• Diğerleri

Fener'in gençleri de forma bekliyor

Süper Lig ekipleri ekonomik nedenlerden dolayı genç oyunculara yönelirken, Fenerbahçe'de bu sezon da gençlere süre verilmedi.
29 Haziran 2020 14:52- Son Güncelleme - 29 Haziran 2020 14:54
Google news abonelik

BARIŞ ŞEHİRLİOĞLU - AJANSSPOR ANALİZ

Bir yanda UEFA'nın Finansal Fair Play Kriterleri diğer yandan Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Harcama Limitleri, kulüplerin kemer sıkmasını gerektiriyor.

Zaten mali sıkıntı içinde olan kulüpler üzerine bir de koronavirüs gelince, daha da büyük bir açmaza girdi.

Bu durumda maliyeti düşük ve bonservissiz oyunculara yönelmesi beklenen kulüplerin ayrıca altyapılarındaki yetenekli oyunculara da şans vermesi gerektiği kamuoyunda tartışılır oldu.

Özellikle büyük kulüpler için yıllardır altyapıdan oyuncuların oynatılması konuşulsa da mali anlamda denizin bitmesi söylemin fiiliyata geçmesini kaçınılmaz kılıyor.

Trabzonspor, geçen sezondan bu yana genç oyunculara yer verirken, Galatasaray da Ozan Kabak örneğinde olduğu gibi fırsat buldukça altyapı oyuncularına A takımda yer verdi.

Beşiktaş ise bu sezon daha çok altyapı oyuncusunu A takım bünyesine kattı. 

Peki Fenerbahçe? Ezeli rakiplere göre sarı lacivertliler, Ali Koç yönetiminin vaatleri arasında yer alsa da A takımda gençlere yeterli süreleri vermedi.

Birçok genç oyuncu alınsa da çoğu ya kiralandı veya unutuldu.

Genç Kartallar geliyor

Trabzonspor ve Galatasaray, şampiyonluk iddiası taşımaya devam etse de kadrolarında gençlere yer açmaktan çekinmedi. Aynı  şekilde Şampiyonlar Ligi iddiası bulunan Beşiktaş da...

Beşiktaş, Karius'tan boşalan kaleye genç Ersin Destanoğlu'nu geçirirken, Caner Erkin gibi bir yıldıza rağmen sol beki de Rıdvan Yılmaz'a vermeye başladı.

Kartal Erdoğan Kaya, Kartal Kayra Yılmaz'a da kısa da olsa süreler verildi. Siyah beyazlılarda maç kadrosuna alınan ama şans bulmayan altyapı oyuncular da bulunuyor.

Galatasaray'daysa Başakşehir maçında genç oyuncu Emin Bayram, şans buldu. 

Kadrosunda bir çok altyapı oyuncusu barındıran Trabzonspor ise bu sezon Koray Kılınç'a şans vermeye başladı.

Ersun Yanal'ın sözleri havada kaldı

Ersun Yanal'ın sözleri havada kaldı

Bu üç takıma göre ilk üç iddiası çok daha zayıf olan Fenerbahçe ise, genç oyunculara karşı ketum olmaya devam ediyor. Üselik gelecek sezon altyapının başına geçecek olan Tahir Karapınar bugün A takımı yönettiği halde gençlerin talihi değişmedi.

Maç kadroları açıklandığı Fenerbahçe taraftarının göze "Genç oyuncu var mı yok mu" diye arıyor. Özellikle de Ömer Faruk Beyaz aranıyor.

Sarı lacivertli takımın eski teknik direktörü Ersun Yanal, geçen sezon devre arasında yaptığı açıklamada bu sezonu işaret ederek "Gelecek sezon gençleri yavaş yavaş takıma monte edeceğiz" demişti. Ama yine olmadı.

Büyük beklentiler beslenen Ömer Faruk Beyaz, maç kadrosuna alınsa da henüz Süper Lig'de siftah yapabilmiş değil.

17 yaşındaki oyuncu sadece Ziraat Türkiye Kupası'nda 2 dakika süre eladı.Genç stoperlere de güven yokCenk Alptekin ve Gürkan Başkan da, sarı lacivertliler stoper bölgesinde sezon başında bu yana bir çok sıkıntı yaşasa da kendilerine hiç fırsat verilmeyen gençlerden.

Sarı lacivertli teknik heyetlerin gençlere şans vermemesi sosyal medyada da tepkilere neden oluyor.

Örneğin Ömer Faruk Beyaz, oynatılmadığı için Malatya maçı sonrası Twitter'da 'trend topic' oldu.

Kalan 5 haftada bu politikanın değişip değişmeyeceği merak konusu. 

Geçen sezon kadroya katılan gençlerden Ferdi Kadıoğlu da bu sezon 466 dakika süre aldı. 2 gol atıp 1 asist yapan genç oyuncu da akıbetinin değişmesini, ilk 11'de daha fazla boy göstermeyi istiyor.

Saha göle döndü, hakem maçı oynatmaya devam etti