AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray’dan 3.6 milyonluk tasarruf! Anlaşmayı Cengiz yapmıştı

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 23 Ara 2021 - 16:39 / Son Güncelleme : 23 Ara 2021 - 16:53

Mustafa Cengiz döneminde gerçekleşen proje tamamlandı. Galatasaray’da Enerjisa ile anlaşması yapılan güneş panelleri Burak Elmas döneminde devreye giriyor.

Burhan Can TERZİ - AJANSSPOR

Galatasaray’da Mustafa Cengiz döneminde Enerjisa ile anlaşması yapılan güneş panelleri devreye giriyor. Cimbom ayda 400 bin lira elektrik parası ödüyordu.

Galatasaray mart ayında Enerjisa ile stadın çatısına güneş panelleri kurulması için anlaşma yapmıştı. Mustafa Cengiz döneminde gerçekleşen proje tamamlandı. Galatasaray stadın elektrik ihtiyacını artık panellerden karşılayacak ve sezon içerisinde aylık 400 bin yıllık yaklaşık 3.6 milyon liralık elektrik parasından kurtulacak. 

Lansmanı Mustafa Cengiz yapmıştı

Anlaşmanın lansmanında merhum başkan Mustafa Cengiz, “20 milyon TL’lik yapılımın tüm masraflarını Enerjisa karşılıyor. 25 yıllık ekonomik ömründe ise 10 yıl normal devam ediyormuş gibi olacağız ama 15 yılı bizi bırakacak ve hiçbir bedel almayacak. Olduğu gibi panelleri bize devredecek ve bizim malımız olacak. Daha iyi yapacağını söyleyen çıkacaktır. Toplum yararına çıksınlar… Böyle bir teklif yok, bize gelmedi. Biz kendilerine medyun-u şükranız bu anlamda da” ifadelerini kullanmıştı.

Dönemin başkan yardımcısı Yusuf Günay ise ‘ 40.000 metrekarelik çatıdaki alanda Enerjisa tüm harcamaları kendisi yaparak bir santral kuruyor. 10 yıl boyunca işletiyor. 10 yıldan sonra her şey işletmesi dahil tamamen bize geçiyor. Aslında santral kurulur kurulmaz mülkiyeti de Galatasaray Spor Kulübü’ne devrediliyor. Her şeyden önce bu yeşil enerji ve Türkiye’nin yerli bir kaynağı. Hem Galatasaray’a hem Türk ekonomisine katkısı olacak. 25 yıl boyunca bir ekonomik ömrü boyunca 100 milyon KW/h daha fazla enerji üretecek. Galatasaray’a 100 milyon TL üzerinde bir katkı sağlayacak. Bunun için Enerjisa yetkililerine bütün Galatasaray camiası adına şükranlarımı sunuyorum” diye konuşmuştu.