Fatih Terim: "Benim olduğum bir yerde taraftarların karamsar olmasını asla kabullenmem"

30 Eylül 2019 19:29- Son Güncelleme - 30 Eylül 2019 22:29
Google news abonelik

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi A Grubu ikinci maçında PSG ile karşı karşıya gelecek.

Sarı-kırmızılı takımda teknik direktör Fatih Terim, PSG maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Fatih Terim'in açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

"Lemina'dan yarın faydalanamayacağız"

"Lemina'dan yarın faydalanamayacağız. Bütün ekibimiz seferber ama 3 günde 2 büyük maça takımı hazırlamak kolay değil. Bu başarılar böyle gelir ama. Şampiyonlar Ligi kupasını almaya aday takımlardan biriyle oynuyoruz. Başlarında da genç ama olgun bir hoca var. Onu çok takdir ediyorum. Maçlar sahada oynanarak kazanılıyor. Rakibimize saygı duyuyoruz ama biz de saygı duyulacak işler yapmak istiyoruz. Sonuç ne olursa olsun buralarda olmak bizi çok mutlu ediyor. Bu onuru yaşamak çok güzel bir şey."

Tuchel'in sözleri üzerine: "Bir yabancı teknik adamdan duymak çok onur verici."

"Şampiyonlar Ligi kupasının favorilerinden biriyle oynuyoruz."

Şampiyonlar Ligi kupasının favorilerinden biriyle oynuyoruz. Çok yüksek ekonomili bir takım. Son 2 yılın Fransa şampiyonu... Çok beğendiğim bir teknik adamın çok da değerli oyuncuları var. PSG'yi hepimiz saygıyla izliyoruz. Bizim de niyetimiz saygı görmek. Şampiyonlar Ligi'nin yabancısı değiliz. Bu tip takımlarla oynadık. Favori olduklarını hiç inkar etmedik. 'Neymar yok, vah vah! Cavani de sakatlanmış... Bu bir avantaj' sözlerine Galatasaraylılar kanmamalı. 'Bunlar da yok nasıl yenemediniz' demenin hazırlığıdır. Birbirlerinin alternatifi çok olan bir takımla oynayacağız. Bu işin keyfini çıkaracağız. Yarın Galatasaray taraftarları, takımını PSG'nin karşısında izleyecek. Burada olunca PSG ve Real Madrid'le oynuyorsunuz. Galatasaray elinden gelen mücadelenin fazlasını ortaya koyacak.

Fransa'da oynamış oyuncularımız...

Fransa'da oynamış oyuncularımız PSG maçında çok daha rahat olmalı. Böyle bekliyorum. Onlar Fransız futbolunu herkesten daha çok biliyorlar. Böyle bir bağ kurulabilir. Ben onların oyun içindeki atmosferde rahat olacaklarını düşünüyorum.

"Önceki sezondan farklı 4-5 oyuncu ile oynuyoruz."

Benim cezam yeni bittiği için maçlardan sonra açıklama imkanı bulamadım. Göze hoş olan, seyir zevki olan bir oyun olmadığı bir gerçek. Bunu söylemek benim bir borcum. Bundan hoşlanmadığım açık. Önceki sezondan farklı 4-5 oyuncu ile oynuyoruz. Bunların birlikte maç yaptıkları sayı 2 veya 3. Birlikte oynama kültürünün yanı sıra alışık ve tanışık olma refleksi diye bir şey var. Maç yaptıkça mevcut pek çok şeyin değişeceğini şimdiden söyleyebilirim. 17/18 ve 18/19 sezonlarındaki kadronun çatışı tamamen farklı. Değişimlerin etki göstermesi için gerekli zamanı tanımak lazım. Burada en az 5-6 oyuncunun sezon başını bizimle geçirmediğini de biliyorsunuz. Avrupa'nın önemli takımlarının karşılaşmalarına, futbol takımlarına bakarsanız; futbolda eskisi gibi sistemler ve modellerin olmadığını göreceksiniz. Mesele başka bir boyutta.

"Güçlü bir oyun planımız var."

