AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray'da Emir Sarıgül'den flaş sözler! Fatih Terim, Burak Elmas...

Ajansspor Editör
Akın Ungan
İlk Yayınlanma : 14 Oca 2022 - 15:58 / Son Güncelleme : 14 Oca 2022 - 17:53

Galatasaray'ın eski Yönetim Kurulu Üyesi Emir Sarıgül, Radyospor'da, Fatih Terim ve Burak Elmas hakkında, flaş açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

AJANSSPOR - HABER

Galatasaray'da daha önce 3 dönem boyunca Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Emir Sarıgül, Radyospor'da yayınlanan Spor Kazanı Programı'nda Özgür Sancar'a, Sarı-Kırmızılılar'ın gündemini değerlendirdi. Sarıgül, Başkan Burak Elmas ve yolların ayrıldığı Fatih Terim hakkında flaş açıklamalarda bulundu.

"Hobi olarak başkanlık makamını seçmemeliler"

Daha önce "Türk sporunun en büyük sorunu şu, ne yazık ki kulüp başkanları kendi eğlence arkadaşlarından yönetici seçiyorlar. Eskiden her yönetimde 7-8 tane futbolu bilen, futbolu tanıyan isim vardı. Bunu sadece Galatasaray olarak söylemiyorum, diğer kulüplere de bakın. Kulüp başkanları kendilerine hobi olarak başkanlık makamını seçmemeliler." diyen Sarıgül, bu sözlerini Özgür Sancar'a açıkladı.

"Kulüp başkanlığı başlı başına özveri gerektiren bir şey"

"Ben 3 dönem boyunca yönetimde görev aldım. Orada söylemek istediğim aslında şuydu. Kulüp başkanlığı başlı başına özveri gerektiren bir şey. Her şeyinizi bir kenara bırakıp, sadece camiaya odaklanmalısınız. Türkiye'de futbolun gelişmesi için altyapıya önem verilmesi lazım. Bunun için tüm kulüp başkanlarının, başka şeylerle ilgilenmemesi ve kulüple ilgilenmesi gerekir. Bizde ne yazık ki kulüp başkanları, sadece bir iş olarak değil, hobi olarak da görüyorlar. Bunun altını çizmek istedim."

"Galatasaray'da 4 tane marka yönetici sayamam"

"Eskiden kulüp yönetimlerinde çok önemli futbol isimleri olurdu. Abdürrahim Albayrak, Haldun Üstüner... Birçok takımda böyle marka yöneticiler bulunurdu. Bu yöneticiler futbolcunun her türlü sorunuyla ilgilenirdi. Bugün Galatasaray yönetimine baktığımızda, sayın başkan dışında, 4 tane böyle marka yönetici ismi sayamam."

"Kulüp başkanları, eğlence arkadaşlarından üye seçiyor"

"Kulüp başkanları, kendi arkadaşlarından yönetim kurulu üyeleri seçiyorlar. Bunlar eğlence arkadaşları... Spordan ve sporcudan son derece uzaklar. Galatasaray camiasının, 20 milyonun üzerinde taraftarı var ve burada yöneticilik yapma hasteti çeken birçok isim var. Yöneticilik makamları zaman tüketme yeri değil, hizmet üretme yeridir. Kulübe katma değer kazandıracak isimlere ihtiyaç var."

"Galatasaray'a ek gelir getirebilecek birçok imkan var. Yöneticiler, 20 milyonu temsil ediyor. Yarattığı kaynaklarla, sportif faaliyetlere destek olmalılar."

"Fatih Terim'in gönderiliş tarzını tasvip etmiyorum"

"Fatih Hocamızın gönderiliş tarzını, hiçbir şekilde tasvip etmiyorum. Başkan, tüm sorumluluğun kendisinde olduğunu söylemişti. Galatasarya'da yönetim, demokratiktir. Tüm yöneticiler kararlarını söyler, sorumluluk başkandadır. Fatih Terim, 74'lü yıllarda attığı ilk imzada Galatasraylı Fatih, ama bugün Galatasray'da önemli kupaları müzeye getiren 'İmparator' lakaplı, çok önemli bir marka değeridir."

