Furkan Korkmaz, üst üste 3. şampiyonada

03.09.2015 09:31 - Son Güncelleme -
Furkan Korkmaz, üst üste 3. şampiyonada

Türkiye Ligi'nin tamamlanmasının ardından yoğun bir program geçiren 18 yaşındaki Furkan, üst üste 3. şampiyonada mücadele edecek.

Genç basketbolcu, yaz döneminde önce 27 Haziran-5 Temmuz tarihlerinde Yunanistan'da gerçekleştirilen FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Şampiyonası'nda mücadele etti. Bu organizasyonda bronz madalya sevinci yaşayan Furkan Korkmaz, ardından aynı ülkede 23 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde yapılan Avrupa Genç Erkekler Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan kadroda yer aldı. 

Milli oyuncu, iki organizasyon sonrası bu kez A Milli Takım formasıyla, 5-20 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 39. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda ter dökecek.

Furkan Korkmaz: "Zor bir yaz olacağını biliyordum"
Furkan Korkmaz, yaz döneminin kendisi için zorlu geçeceğini bilerek hazırlıkları yaptığını söyledi. Geçen sezonun sonlarına doğru iki talihsiz sakatlık yaşadığını vurgulayan genç basketbolcu, "Bu yaz döneminin benim için önemli olduğunun bilincindeydim. Bu yüzden kendimi hazırladım. Şu ana kadarki dönem benim için verimli geçti, istediğimi aldım. A Milli Takım'da olmak çok ayrı ve gurur verici. Tempo çok yoğun diyebilirim" dedi.

 Üst üste turnuvalarda yer almanın konsantrasyon sıkıntısı yaratabildiğine dikkati çeken Furkan, "İki büyük turnuva oynuyorsunuz. O turnuvalardan buraya gelip kendinizden yaşça büyüklerle oynuyorsunuz. Ama bu sezon Anadolu Efes'te aldığım süreler itibarıyla o adaptasyon sürecini aştım. A Milli Takım'a da adapte olmam kolay oldu. Avrupa şampiyonasına hazırız" diye konuştu.

Avrupa şampiyonasındaki şanslarını değerlendiren milli oyuncu, "Zor bir gruptayız. Çok genç takımız ama bu enerjimizi silaha dönüştürebilirsek faydalı olur. Hem de rakiplerin korkulu rüyası olabiliriz" ifadelerini kullandı.

"Yeni sezon benim için önemli"
Yeni sezonun kendisi için önemli olduğunu vurgulayan Furkan Korkmaz, şunları söyledi:
"Herkesin beklentisi var. Bu beklentiyi de benim göstermem gerekiyor. Bunun farkındayım. Tabii ki her oyuncu gibi NBA'de oynamak istiyorum. Önceliğim Türkiye ve Avrupa Ligi'nde Anadolu Efes formasıyla kendimi göstermek. Adım adım zirveye ulaşmak istiyorum."

Furkan Korkmaz, 1995-1996 ve 1997 jenerasyonu olarak kendilerine güvendiklerini belirterek, "Olimpiyatlarda madalya hedefliyoruz. Altyapılarda bunu yapıyorsak niye üst seviyede olmasın. Sonuçta 25-26 yaşına geldiğimizde oynadığımız oyuncular aynı olacak" ifadelerini kullandı.

Genç oyuncular üzerinde bir baskının olup olmadığı konusunda da Furkan, "Zaman zaman bunu hissediyorum ama baskıdan çok sorumluluk yaratıyor. Altyapılarda sürekli sorumluluk alan oyuncu olduğum için bunu aşmak zor olmuyor. Tabii ki büyüklerle oynamanın zorluğu var" şeklinde görüş belirtti. 

Antalyaspor Başkanı Cihan Bulut'un, taraftarla İzmir Marşı tartışması

news Image

5 saniye sonra yeni habere geçilecek
keyboard_arrow_up