AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe'nin belgeleri Galatasaray'dan!

İlk Yayınlanma : 07 Nis 2021 - 16:42 / Son Güncelleme : 07 Nis 2021 - 20:38

Fenerbahçe Spor Kulübü, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in açıklamalarına sarı-kırmızılı takımın belgeleriyle resmi sosyal medyadan yanıt verdi. İşte detaylar...

Fenerbahçe'nin belgeleri Galatasaray'dan!

AJANSSPOR-HABER

Fenerbahçe Külübü, 1959 öncesi şampiyonlukların da sayılmasına karşı çıkan Galatasaray'a bir cevap daha verdi. Sarı lacivertli kulüp resmi Twitter hesabından üç belge yayınladı.

İlk belge TFF sitesinden

Fenerbahçe'nin yayınladığı üç belgenin ikisi Galatasaray'ın kaynaklarından olması dikkat çekti.

Fenerbahçe'nin ilk belgesi Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) resmi internet sitesinde. Sözkonusu belgede TFF, ilk Türkiye şampiyonluğunun 1924 olduğunu ve şampiyonun da Harbiye olduğunu belirtiyor.

İkinci belge Galatasaray'ın sitesinden

İkinci belge Galatasaray'ın resmi web sitesinde. Buna göre Galatasaray, Ankara Demirspor'un 1947'de Türkiye şampiyonu olduğunu belirtirken efsanesi Gündüz Kılıç'ın da başkent ekibinde yer aldığını kaydediyor.

3. belge Galatasaray'ın kitabından

Üçüncü belge de Galatasaray'ın 100. yılında yayınladığı kitaba dayanıyor. Buna göre kitapta Galatasaray Kulübü, 1939 yılı Milli Küme şampiyonluğu için Türkiye genelindeki ilk şampiyonluğu olduğunu duyuruyor.

İşte Fenerbahçe, bu üç belgeyi, 1959 yılı öncesi şampiyonlukların genel şampiyonluk hesabına katılması için birer kanıt olarak gösterdi.

Fenerbahçe'den bir açıklama daha...

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kulübümüz, 1959 öncesi Türkiye Şampiyonluklarımızla ilgili yaptığı başvuruya dair ek resmi belgeleri TFF’ye iletmiştir.
 
Söz konusu belgeler arasında;
 
•  Türkiye İdman Cemiyeti İttifakı Tüzüğü
 
•  TFF’nin Türkiye İdman Cemiyeti İttifakı imzasıyla FIFA’ya üye olurken kabul ettiği tüzük (Osmanlıca’dan yeminli, noter tasdikli tercümesiyle)
 
• 1924 Türkiye Futbol Birinciliği Nizamnamesi (Osmanlıca’dan yeminli, noter tasdikli tercümesiyle)
 
• Cumhuriyetimizin kurucusu ve dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Futbol Birinciliği’ne katılacak sporcuların yol masraflarının yarı yarıya azaltılmasına dair belge (Osmanlıca’dan yeminli, noter tasdikli tercümesiyle)
 
• Cumhuriyetimizin ilk dönemindeki spor teşkilatlanmasının Cumhuriyetimizin kurucusu ve dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün himayesinde ve dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün fahri başkanlığında organize olduğuna dair belge (Osmanlıca’dan yeminli, noter tasdikli tercümesiyle)
 
• TFF’nin resmi sitesinde ilk Türkiye Şampiyonu’nun Harbiye olduğu ve ilk deplasmanlı ligin Milli Küme olduğuna dair ifadelerin olduğu sayfa
 
yer almaktadır.
 
Ayrıca, Galatasaray Spor Kulübü’nün başvurumuza karşı getirdiği itirazların kendileri ile çeliştiğini kanıtlamaya yönelik olarak;
 
• Milli Küme’nin ‘Türkiye geneli’ olduğunu kabul eden ifadeler içeren ve Galatasaray Spor Kulübü’ne ait olan Yüzyılın Öyküsü adlı kitaptaki ilgili sayfa ve
 
• Galatasaray resmi web sitesinde Ankara Demirspor 1947’deki şampiyonluğunun ‘Türkiye Şampiyonluğu’ olarak nitelendiği sayfa
 
TFF’ye sunulmuştur. Kamuoyunun bilgisine sunarız,