AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Fenerbahçe, Denizlispor'u yendi, iki gündür sesleri çıkmıyor"

İlk Yayınlanma : 07 Nis 2021 - 14:20 / Son Güncelleme : 07 Nis 2021 - 17:39

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Kemerburgaz Futbol Kamp Tesisi lansmanında konuşuyor. 28 şampiyonluk, Fatih Terim ve Fenerbahçe için ne dedi?

"Fenerbahçe, Denizlispor'u yendi, iki gündür sesleri çıkmıyor"

AJANSSPOR-HABER

Kemerburgaz Futbol Kamp Tesisi hakkındaki bilgilendirme lansmanında Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz açıklama yaptı. Kemerburgaz Tesisleri'nin çok önemli olduğunda dikkati çeken Galatasaray'ın 1 numaralı ismi Cengiz, Fenerbahçe'ye de 28 şampiyonluk tartışmaları konusunda cevap verdi. Kulüpler Birliği'nin 'birlik' olmaktan çıktığını söyleyen Mustafa Cengiz ayrıca, Galatasaray Adası'ndaki son durum hakkında da bilgiler verdi. Detaylar haberde...

Mustafa Cengiz: "Yusuf Günay ile birlikte dua ettik"

Kemerburgaz Tesisleri'ndeki lansman için en doğru havayı seçmek zoruna olduklarını anlatan Cengiz, basın mensuplarına yönelik, "Rüzgar oradan esiyor ama sizlere güvenebilir miyim? Maskemi çıkarıyorum. Değerli arkadaşlar hepiniz hoş geldiniz. İnşallah yağış olmaz diye Yusuf Günay ile dua ettik. Sizler ıslanın istemedik. Ama rüzgarı hesaplayamadık" dedi.

"6 tane nizami ve uluslararası standartta saha olacak"

Kemerburgaz Tesisleri'nin Galatasaray için çok önemli olduğunu vurgulayan Cengiz, "Şu anda tarihe tanıklık ediyorsunuz. Gördüğünüz arazi Galatasaray’ın tesislerinin kurulacağı arazi. Bu arazi alındı. Ali Sami Yen dahil tüm yönetimlerimize teşekkür ediyorum. 30 dönümlük bir alan. Ağaçlar ve orman da içinde. Onun arkasında da 60 dönümlük bir alan var. Biz oraya 6 tane, nizami ve uluslararası standartta sahalar kuracağız. Florya dar geliyor ve binalar da deprem riski taşıyor. Onları da buraya taşıyacağız. 

"Galatasaray'a yük oldu, hacizlere soktu"

Sosyal medyadan kendisine yüklenilmesi sebebiyle serznişte bulunan Galatasaray Başkanı, "2021’e kadar bu iş neden uzadı? Bizim beceriksizliğimizden mi kaynaklanıyor? Troller yazıyor sosyal medyadan. Riva-Florya anlaşması bizim hoşumuza gitmedi. 530 milyon para alındı, 367 milyonu futbolcu transferlerine gitti. Banka borçları kapatılacaktı. 155 milyon Euro + KDV ve vergisi… Yük altına girdik. Bu da mali açıdan Galatasaray’ı etkiledi. 7 milyon TL’lik hacizlere soktu. Bugüne kadar geldik" dedi.

"Aynı konuda 4 ayrı yürütmeyi durdurma kararı aldırdık"

Mustafa Cengiz, Türkiye'de Bölge İdare Mahkemelerini'nde aynı konu hakkında 4 ayrı dava açtıklarını ifade ederken şunları söyledi:

"Şahıslara olan borcumuzu ödedik. Ben az söyleyeyim siz çok anlayın. Buraların kamulaştırılması için sayın Binali Yıldırım zamanında yeni bir yasa çıktı. O yasa kadük kaldı. Rejim değişti, başbakanın imzası yetmedi. Başkanlık sistemiyle birlikte yeni bir modele geçildi. Anlatmaya kalksak 1000 sayfa olur, Savaş ve Barış eserini geçer. Zemin etüdünü şimdi yapacağız. Biz buraya giremiyorduk. Ruhsatsız olmaz. Maden ruhsatı diye alınmış. Burada beton, çimento vardı. Ruhsatı iptal ettirdik, yine devam etti. 2 yıl içinde aynı konuda davalar açtık. 4 ayrı yürütmeyi durdurma kararı aldık. Bu almaz. Bölge İdare Mahkemeleri’nde senkronizasyon yok. Her biri bize 3’er ay vakit kaybettirdi. Yıllar gitti."

