AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Futbolda ABD-Avrupa savaşı yaşanıyor'

İlk Yayınlanma : 20 Nis 2021 - 00:18 / Son Güncelleme : 20 Nis 2021 - 09:29

Ünlü yorumcu Mehmet Demirkol, Avrupa Süper Ligi’ni ve Türkiye’ye etkisini Socrates Dergi Youtube yayında değerlendirdi. İşte detaylar.

"Futbolda ABD-Avrupa savaşı yaşanıyor'

AJANSSPOR - HABER

12 Kulübün kurduğu Avrupa Süper Ligi’ni ve Türkiye’ye etkisini yorumcu Mehmet Demirkol Socrates Dergi Youtube yayında değerlendirdi. Sistemin bu şekliyle işlemeyeceğini söyleyen yorumcu Mehmet Demirkol, “Avrupa Süper Ligi’nde düşme yok, kalkma yok, bir çeşit kötü NBA. Bence ölümü gösterip sıtmaya hazırlıyorlar" dedi.

'İngiltere ortada kalmış durumda'

İsyan eden 12 kulübün sahiplerinden bazılarının ABD'li olduğunu, Avrupa Süper Ligi'ne finansal desteğin ABD bankasından geldiğini hatırlatan Demirkol şöyle konuştu: "Ligin, bu şekilde ben yaşayacağını düşünmüyorum. Ajax, Benfica, Borussia Dortmund yok, bu aslında ABD-AB savaşı. İngiltere’de ortada kalmış, nereye gideceğini çok bilemiyor. Bu savaşta Fransız hükümeti ve Alman hükümeti ‘Durun kardeşim ne yapıyorsunuz siz?’" diyecektir."

'Avrupa tarihsel bir gidişe ilk defa çelme takabilir'

Şampiyonlar Ligi'nin şu andaki haliyle artık yürümeyeceğinin kesinleştiğini vurgulayan yorumcu, "Şu andaki Şampiyonlar Ligi’ne itiraz etmemiz lazım, adı Şampiyonlar Ligi, yarı finale çıkıyor takımlar ama ortada şampiyon yok. Zaten sermayenin bir yerde toplanması var, bu da artık zirvesi. Bu şekliyle bu sistem işlemez. Bu hafta içinde Avrupa Süper Ligi’ne katılan takımları UEFA, Şampiyonlar Ligi’nden atabilir. Bence bir yerde uzlaşacaklar çünkü bu iş buraya gider. Burada bir şans var, Avrupa tarihsel bir gidişe ilk defa çelme takabilir. Zor bir çarpışma" dedi.

'Türkiye'nin amacı Şampiyonlar Ligi'nde daha fazla takım kapmak olmalı'

Türk takımlarının ne yapması gerektiğini dair yorumda da bulunan Demirkol, “Kulüpler Birliği'nin amacı Şampiyonlar Ligi’nden ne kadar daha fazla yer kapatabiliriz olması lazım. Bu olmadığı gibi o kadar değersizleşti ki şu anda Türkiye’deki Şampiyonlar Ligi yayın ihalesi Türk Lirası üzerinden. Başakşehir, Fenerbahçe ve Beşiktaş katıldığında başka bir para veriliyor. Yani sen UEFA’ya diyorsun ki, ‘Bizde para yok, ne olursa vereceğiz’ diyorsun, o durumdayız yani" diye konuştu.

MEHMET DEMİRKOL'DAN BEŞİKTAŞ ANALİZİ! HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

'Türkiye olabilecek en kötü durumda'

Türkiye'nin şu an çok kötü bir durumda olduğunu vurgulayan Demirkol, sözlerini şöyle bitirdi:


"Biz bu pastadan zaten alacağımızı alamadık ki. Alacak bir organizasyon da kuramadık. Şimdi bir de Süper Lig oynamadan oyuncu yurt dışına gitmeye başladı. Yani bir kaynak erozyonu var. Olabilecek en kötü haldeyiz. Ödenmesi mümkün olmayan da borçlar var. Yeniden yapılandırma hikaye, onlar ödenemez. Bu yeni durumda çok sık maç olacak,  İddia ve naklen yayın işinin büyük partisini bunlar kapacak, amaç o zaten. Belki uzun vadede Türkiye’den bir takımın girmesi çok muhtemel olabilir.”