Tam da yerini buldu. Çağlar da kendini çok geliştirdi. Bu yıl üstüne koyarak gitti. A Milli Takım için net söyleyeyim; Şenol Güneş’in elinin değdiği görülüyor. Zaten kendisi eğitimci bir insan. Bu anlamda çok ciddi katkılar sağladı. Futbolcunun dilinden anladığı için milli takımı iyi bir seviyeye getirdi.

Kürşat Duymuş: ”Yöneticilik yapmak gibi bir planım var”

Futbola hizmet etmeyi düşünüyorum. Yöneticilik yapmak istiyorum. Futbolun içinden gelen insanlara yönetimlerde bir türlü yer verilmiyor. Bunu da hayretle karşılıyorum. Yönetici pozisyonunda olan insanların paraları olabilir. Ama bizim 25 senelik bir deneyimimiz var. Bunu parayla satın alamazsın. Yöneticilerin bu deneyimlerimizden faydalanması gerekiyor. İşin özeti; herkes verdiği parayı gideceği zaman istiyor. Kimse kulübe hayrına para vermiyor. Bizim gibi insanların yöneticileri yönlendirmesi gerekiyor. Sadece kendim için demiyorum. Futbolun içinden gelen insanlar yönetimlere sokulmuyor. Benim hedefim yöneticilik yapma hedefim var. Antrenörlük açısından da ayrıca B diplomam var. A için başvuru yaptım, sonucunu bekliyorum.

Yöneticiler para almıyor kulüpten. Benim mali açıdan bir talebim yok. Antrenörlük ve sportif direktörlük yapsan para kazanırsın. Ama ben yönetimde olup bilgilerimi aktarmak istiyorum. Asbaşkanlık olur ya da yönetimde bir görev olabilir.

Uzun yıllar formasını giydiği Rizespor için neler düşünüyor?

Uzun yıllar formasını giydiği Rizespor için neler düşünüyor?

Rizespor için söylenecek çok şey var. Geçen sene önemli bir çıkış yaptı. Yaptığı transferler nokta transferlerdi. 7-8 tane yeni oyuncu oynadı. Uyum sürecini erken atlattılar. Okan Hoca’nın ekstra katkıları vardı. Herkes ligden düştü derken, düşmeyle ilgili sıkıntı yaşamadı. Rizespor düşme hattından erken çıktı. Gelecek senenin planını daha iyi yapar diye düşündüm. 3 aya yakın bir süre vardı. Oyuncu seçmek, araştırma yapmak açısından bir avantaj olur diye düşünüyordum. Rizespor’un bir hastalığı var. Transferleri kampın son günlerine denk getiriyorlar.

Bu sene de öyle oldu. Lehine olan süreyi iyi kullanamadılar. Yaptığı transferleri çok iyi bulmuyorum. Vedat’ın yeri halen dolmadı. Defansta oyuncular değişiyor. Transferde Rizespor bence sınıfta kaldı. Rizespor’un önümüzdeki 5 haftada zorlu maçları var. 2-3 tanesini kaybederse düşme sıkıntısı yaşar diye düşünüyorum. Geçen sezonki performansla bu seneki performansla kıyaslanınca kötü bir durum var. İsmail Kartal ile tam uyum sağlanamadı bence. Daha heyecanlı ve agresif futbolcu ister Rizespor taraftarları. Bence cesaretli futbol oynatmıyor. Aykut Kocaman gibi yenilmeyip, kontra futbol deneyen bir yapısı var. Rizespor iç sahada bunu kabul edemez. Özellikle deplasman maçlarında da beklentileri karşılayamıyor Rizespor.

AJANSSPOR ÖZEL HABER / Emrah KARALİNÇ