Millet İttifakı Ortak Politikalar Mutabakat Metni'ndeki Spor Vaatleri

Ali Bozkurt
30.01.2023 - 17:14 | Son Güncellenme: 30.01.2023 - 17:21

Millet İttifakı, Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde spor vaatlerini de açıkladı. En önemli taahhüd federasyon seçimlerine siyasi müdahaleye son verilmesi ve özerklik oldu. İşte tüm detaylar.

AJANSSPOR HABER

Türkiye, 14 Mayıs'ta seçime gitmeye hazırlanıyor. Spor dünyası da seçime girecek ittifakların politikalarını merak ediyor. 6'lı Masa olarak bilinen Millet İttifakı, 30 Ocak 2023'te düzenlediği toplantıda "Ortak Politikalar Mutabakat Metni"ni açıkladı. Metinde spor sektörü için de vaatler yer aldı. Metinde en dikkat çeken nokta spor federasyonlarının bağımsız olması siyasetin karışmaması taahhüdü oldu.

Spora siyasi müdahaleye son

Millet İttifakı'nın bildirisinde spora dair politikalara da geniş ayrıldı. Demokratik ve özerk bir spor yönetimi vaat eden Millet İttifakı, siyasi müdaheyede son verileceğini söyledi: "Federasyon başkanlık seçimlerine siyasi müdahaleye son verecek, seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleştirilmesini sağlayacak, federasyonları tam özerk hale getireceğiz." 

Özel sektöre sponsorluk kolaylığı 

Millet İttifakı seçim bildirisinde spor federasyonlarının yapısında sahadan gelen gelen ve milli sporcu sayısının da artırılacağı vurgulandı. Metinde, "Olimpiyatlar için tüm branşlarda stratejik planlamalar yapacak, özel sektörün sponsorluk şartlarını kolaylaştıracağız. Özel sektörün spora ve sporcuya yatırım yapmasını teşvik edeceğiz" denildi.

İlgini Çekebilir
Ve TFF MHK'nın yeni başkanını açıkladı! Tarihte bir ilk
Habere Git

Sporda ödül sistemi değiştirilecek

Federasyonların gelir ve giderlerinin şeffaf bir hale getirileceği kaydedilen Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde, "Başarı-ödül sistemini bireysel ve amatör sporların tümüne yayacak ve özendireceğiz. Ödül yönetmeliğini sporcu, antrenör, teknik eleman ve bağlı kulüplerin daha etkili ve özendirici biçimde ödüllendirilmesini sağlayacak şekilde değiştireceğiz" maddesi de bulundu.

Spor ekipmanlarında vergi kaldırılacak

Millet İttifakı, sporda akademik adımlar atılacağını da taahhüt etti: "Bakanlık teşkilatı içerisinde Spor Bilimleri Fakültesi mezunlarına ağırlık vereceğiz. Altyapılarda yeterli ve uzman kadroların (antrenör, spor psikologları, masörler, fizyoterapistler vb.) istihdam edilmesini sağlayacağız. Spor ekipmanları üzerindeki vergi yükünü azaltacağız."

"Hile ve şikeyi engelleyeceğiz"

6'lı Masa'nın seçim beyannamesinde e-spora da ayrı bir parantez açılarak, şu hedeflerin altı çizildi: "Mevzuattaki yetersizlik sebebiyle e-spor sektöründe yaşanan sorunları gidermek ve sektördeki zorbalık, hile ve şikeyi engellemek amacıyla gerekli düzenlemeleri hayata geçireceğiz. E-spor şampiyonalarını Türkiye’de yapacağız. E-spor için kurulan derneklere, takımlara diğer spor alanlarında olduğu gibi destek sağlayacağız."

İlgini Çekebilir
Lale Orta bavulu topladı, MHK koltuğuna oturuyor
Habere Git

65 yaş üzerine spor etkinliği ücretsiz

65 yaşı üstündeki vatandaşlara spor etkinliklerinin ücretsiz yapılacağı kaydedilen ortak metinde, engelli sporcular için de vaatler yer aldı: "Başarılı milli sporculara teşvik primi verilmesi hususundaki esasları genişleteceğiz. Engelli Spor Kulüplerine Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinden sağlanan ödeneklerin miktarını artıracağız."

Tesisler öğrencilere ve kulüplere açılacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ait tesislerin öğrencile ve spor kulüplerinin kullanamına açılacağı vaat edilen Millet İttifakı'nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde spor altyapısı için de şu hedefler sıralandı: "Büyük altyapı yatırımlarında federasyonları da iş birliğine dahil edeceğiz. Her mahallede her yaştan insanın kullanabileceği tam teşekküllü açık ve kapalı tesislerin yapımına önem verecek, altyapı tesislerinin kolay erişilebilir ve günün her saatinde açık olmasını sağlayacak, bu amaçla hazine arazilerinden uygun olanların ilgili belediyelere tahsisi için gerekli düzenlemeleri yapacağız."

Senin için hazırladığımız haberler