"Galatasaray'ın öz evlatları varken neden yerli bir isim tercih edilmedi?

"Yabancı hoca devre arasında gelmemeli. Devre arasında gelip de başarılı olan bir tane yabancı hoca yok. Okan Buruk gibi Bülent Korkmaz gibi Galatasaray'ın içinden yetişmiş, öz evlatları varken neden yerli bir ismi tercih etmediler, bu da ayrı bir soru işareti."

"Terim görevdeyken, başka hoca ile görüşmedik dediler..."

"Fatih Terim görevdeyken, başka bir hoca ile görüşmedik dediler. Ama daha Fatih Hoca'nın sözleşmesi feshedildikten 2 saat sonra da yeni hocanın deklare edilmesini de kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Karşısınızda Fatih Terim gibi bir hoca varken, nezaket kuralı hoca ile sözleşmeyi feshedip, ondan sonra yeni hoca arayışına girmek. Bu da çok etik olmadı."

"Her ne kadar biz projelerimizle geldik de deseler..."

"Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin, her ne kadar biz projelerimizle geldik de deseler, tabii ki projeler çok önemli fakat, Fatih Terim'in, 'Şartsız ve koşulsuz, Burak Elmas ile birlikte çalışırım, boş mukaveleye imza atarım' demesi de Sayın Başkan'ın sandıktan galip çıkmasında bence çok önemli bir etkendir."

"Fatih Hoca'nın, Burak Elmas'ın seçilmesinde çok etkili olduğunu düşünüyorum."

"1500 oy ve 1580 oy. 80 oy gibi bir farkla, Sayın Başkan ve yönetim kurulu üyeleri seçimi kazandılar. Ben orada Fatih Terim'in isteğinin de çok önemli bir artı sağladığına inanıyorum. Açıkçası ben buna itimad ediyorum. Fatih Hoca'nın, 'Ben kesinlikle, Burak Elmas yönetiminde teknik direktör olarak görev alacağım' demesi, Burak Elmas'ın seçilmesinde çok etkili olduğunu düşünüyorum."

Fatih Terim, Burak Elmas'ı olağanüstü seçime götürür mü?

"Fatih Terim veya yanındaki isimler, hiçbir zaman Galatasaray'ın ve yönetimin bir eksiye düşmesini asla istemez. Bizim kalbimiz ve yüreğimiz, Galatasaray için atıyor. Fatih Terim'in böyle olaylar içinde olmasına ihtimal vermem."

"Mali Kongre sıkıntılı olur gibi..."

"Fatih Terim, Galatasaray'da sembol isimlerden bir tanesidir. Ben Fatih Terim'in, Galatasarat'a olan hizmetinin devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Mali Kongre sıkıntılı olur gibi. Genelde baktığımızda sonuçta Hocanın gönderiliş şekli çok hoş değil. Bir transfer olacak mı, olmayacak mı? Bunların hepsi detaylı şekilde incelenecektir.

Torrent'in ligi tanıyan yardımcısı kim olmalı?

Emre Sarıgül, Galatasaray'ın, yeni teknik direktör Domenec Torrent'e yardımcı olması için ligi tanıyan bir kişiyi yardımcı antrenör kadrosuna dahil etmek istemesi hakkında konuştu. Wesley Sneijder ve Arda Turan isimlerinin gündemde olduğu konu hakkında Sarıgül, "Ünal Aysal'ın talimatıyla Sneijder ve Drogba'yı getiren isimlerden biriyim. Arda'yı çok severim. Torrent'in yardımcılarından ligi tanıyan biri, yabancı olmasından çok Arda'nın olması, Galatasaray'a daha faydalı olur." dedi.