AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe başkanlık seçimi tehlikeye girdi

İlk Yayınlanma : 14 Nis 2021 - 13:39 / Son Güncelleme : 14 Nis 2021 - 13:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısmı kapanma kararlarını açıkladıktan sonra Fenerbahçe'de başkanlık seçimi de tehlikeye girdi. Bilindiği üzere kısmi kapanma sonrası kongreler de yasaklandı. Peki seçim online olacak mı? İşte detaylar...

Fenerbahçe başkanlık seçimi tehlikeye girdi

Barış ŞEHİRLİOĞLU-AJANSSPOR

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Toplantısı Başkanlık Seçiminin koronavirüs salgını nedeniyle 1 yıl ertelenmesinin ardından gözler tüzüğe göre mayıs ayında yapılması gereken Olağan Seçimli Genel Kurula çevrildi.

Fenerbahçe Spor Kulübünün tüzüğünde Olağan Seçimli Genel Kurulu için şu ifadeler yer alıyor:

MADDE 20 – (1) Genel Kurul, Kulüp merkezinin bulunduğu yerde veya İl Büyükşehir Belediye hudutları
dâhilinde toplanır.

(2) Genel Kurul, (a) mali, idari ve sportif konuların görüşülüp karara bağlanması amacıyla her yıl Mayıs ayında Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı,

(b) Kulüp Başkanı ile Kulüp organlarının seçimi için üç (3) yılda bir Mayıs ayında Seçimli Genel Kurul Toplantısı,

(c) Yönetim Kurulu veya Denetim Kurulu ya da Genel Kurul toplantılarına katılma hakkına sahip üyelerin beşte birinin yazılı talebi ya da Tüzüğün 36. maddesinde belirtilen hallerde Kulüp Yönetim Kurulu’nun yapacağı çağrı üzerine Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı olmak üzere üç tür toplantı yapar.

Kongreler yasaklandı

Son dönemde artan koronavirüs vakaları nedeniyle kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kısmı kapatmaya gidildiği açıklanırken kongrelerin yapılması da yasaklandı. Bu durum karşısında sarı lacivertlilerin ne yapacağı merak ediliyor.

Fenerbahçe'de online seçim olur mu?

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç daha önce Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda yaptığı açıklamada seçimin pandemi nedeniyle başkanlık seçiminin yapılamaması halinde online olarak yapma ihtimallerinin olduğunu ifade etmişti. Ancak bunun için tüzükte değişikliğe ihtiyaç olduğundan şu an uygulamaya koyulması mümkün gözükmüyor.

Kongre ertelemesi için Fenerbahçe tüzüğü ne diyor?

Fenerbahçe tüzüğüne göre başkanlık seçimlerinin ertelenmesi ile ilgili 21. Maddede şu ifadeler bulunuyor;

“Toplantı herhangi bir nedenle geri bırakıldığı takdirde; bu durum, geri bırakılma nedenleri de belirtilmek suretiyle, üyelere ve delegelere mevzuatın öngördüğü iletişim yöntemlerinden biri ile duyurulur.”

Karar resmi siteden duyurulacak

Fenerbahçe yönetimi devletin yetkili organlarınca Covid-19 salgını nedeniyle alınan son tedbirlerin ardından gelişmeleri yakından takip edecek, seçim yasaklarının kalkmaması halinde Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısının erteleme kararı yönetim kurulu tarafından alınarak resmi siteden duyurulacak.