Fenerbahçe'de tarihi projenin detayları belli oldu! Yardım ve bağış yerine...

11 Şubat 2019 10:54- Son Güncelleme - 11 Şubat 2019 13:54
Google news abonelik

Mali anlamda zor günler geçiren Fenerbahçe'de başkan Ali Koç bu durumu kulübün Kurtulu Savaşı olarak nitelendirmiş ve bu ekonomik dar boğazdan kurtulmak için tarihi bir proje hazırlığı içerisinde olduklarını ifade etmişti. Peki bütün sarı lacivertli taraftarların merakla beklediği o projenin detayları ne? Yardım ve bağış üzerinden mi bir kampanya olacak yoksa farklı bir yöntem mi izlenecek? Tanıtım toplantısında hangi ünlü isimler yer alacak? Bu projeye kimler katılabilecek. Hepsi haberin detayında...

Fenerbahçe'de kulübün maddi açıdan içerisinde bulunduğu çok zor durum başkan Ali Koç tarafından sık sık dile getirilmiş ve verilerle ortaya koyulmuştu. Habertürk'ten Ahmet Selim Kul'un haberine göre kulübü bu durumdan kurtarmak yeni yönetimin birinci önceliği olurken, bugüne kadar başkanın bireysel fedakarlıkları dahil pek çok adım atıldı. Fakat bu adımların en önemlisi ve en kritiği başkan Ali Koç'un son camiaya sesleniş programında açıkladığı üzere 7'den 70'e tüm camianın katılımıyla gerçekleşecek bir kampanya olacak.

Her ne kadar başkan o programda camianın her bireyinin elini taşın altına koyacağı bir kampanyadan bahsedince, daha önceki yıllarda Galatasaray'ın yaptığı gibi bir yardım kampanyası veya Beşiktaş'ın 'Feda' kampanyası gibi bir proje akıllara gelse de özellikle başkan Ali Koç bu konuda oldukça hassas... Kesinlikle "yardım" ve "bağış" üzerinden bir kampanya yapmayı düşünmeyen Sarı-Lacivertlilier bir fon oluşturarak düzlükten çıkmayı planlıyor.

Özel Sermaye Fonu kurulacak! Peki bu sistem nasıl işleyecek?

Özel Sermaye Fonu kurulacak! Peki bu sistem nasıl işleyecek?

Fenerbahçe yönetimi, 'Özel Sermaye Fonu' (Private Equity) kurarak kulübün finansman ihtiyacını karşılamayı düşünüyor. Bu fon tipinde ana ortaklar ilk sermayeyi oluşturup fonu kurduktan sonra, sınırlı sorumlu ortakların (taraftar) fona katılımı ile fonun sermayesi artırılabiliyor. Bu fonlardaki yatırım süresi 5-7 yıl arasında olurken yatırımcılar vade sonunda dilerse anapara ve kazançlarını kurulacak yeni fona aktarabilecekler. Fonlar, büyük veya küçük ortak olarak yatırım yapabilir. Fonun büyüklüğü ve yatırım tutarları değişken olabilirken fon oluştuktan sonra fonun belirlediği strateji ve kriterler doğrultusunda yatırım yapılmakta. Örneğin bu fon, Fenerbahçe hisselerine yatırım yapabileceği gibi farklı alanlarda getirisi yüksek mecralara da ilgi duyabilir.

Kurtuluş Savaşı'nda bu projeyle çıkılacak!

Kulübün sürekli ve acil nakit ihtiyacına ihtiyacı olduğu için ve bu nakit akışıyla anca kulübün kurtuluşunun mümkün olacağı için bir fon oluşturularak bu şekilde Sarı-Lacivertli kulübün darboğazdan çıkarılması hedefleniyor. Bu konuyla ilgili siyasilerden ilgili kurumlara pek çok görüşme gerçekleştiren Sarı-Lacivertli yönetim, Fenerbahçe'nin Kurtuluş Savaşı olarak niteledikleri bu dönemin en önemli projesi olarak bu fonu görüyorlar.

Fona katılmak isteyenler üçe ayrılıyor!

Fona katılmak isteyenler üçe ayrılıyor!

Proje kapsamında oluşturulacak fona katılmak isteyen bütün herkes 3 genel gruplandırmaya ayrılacak. Bu gruplandırmalar fona katılım bedellerine göre olacak. Bu bedeller ise 20 TL-100 bin TL, 100 bin TL-1 milyon TL ve 1 milyon TL ve üstü olarak belirlendi. 20 TL ile 100 bin TL'lik fona katılacak olanlar düzenli katılım sağlayabilecek. Diğer iki grup ise sadece 1 kerelik katılımda bulunacak.

Ali Koç bizzat ilgilenecek!

Ali Koç bizzat ilgilenecek!

Bu 3 kategoriden en yüksek dilim olan 1 milyon TL ve üzeri katılımcılarla bizzat başkan Ali Koç ilgilenecek. Bu gruba katılabilecek iş adamları ve camia fertleriyle görüşmeleri yine Ali Koç yapacak. Özetle birinci fon katılımcısı grubun sorumlusu başkan Ali Koç olacak. 100 bin TL ile 1 milyon TL arasındaki fon yatırımcıları grubuyla Burhan Karaçam, 3. grupla ise Şaban Erdikler ilgilenecek.

Yurt dışı da hedefleniyor!

Oluşturulacak bu fon, Fenerbahçe hisselerine yatırım aracı olarak kullanılacak. Fenerbahçe Kulübü başta başkan ve yönetimi olmak üzere oluşturulacak bir ekiple neredeyse tüm Fenerbahçeliler'in bu fona katılım sağlaması için kapılarını çalacak. Yurt dışında kıta kıta, yurt içinde il il, hatta bazı şehirlerde mahalle mahalle sorumlular olacak ve bu fona destek olmaları için tüm bilgileri insanlara aktaracak.

Tanıtım kampanyasında hangi ünlüler yer alacak?

Tanıtım kampanyasında hangi ünlüler yer alacak?

Bu fon kampanyasının tanıtımını ve reklamlarını Cem Yılmaz, Acun Ilıcalı, Beyazıt Öztürk, Berna Laçin gibi çok önemli kişiler bizzat yapacak. Bu noktada çok görkemli ve ses getiren bir reklam kampanyasının hazırlıkları sürüyor. Bu projenin reklam ve tanıtımını ise Başkan Ali Koç’un “Fenerbahçeliyiz” seçim kampanyasını yürüten ekip yürütecek.

Projenin şu anda teknik altyapısı, proje temsilcileri ve reklam-tanıtım çalışmaları hazırlanıyor. Kısa bir süre içerisinde projeye start verilecek. Futbol takımının da bu süreçte iyi sonuçlar alması ve projenin coşkulu bir şekilde başlaması hedefleniyor.

Fon nedir?

Fon, Sermaye Piyasası Kurulu'nca yetkilendirilmiş kurumların yatırımcılardan topladığı birikimlerle riski dağıtmak amacıyla içerisinde birden çok hisse senedi, devlet tahvili, döviz, değerli maden ya da faiz getirili değerli kâğıt olacak şekilde çeşitlendirerek oluşturduğu portföydür.