Fenerbahçe'nin anlaşma için 3 şartı var!

Bankalar Birliği ile henüz anlaşma sağlayamayan Fenerbahçe, yeni transferlerinin lisansında sorun yaşamamak için borç yapılandırma anlaşması yapacak mı? Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından belirleyen harcama limitlerinde sorun yaşamamak için neler yapacak? İşte detaylar...
7 Ağustos 2020 18:19- Son Güncelleme - 7 Ağustos 2020 18:19
Google news abonelik

Aygün ÖZİPEK-AJANSSPOR

Fenerbahçe, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından belirlenen Takım Harcama Limiti engeline rağmen transferlerini açıkladı.

TFF 178 milyon liralık limit belirlerken, sarı lacivertliler teknik direktör Erol Bulut, Mert Hakan Yandaş, Filip Novak, Gökhan Gönül ve Caner Erkin'in transferini resmen duyurdu.

Normal olarak "Fenerbahçe borç yapılandırması konusunda Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile anlaştı" haberleri çıktı. Ajansspor olarak bu iddiaları kulübe de sorduk ve "Hayır henüz bir anlaşma yok" cevabını aldık.

Nitekim haberimizden sonra Fenerbahçe Üniversitesi'nin açılışında konuşan Başkan Ali Koç da net bir şekilde "Anlaşma yok" dedi. Hatta Koç, "Bırakın anlaşmayı, döviz borcumuzu TL'ye çevirdik bu bile kabul görmüyor" dedi.

İşte Fenerbahçe'nin imza için 3 şartı

Koç, bir kez daha Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonpor'un imzaladığı biçimiyle TBB'nin borç yapılandırma anlaşmasına imza atmayacaklarını söyledi. Koç, bu anlaşmanın sürdürülebilir olmadığı ve imza atan kulüplerin daha şimdiden; faiz ödemesi sırasında bile zorlandıklarını söyledi.

Peki Fenerbahçe TBB ile nasıl bir anlaşma yapılmasına sıcak bakıyor? Ajansspor'un elde ettiği bilgiye göre Fenerbahçe'nin istekleri şöyle:

  • 2-3 yıl ana para geri ödemesi olmasın.
  • Anlaşmanın süresi 10 yıllık olsun
  • Ana para ödemeleri yüzde 5 ile başlasın ve her sene yüzde 5 artarak devam etsin.

Başkan Koç kefil olmaya hazır

Başkan Koç kefil olmaya hazır

Sarı lacivertliler, kulüplerin mevcut mali yapısının ancak böyle bir anlaşmayla düzelebileceğini savunuyor.

Bir önemli nokta da şu: Fenerbahçe yönetiminin istediği bu anlaşma yapılırsa, Başkan Ali Koç, kulübün geleceğe ait gelirlerini temlik ettirme yerine şahsi olarak kefil olmayı da taahhüt edecek. Böylece sarı lacivertli kulübün eli daha da güçlenecek çünkü yayın geliri başta olmak üzere gelecek yıllara ait gelirleri üzerinde tasarruf hakkı kaybedilmeyecek. Başkan Koç, bugüne kadar da 1 milyar 200 milyon liraya yakın bir miktarı kulübe aktardı.

Anlaşma olmazsa 1.2 milyar ödeyecek

Fenerbahçe yaklaşık 2 milyar liralık finansal borcunu bulunuyor. Bu borcun 1.2 milyar lirasının önümüzdeki dönem ödenmesi gerekiyor. İşte bu yüksek ödeme Fenerbahçe'nin limitini düşürüyor.

Sarı lacivertliler borç yapılandırma anlaşmasını istediği koşullarda gerçekleştirirs çok derin bir nefes alacak. Sadece bu yıl için değil, gelecek yıllar için de limit sıkıntısını aşmış olacak. Öte yandan Fenerbahçe'nin 10 yıllık bir yapılandırma anlaşmasını sağlaması halinde, diğer üç kulübün daha önce yaptığı anlaşma da revize edilebilir.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, önceki başkan Fikret Orman döneminde yapılan anlaşmanın kendilerini çok zor durumda bıraktığını sık sık dile getiriyor.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 1