Cengiz, Erdoğan ve diğer siyasilere teşekkür etti

Öte yandan Mustafa Cengiz, Kemerburgaz Tesisleri'nin bugünlere gelmesinde destek olan herkese teşekkür etti. Cengiz, "Türk hukuku yürütmeyi durdurma kararını reddetti. Sayın savcı ve hakimlerimize bu konuda teşekkür etmek istiyorum. Biz planları tapuya teslim ettik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduk. İmar planları onaylandı ve kesinleşti. Sevgili Murat Kurum’a teşekkür ederim. Bize her konuda yardımcı oldu. Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden birine bakanımız destek verdi. Riva ve Florya’nın yapılanmasında, sözleşmenin lehimize düzenlenmesine çok büyük katkısı var. Cumhurbaşkanımıza da teşekkür ediyoruz. Sayın Ekrem İmamoğlu ve çalışanlarına, Eyüp Kaymakamı ve Belediye Başkanı’na da çok teşekkür ederim" dedi.

"Dosta-düşmana karşı demeyeyim, herkes değerli rakibimiz"

Kulübün geleceği için verdikleri mücadelenin olumlu sonuçlanmasına sevindiklerini söyleyen Galatasaray Başkanı, bu sürecin kendileri için sancılı geçtiğini söyledi. Ayrıca Cengiz, tesisler konusundaki sevincini paylaşırken dosta-düşmana karşı şeklinde bir ifade kullandı ancak; sonra bu ifadeyi de değiştirdi. Cengiz şöyle konuştu: 

"3 yıla yakın bir mücadele ettik. Bize verdiği endişeyi anlatamam. Madenciyle hiç görüşmedim. Herkes, Ada’da olduğu gibi belli bir menfaat bekliyor. Beni şoke eden, ruhsatı olmayan birinin yargı boşluklarına dayanarak bu olayı sürdürmesidir. Bizleri çok şaşırttı. Şimdi güvenliği sağlıyoruz. Kulübeler dikeceğiz. Galatasaray ve Türk bayrağını dikeceğiz. Çok yüksek olacak. Galatasaray’ın şanlı bayrağı, dosta-düşmana karşı dalgalanacak. Düşman demeyeyim. Herkes bizim değerli rakibimiz."

"Kemerburgaz Tesisleri zamandan tasarruf sağlayacak"

Kemerburgaz Tesisleri'nin kendilerine zamandan da tasarruf sağlayacağını da söyleyen Mustafa Cengiz, "Ortaya örnek bir şey çıkacak. Kim ki camia içinden ve dışından maddi-manevi el atar ve yardımcı olursa onu anar ve camiaya büyük bir destek olduğununu unutmayız. Evet, bu konuda da görüşmelerimiz var. Bu bir hizmet yarışıdır. Kulüpten buraya 7 dakikada geldik. Havaalanı 15 dakika. Müthiş bir zaman tasarrufu da sağlayacağız" dedi.

"Büyükçekmece'de 5 tam saha çıkacak"

Galatasaray, Büyükçekmece'de de var olan arsayı değerlendirme kararı almıştı. Kulübün 1 numaralı ismi Cengiz, orada da 5 tam saha çıkacağını ifade etti.

Cengiz,"Büyükçekmece’de de bir arsamız vardı. Orayı da canlandırdık. Ölmüş, bitmişti. Biz bugün varız, yarın yokuz. Orada da 5 tam saha çıkacak. Altyapıdaki kardeşlerimiz için de önemli. Altyapıdaki oyuncular için de Büyükçekmece’de muazzam şeyler olacak. İnşallah 15 gün sonra oraya götüreceğiz. İnşallah sizleri Büyükçekmece sonra da Ada’ya göstereceğiz. Bu 3 müjdeyi vereceğiz. Bir yenilgiyle üzülmeyelim. Biz her durumda en büyüğüz" açıklamasını yaptı.

Galatasaray Başkanı, siyasilere teşekkür ederken Abdulhamit Gül yerine 'Abdullah Gül' dedi. Sarı-kırmızılıların başkanı, "Bu arada biz siyasete girmeyiz. Demokrasi ve emperyalizme karşı mücadele ederiz. Abdulhamit Gül yerine Abdullah Gül dedim. Bu düzeltmeyi yapmış olayım" ifadelerini kullandı.

"Galatasaray Adası için 8 ay beklemeyeceğiz"

Geride bıraktığımız haftalarda Galatasaray Adası sorununun çözüldüğü resmi olarak da kulüp tarafından açıklanmıştı. Galatasaray Başkanı, adım adım ilerlediklerini ve Ada konusunda ilk raundu kazandıklarını şu sözlerle dile getirdi:

"Ada ile ilgili 7 dava vardı. 5’i bizden önce açılmıştı. Bir önceki başkan yıktırma kararı aldırmıştı. Bugünlere kadar geldik. Ben olsam yıktırmaya karşı orada bir taraftar olarak engel olmaya çalışırdım. Biz Ada’yı almaya çalıştık. Şoklar yaşadık. Girdiğimiz davaları bir türlü kazanmıyorduk. Türk adaletinin hukuku çok zordur. Yasalara uyulmak zorunda. 11.ayda açtığımız davayı ilk defa kazandı. Yıpranmamış bir davayı tahliye ile kazandık. Kendilerince önlemler alıyorlar. Biz Kemerburgaz için de elimizden geleni yaptık. Er ya da geç Ada’da üyelerimiz olacak. Çayını içecek, havuza girecek. Öyle 8 ay falan da beklemeyeceğiz. İlk raundu kazandık. İstinaf ve Yargıtay var. Biz bırakmayacağız. Gerekirse orada yatacağız."