Oyun içinde dizilişten tutun da her şey anlık olarak değişebiliyor. Tek bir sistemle maçı izah edemezsiniz. Futbol değişiyor hatta futbolun terimleri de değişiyor. Öyle başladığınız gibi bitiremiyorsunuz. Belki buna karma bir futbol da diyebilirsiniz. Günümüz futbolunda artık futbola hakim olan durum bu. Karşı takımı ve kendi takımınızı karşılaştırıyorsunuz. Çıkan analizle sizi 3 puana yaklaştıracak en iyi formülü bulacak, 11'yi belirleyecek ve de 90 dakikayı 4'e, 5'e böleceksiniz. Her bölüm için kurguyu ona göre yapacaksınız. Böyle oldu artık. Güçlü bir oyun planımız var. Topa çok fazla sahip olan bir takımız. Rakibin de topa daha az sahip olması için çaba sarf eden bir takımız. Ana felsefemiz bu."

Marcao ve Luyindama gelmeden önce....

Marcao ve Luyindama gelmeden önce yediğimiz gol sayısı ile onlar geldikten sonra yediğimiz gol sayısı arasında çok fark var. Pas yüzdesi en fazla olan takımız. Sizi doğru plan, güçlü oyun 3. bölgeye taşır. 3. bölgedeki oyuncuların yetenekleri ve aldıkları sorumluluklar sizi sonuca götürür. Futbol sürprizler oyunudur. Biz hücum alanındaki hareketliliği artırıp alanları daha etkin kullanmalıyız. Güçlü oyunu, hızlı oyunla birleştirmeliyiz. Takımımızın bunları yaptığını biliyorum. Seyircimizin şu anki durumdan hoşlanmadığını biliyorum, ben de bu durumdan hoşlanmıyorum. Ligdeki durumla Avrupa'daki durum çok farklı. Bir de UEFA cezamız var."

"Biz oyuncuya göre sistem hazırlamıyoruz."

Falcao hakkında: "Fatih Terim: "Biz oyuncuya göre sistem hazırlamıyoruz. Bazı refleksler oturdukça pozisyonlar farklılaşacaktır. Son yıllardaki bütün gol kralları Galatasaray'da. Hatta yarım sezon santrforsuz oynadığında da bizde. O kadar çok iletmediğimiz, paylaşmadığımız, olaylar da oluyor. Öğleden sonra Lemina'yı kaybettik. İhtiyacımız olan bir oyuncuydu."

"6 ve 7 santrforla sezonu bitirdiğimizi hatırlıyorum."

Hücum anlamında sürpriz bir hamle gelebilir mi? sorusuna cevap veren Fatih Terim: "Ben de dinliyorum ve okuyorum. Galatasaray benim olduğum dönemlerde bunlara alışkın değil. 6 ve 7 santrforla sezonu bitirdiğimizi hatırlıyorum. Drogba'yı da transfer etmiştik hatta. Bunlar denenebilir. Bunun için diğer mevkilerin hazır ve organize olması gerekiyor. Feghouli bizimle hazırlık dönemi geçirmedi, hiç durmadı, gitti, geldi. Falcao 60'dan sonra zor. Lemina uzun zamandır oynamıyor. Seri bizimle sezon başı geçirmedi. Bizimle sezon başı geçirmemek önemli bir handikap. Bunları oynadıkça yeneceğiz."

"Galatasaray seyircisinin üzülmesini anlarım."

Galatasaray seyircisinin üzülmesini anlarım. Maça üzülmüştür. İstediğimiz sonucu alamamışız. Taraftarın üzülmesini anlarım ama benim olduğum bir yerde taraftarların karamsar olmasını asla kabullenmem. Biz nerelerden gelip, neler kazandık? Biz birleştiğimizde herkesin parmak ısırdığı bir tablo ortaya çıkarıyoruz. Karamsar olan varsa sakın bunu düşünmesin. Kaybedeceksek bile onların gurur duyacağı bir şekilde kaybedeceğiz.

Buna kimse bir şey demez. Bu kadar bizim kredimiz ve hakkımız da var. Gerçi kaybetmeye de hiç niyetimiz yok Allah'a şükür."