AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe formadan yıldızları sildi!

Ajansspor Editör
Ramazan Dengiz
İlk Yayınlanma : 01 Haz 2021 - 17:36 / Son Güncelleme : 01 Haz 2021 - 19:20

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, adaylık açıklamasından sonra basın mensuplarıyla tekrar bir araya geldi. Başkan Koç, "1959 yılından önceki şampiyonluklara" dair açık konuştu. İşte detaylar...

Fenerbahçe formadan yıldızları sildi!

AJANSSPOR - HABER

 

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda 1959 öncesi şampiyonluklara ve yıldız sayısına değindi.

"Derdimiz para pul, yıldız değil..."

Koç,  "TFF kendi tarihine ve Cumhuriyetimizin tarihine sahip çıkmalı. Bu talebimizi kuvvetli argümanlarla destekleyerek 'Hakkımızı verin' diyoruz. Derdimiz para pul, yıldız değil. Bizim derdimiz tarihimiz. Para, pul, yıldız sonra gelir. Zaten bundan sonra yıldız takmayacağız" diye konuştu.

29 şampiyonluk konusu...

Sarı lacivertli kulübün daha önce kazandığı ancak resmi olarak kabul edilmedikleri şampiyonluklara da tekrar değinen Koç "19'da 16 yabancı dedim ama sanmayın ki 59 öncesini göz ardı ettim. 59 sonrası 19 şampiyonluğun 16'sı yabancı hocalarla. Fenerbahçe, çok basit, yalın, net, tamamen verilere dayanarak bir talepte bulundu. Bizim derdimiz, tarihin resmi bir şekilde kabul edilmesi. Derdimiz para pul, yıldız değil. 1923'te kurulan, TFF'nin organize ettiği, 1959'a kadar olan turnuvaların da sayılmasını istiyoruz. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Yok efendim, 4 takım... Ulusal değil, o değil, bu değil... Kendi yayın organında, bunu ulusal sayıyorsun. Riyakarlıktan sıkıldım. Bundan sonra yıldız takmayacağız. Biz hakkımızı istiyoruz, ne fazlası ne azı. Beşiktaş'a vermişsin, kılıf uydurup vermişsin. 36 sene boyunca düzenlenen bu turnuvaların şampiyonlukları, kesinlikle sayılmalıdır." dedi.

"TFF karar verecek"

Yurt dışı emsallere bakınca tablo çok açık. Hakkaniyetle bilgi, belge, tarihçilerin düşünceleriyle yapacaksınız karar zaten aşikar. Federasyon nasıl karar alacak, kimin gözünün içine bakacak, onu bunu üzmeyeyim mi diyecek. Nasıl karar alacak bilmiyorum. TFF bir karar verecek. Komisyon bu karardan önce bizi çağırmalı, bizlerin de görüşlerini almalı. Yazılı her şeyi verdik ama anlatmak başka şey. Diğer 6 kulübü de, karşı gelenleri de çağıracaksın. Bizleri tartıştıracaksın. Bundan daha güzel ne olabilir. Bekliyoruz. Zaten sahada hakkımı yiyorsun. Denizli'de kaybettiğimiz şampiyonluk başka bir ülkede olsa, o maç biter miydi? Fenerbahçe her şeyi sineye çekecek, öyle mi? Öyle yok.

"Fenerbahçe yıldızları kullanmayacak"

Koç, açıklamalarının sonlarına doğru ise şu ifadeleri kullandı:

"Gelecek sezondan itibaren yıldızı formamızdan kaldırıyoruz. Artık Fenerbahçe yıldızları kullanmayacak."