Formula 1 tarihinde bir ilk...

29 Mart 2020 18:11- Son Güncelleme - 29 Mart 2020 18:12
Google news abonelik
Formula 1 tarihinde bir ilk...

Dünyada hızla yayılan koronavirüsü Formula 1 organizasyonu da etkilemişti. Sezonun başlangıç tarihini ve yarış tarihlerini de etkileyen virüs için Formula 1 yönetimi FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) yeni kararlar alma yolunda.

Salgının yayılması ve hem sporcu, hem izleyici sağlığı açısından sezonun ilk 8 yarışının ileri bir tarihe ertelenmesi Formula 1 takviminde büyük değişikliklere neden olabilir. Şu an için 14 Haziran'da Kanada Grand Prix ile başlayacak olan sezonun uzaması ve 29 Kasım'da Abu Dhabi Grand Prix ile sona erecek sezon için yeni bir takvim oluşturulma aşamasında.

Formula 1 tarihinde ilk kez!

Ferrari'nin takım patronu Mattia Binotto, Sky Sports İtalya'ya yaptığı açıklamada, "Bence her zaman uyguladığımız kuralları esnetebiliriz. Sezon Ocak ayına kadar sürerse takvim de rahatlayabilir." dedi. Bir diğer öneri ise yetkililerin 3 gün süren yarış hafta sonunu 2 güne düşürerek, sezon devam ederken zamandan kazanarak sezonu normal şartlar altında bitirmek amacında oldukları gelen haberler arasında.

Binotto'nun önerisi ve yarış günlerinin 2 güne düşürülmesi kabul edilirse Formula 1 tarihinde daha önce hiç görülmemiş bir sezon yaşanabilir.