"Sahte tarihlerle buraya gelmedik"

Mustafa Cengiz daha sonra gündemden diğer konulara geçti. Son dönemlerde tartışılan 28 şampiyonluk konusunda da mesajlar veren Galatasaray Başkanı, "Hukuk içinde, adalet ve saygı içinde işleri götürmeye çalışıyoruz. Biz sahte tarihlerle buraya gelmedik. Doğruluk ve dürüstlükle buralara geldik. Galatasaray sadece futboldaki başarılarıyla buraya gelmedi. Siz basın mensupları müthiş şeyler göreceksiniz. Spor salonunu da bitireceğiz. Öncelik Kemerburgaz" dedi.

Kulüpler Birliği'ne sert mesaj: Birlik yok, adı birlik!

Galatasaray, Kemerburgaz Tesisleri lansmanını yaparken, Kulüpler Birliği Vakfı Toplantısı'nın olduğu basın mensupları tarafından hatırlatıldı. Mustafa Cengiz bu konuda ise diğer kulüpler sert bir gönderme yaparak, "Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu’nda yokum. Belli kulüpler yararına, lehine kararlar alınıyor. Orada 21 kulübün tam ittifak etmesi gerek. Adı birlik. Değil mi? O birlik yok!" dedi.

Fenerbahçe yöneticilerine sert cevap: 2 tane tıfıl...

Fenerbahçe yöneticilerinin, "Hodri meydan dedik, 3 gündür sesleri çıkmıyor" sözlerinin hatırlatılması üzerine Mustafa Cengiz şöyle konuştu:

"Biz tarihçileri çıkardık. Yayınladık, 6 sayfalık dilekçemizi de herkes gördü. Biz tarihçileri yayına çıkardık. Onlar da bir Vahdettin’i çıkardılar. Biz Antep’te Fenerbahçeli olanlara hayret ediyorduk. Çok yakın arkadaşlarım, kardeşlerim Fenerbahçeli. Ben asla rahatsız olmam. Ama herkesin Galatasaraylı olmasını da istemem. O zaman Galatasaraylı olmanın bir özelliği kalmayabilir. 2 tane tıfıl yönetici..  Akıl yaşta değil, baştadır. Dün galip geldiler, 2 gündür suskunlar. Çok özür dilerim. Muhatap almıyorum. Seviyemiz uygun değil."

"Bilmiyorsan internete bak öğren"

Sarı-lacivertli kulübün yöneticilerinden Metin Sipahioğlu'nun FB TV'deki konuşmalarına değinen Mustafa Cengiz, "Ben nerede hırsız demişim? Ona baktım. ‘Ben size hırsız demiyorum’ dedim. İçkiliyken namaza yaklaşmayın denir mesela. Hz Muhammed söylemiştir. O sözün ilk kelimesini ortadan kaldırıp farklı şeyler söyleniyor. Böyle bir durum. Ben sana demiyorum, 'sen bana hırsız diyorsun' diyor. Niye sinirleniyorsun? Eğitim önemli. Bu sırf aile ile olmaz. Söylediğim cümlelerin anlamını bilmiyorsan internete bak öğren. İnsan kendini yetiştirmeli. 'Ben hırsızım' diye bar bar bağırıyorsan ne diyeyim? Ben Fenerbahçe camiasından özür dilerim. Ama yönetimleri doğru gitmiyor." ifadelerini kullandı.

Ali Koç mesajı...

Galatasaray Başkanı, koronavirüse yakalanan Fenerbahçe Başkanı için geçmiş olsun mesajı paylaştığını ifade ederken, "Allah aşkına. Ben Ali Bey’i ikna mi edeceğim? Ali Bey ile düşman değiliz. Geçmiş olsun mesajı da yolladım. Bir tane tarih çıkarmadılar. Beni ikna edemezler. Korkarım ki 1 şampiyonlukları da eksilir" dedi.

Son olarak Fatih Terim ile ilgili de kısa bir açıklama yapan Mustafa Cengiz, “Fatih Bey ile hiçbir problemimiz yok. Hocamız da burayı gezdi. Görünce de müthiş mutlu oldu” diyerek sözlerini noktaladı.